Janoušek byl v kontaktu s BIS a získaval od ní informace

Praha - Kauza Janoušek má od včerejška další nahrávku, která dokládá jeho kontakty uvnitř Bezpečnostní informační služby (BIS), napsal včera server Euro.cz. Nahrávka, kterou má týdeník k dispozici, podle něj dokazuje, že Janoušek byl nejen v kontaktu s vysokými představiteli BIS, ale podobně jako další „lobbisté a kmotři“ od ní získával informace. BIS podle svého mluvčího Jana Šuberta nemá nyní informace, že by kterýkoliv z jejích zpravodajských důstojníků porušoval zákony nebo pracoval proti bezpečnosti či ekonomickým zájmům ČR.

„Takto probíhá komunikace s kmotry pražské ODS - Romanem Janouškem, Ivo Rittigem, Tomášem Hrdličkou - i vlivnými lobbisty z řad ČSSD,“ sdělil Euru bývalý příslušník tajné služby, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Jan Hrbáček, Euro.cz:

„To co vyšlo například v Mladé frontě, to trochu naznačuje cíl celé operace - likvidace Romana Janouška a jeho spřízněných lidí pro to, aby se možná otevřel prostor pro byznys úplně jiných lidí.“


Na nové nahrávce, údajně také z roku 2007, podle Eura hovoří Janoušek s šéfem protiteroristického odboru Bezpečnostní informační služby Janem Pavlíčkem. Probírají prý problém s nedostačujícím vzděláním šéfa BIS Jiřího Langa a jeho případné působení v rámci tehdy připravované reorganizace českých tajných služeb. Jelikož má pouze titul bakaláře v oboru veřejné správy, podle tabulek by se neměl na místo ředitele tajné služby dostat, upozornilo Euro. 

„V závěru nahrávky se dohodnou, že budou problém řešit počátkem března s blíže nejmenovanými šéfy. Problém s nedostačujícím vzděláním je vyřešen 8. května 2007: prezident Václav Klaus toho dne jmenuje Jiřího Langa brigádním generálem,“ dodává server. V rámci hovoru také Pavlíček prozradí, že za 50 tisíc korun poslal fotografa na tehdejšího ministra vnitra Ivana Langera.

Šubert: jako by to všechno měl být útok na BIS

„Důstojníci zpravodajské služby se při své práci běžně setkávají s lidmi z různého, tedy i takzvaně rizikového prostředí,“ uvedl k informacím Eura mluvčí BIS Jan Šubert. Služba podle něj nemá v této chvíli žádný poznatek či informaci, že by některý ze zpravodajských důstojníků pracoval ve svůj  prospěch, ve prospěch někoho jiného, proti bezpečnosti nebo ekonomickým zájmům ČR či porušoval zákony, přísahu nebo interní předpisy. 

„Moje osobní poznámka, a to je jen pocit: jako by tohle všechno představovalo frontální útok na BIS,“ poznamenal mluvčí tajné služby. 

Nahrávku Eura označil za „změť“ pro službu zatím nesrozumitelných, nesourodých vět, výroků a vyjádření, u které není jasný její kontext.

Šubert zdůraznil, že nemůže komentovat ani potvrzovat jména současných či bývalých pracovníků BIS. Pozastavil se však nad tím, proč by měl být Langův titul bakaláře nedostatečným pro výkon funkce. Lang se stal šéfem BIS v roce 2003.


Člen poslanecké komise pro kontrolu BIS František Bublan (ČSSD) uvedl, že kvůli tomu už hovořil s šéfem komise Richardem Dolejšem (ČSSD) a že věc bude na programu jednání. „Komise se sejít může, ale my můžeme pracovat jen s tím, co nám předá BIS,“ komentoval to poslanec a další člen komise David Vodrážka (ODS). „Už mě začínají ty odposlechy unavovat, protože nevíme, jestli jsou autentické, odkud se vzaly, jestli to ti aktéři říkali …,“ dodal Vodrážka. Petr Gazdík z TOP 09 pak apeluje na novináře, aby byly veškeré nahrávky zveřejněny a vše se tak mohlo vyřešit. 

Nahrávka se v médiích objevila jen krátce poté, co deník Mladá fronta Dnes (MfD) zveřejnil Janouškovy telefonáty s někdejším pražským primátorem a vlivným politikem ODS Pavlem Bémem. Tyto odposlechy, dokládající lobbistův vliv na dění v Praze, podle MfD zřejmě pořídila BIS v roce 2007 a o dva roky později se objevily v archivu soukromé bezpečnostní agentury ABL, tehdy patřící nynějšímu šéfovi poslaneckého klubu Věcí veřejných Vítu Bártovi.

O to, zda tyto odposlechy unikly z BIS, se nyní zajímá její vnitřní inspekce i poslanci. Jejich komisi pro kontrolu tajné služby měl v úterý přinést vysvětlení ředitel služby Jiří Lang, poslanci se však nakonec pohádali o účast Bártova spolustraníka a komise ředitele nevyslechla.

Video Janoušek měl prý kontakty a informace z BIS
video

Janoušek měl prý kontakty a informace z BIS

Janoušek měl prý kontakty a informace z BIS

30 3 2012 21,00

Rozhovor s Janem Šubertem