Pozor, auto v protisměru! ŘSD testuje varovný systém

Praha – Ředitelství silnic a dálnic dnes testovalo nový systém, který by měl varovat na vozidlo jedoucí v protisměru. Nebezpečného řidiče odhalí čidla na mýtných branách. Lidé se o pirátovi dozvědí díky nápisům na tabulích podél dálnic. Lidé na silnici se o nebezpečném řidiči dozvědí díky kamerám na mýtných branách. Testování na dálnici u Kroměříže se účastnila i ČT a nový systém rovněž vyzkoušela.

Květen 2011 – na rychlostní silnici R10 u Mladé Boleslavi se v protisměru řítí zdrogovaný řidič. Ujíždí desítky kilometrů a za tu dobu bourá do pětice aut. Policie ho zastavuje až před Prahou.

Takový scénář by se už neměl na tuzemských komunikacích opakovat. Zabránit by tomu měl nový systém, který dnes testovalo Ředitelství silnic a dálnic. Auto v protisměru mají zachytit čidla a kamery umístěné na mýtné bráně a ty by měly poté vyslat varovný signál do Národního dopravního informačního centra. Odsud už pracovníci upozorní ostatní řidiče na informačních tabulích.

Systém upozorní na piráta do 10 vteřin

Redakce ČT u tajné testovací akce na 249. kilometru dálnice D1 byla jako jediná a varovný systém rovněž vyzkoušela. Její auto jedoucí 130kilometrovou rychlostí kamery opravdu zachytily a za deset vteřin už na tabulích podél silnice zářil varovný nápis: „Vozidlo v protisměru – zpomal“. V běžném provozu text zabliká po celém úseku dálnice. 

Ředitelství silnic a dálnic zatím systém varující na auta v protisměru zkušebně provozuje na dálnicích D1, D2 a D5. V budoucnu ho chce ministerstvo dopravy rozšířit i na ostatní dálnice.


Video Reportáž Jakuba Linky
video

Reportáž Jakuba Linky

Reportáž Jakuba Linky

U19: 15.03.2012

Rozhovor s Robertem Šťastným

„Dnešním testem jsme si ověřili, že námi navržený způsob detekce jízdy v protisměru funguje naprosto bezchybně a že ho můžeme rozšiřovat i na další úseky,“ konstatoval spokojeně šéf ŘSD René Poruba.

Zpomalit a být v klidu

A co mají řidiči dělat, pokud se s takovým upozorněním setkají na silnici? Podle policistů je důležité hlavně zachovat klidnou hlavu. „Snížit rychlost a bedlivě sledovat, v kterém jízdním pruhu se to vozidlo v protisměru objeví,“ doporučuje ředitel zlínské dopravní policie Štěpán Zachara.