Změny v STK stále neřeší řadu problémů při kontrolách aut

Praha - Ministerstvo dopravy připravilo novinky pro stanice technické kontroly (STK). Chce pravidelně jednou za tři roky přezkoušet všechny techniky v zemi a přinejmenším stejně často posílat na každou stanici i dozorujícího úředníka. Sama Profesní komora STK ale říká, že je to málo a že mnoho dalších problémů se však neřeší.

Už roky se pracuje na změně, ale stále se nic nemění. „Přihlásit u nás nebo znovu uvést do provozu kradené auto není žádný velký problém,“ uvedl před časem mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták. „Zpřísnit dohled nad stanicemi technické kontroly tak, jak jsou v současné době prováděny,“ doplnil ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek. Se současným stavem není spokojený ani mluvčí Autoklubu ČR Václav Špička.

Od roku 2008 probíhá příprava nových paragrafů a finální produkt není příliš povedený, uvedl předseda Profesní komory STK Jiří Rejmon. Ministerstvo hodlá každé tři roky zkoušet techniky v teorii i praxi. Podle mluvčího ministerstva dopravy Marka Illiaše technik zkontroluje dané vozidlo a v případě, že tam neodhalí předem dané chyby, tak tu zkoušku prostě nedostane.

2 minuty
Reportáž Jana Šenkýře
Zdroj: ČT24

Kontroly samotných stanic budou v mnoha krajích častější v období jednou za tři roky. „Doteď jsme to dělali zhruba jednou za pět let,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Středočeského kraje Markéta Vítková.

Technická kontrola
Zdroj: ČT24

Očekávaly se však marně i třeba povinné kamery, které by sledovaly čas a práci věnovanou každému autu. Dále aktualizovaný seznam úkonů, které má technik během prohlídky udělat, dodnes jsou tam nesmysly. Do technického průkazu se už třeba dávno nepíše číslo motoru, technik ho tam ale podle zákona má dále hledat.

Kontrola motoru auta
Zdroj: ČT24

„Pokud najdeme nesoulad, měli bysme vozidlu dát technickou pouze na měsíc. Tak vlastně by nemělo jezdit na silnici. Léta na to upozorňujeme ministerstvo dopravy a takových příkladů tam máme mnoho,“ řekl Rejmon.

Změny v zákoně také řidičům umožní si legálně zaplatit značku na přání. Částka pět tisíc, nejčastěji zmiňovaná v médiích, bude ale jen polovina útraty. Je to účet za jednu tabulku. Za přední a zadní tak dají řidiči dohromady deset tisíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 6 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 7 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 7 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 8 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 9 hhodinami

Třetina počítačů funguje, babybox ne, hlásí po kyberútoku nymburská nemocnice

V nymburské nemocnici je po kybernetickém útoku z minulého týdne obnovena funkčnost více než třetiny počítačů z celkových zhruba 250, funguje už i magnetická rezonance. Většina lékařů může vystavovat e-recepty, nefunkční zůstává babybox, informoval mluvčí zdravotnického zařízení Jan Záruba.
před 12 hhodinami

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 14 hhodinami
Načítání...