Janoušek byl v kontaktu s BIS a získaval od ní informace

Praha - Kauza Janoušek má od včerejška další nahrávku, která dokládá jeho kontakty uvnitř Bezpečnostní informační služby (BIS), napsal včera server Euro.cz. Nahrávka, kterou má týdeník k dispozici, podle něj dokazuje, že Janoušek byl nejen v kontaktu s vysokými představiteli BIS, ale podobně jako další „lobbisté a kmotři“ od ní získával informace. BIS podle svého mluvčího Jana Šuberta nemá nyní informace, že by kterýkoliv z jejích zpravodajských důstojníků porušoval zákony nebo pracoval proti bezpečnosti či ekonomickým zájmům ČR.

„Takto probíhá komunikace s kmotry pražské ODS - Romanem Janouškem, Ivo Rittigem, Tomášem Hrdličkou - i vlivnými lobbisty z řad ČSSD,“ sdělil Euru bývalý příslušník tajné služby, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Jan Hrbáček, Euro.cz:

„To co vyšlo například v Mladé frontě, to trochu naznačuje cíl celé operace - likvidace Romana Janouška a jeho spřízněných lidí pro to, aby se možná otevřel prostor pro byznys úplně jiných lidí.“

Na nové nahrávce, údajně také z roku 2007, podle Eura hovoří Janoušek s šéfem protiteroristického odboru Bezpečnostní informační služby Janem Pavlíčkem. Probírají prý problém s nedostačujícím vzděláním šéfa BIS Jiřího Langa a jeho případné působení v rámci tehdy připravované reorganizace českých tajných služeb. Jelikož má pouze titul bakaláře v oboru veřejné správy, podle tabulek by se neměl na místo ředitele tajné služby dostat, upozornilo Euro. 

„V závěru nahrávky se dohodnou, že budou problém řešit počátkem března s blíže nejmenovanými šéfy. Problém s nedostačujícím vzděláním je vyřešen 8. května 2007: prezident Václav Klaus toho dne jmenuje Jiřího Langa brigádním generálem,“ dodává server. V rámci hovoru také Pavlíček prozradí, že za 50 tisíc korun poslal fotografa na tehdejšího ministra vnitra Ivana Langera.

Šubert: jako by to všechno měl být útok na BIS

„Důstojníci zpravodajské služby se při své práci běžně setkávají s lidmi z různého, tedy i takzvaně rizikového prostředí,“ uvedl k informacím Eura mluvčí BIS Jan Šubert. Služba podle něj nemá v této chvíli žádný poznatek či informaci, že by některý ze zpravodajských důstojníků pracoval ve svůj  prospěch, ve prospěch někoho jiného, proti bezpečnosti nebo ekonomickým zájmům ČR či porušoval zákony, přísahu nebo interní předpisy. 

„Moje osobní poznámka, a to je jen pocit: jako by tohle všechno představovalo frontální útok na BIS,“ poznamenal mluvčí tajné služby. 

Nahrávku Eura označil za „změť“ pro službu zatím nesrozumitelných, nesourodých vět, výroků a vyjádření, u které není jasný její kontext.

Šubert zdůraznil, že nemůže komentovat ani potvrzovat jména současných či bývalých pracovníků BIS. Pozastavil se však nad tím, proč by měl být Langův titul bakaláře nedostatečným pro výkon funkce. Lang se stal šéfem BIS v roce 2003.

Člen poslanecké komise pro kontrolu BIS František Bublan (ČSSD) uvedl, že kvůli tomu už hovořil s šéfem komise Richardem Dolejšem (ČSSD) a že věc bude na programu jednání. „Komise se sejít může, ale my můžeme pracovat jen s tím, co nám předá BIS,“ komentoval to poslanec a další člen komise David Vodrážka (ODS). „Už mě začínají ty odposlechy unavovat, protože nevíme, jestli jsou autentické, odkud se vzaly, jestli to ti aktéři říkali …,“ dodal Vodrážka. Petr Gazdík z TOP 09 pak apeluje na novináře, aby byly veškeré nahrávky zveřejněny a vše se tak mohlo vyřešit. 

Nahrávka se v médiích objevila jen krátce poté, co deník Mladá fronta Dnes (MfD) zveřejnil Janouškovy telefonáty s někdejším pražským primátorem a vlivným politikem ODS Pavlem Bémem. Tyto odposlechy, dokládající lobbistův vliv na dění v Praze, podle MfD zřejmě pořídila BIS v roce 2007 a o dva roky později se objevily v archivu soukromé bezpečnostní agentury ABL, tehdy patřící nynějšímu šéfovi poslaneckého klubu Věcí veřejných Vítu Bártovi.

O to, zda tyto odposlechy unikly z BIS, se nyní zajímá její vnitřní inspekce i poslanci. Jejich komisi pro kontrolu tajné služby měl v úterý přinést vysvětlení ředitel služby Jiří Lang, poslanci se však nakonec pohádali o účast Bártova spolustraníka a komise ředitele nevyslechla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k páteční půlnoci.
07:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dálničních známek se letos prodalo víc, už pět milionů

Téměř pět milionů dálničních známek ke konci června koupili řidiči. To je o skoro 400 tisíc víc než vloni ve stejném období. Největší nárůst zájmu je o jednodenní známky, které jsou v prodeji teprve od loňského března. Vyplývá to z dat Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (CENDIS). Nejvíc dálničních známek si řidiči kupují s přicházejícím létem, vrchol prodeje se proto i letos očekává v červenci a srpnu.
před 3 hhodinami

Byla inspirací, řekl o pohřešované horolezkyni Kolouchové cestovatel Trávníček

„Byla velmi zabedněná, máme to tak všichni. Věci, které milujeme, děláme za každou cenu. Uměla své zkušenosti (z lezení) i svůj život předat dál. Pro mnoho lidí byla velkou inspirací," řekl o horolezkyni Kláře Kolouchové v Událostech, komentářích horolezec a cestovatel Jan „Tráva" Trávníček. Šestačtyřicetiletá Kolouchová se zřítila při výstupu na pákistánský vrchol Nanga Parbat. Její tělo zatím nebylo nalezeno, pátrání po něm podle Trávníčka pokračuje. Horolezkyně v minulosti jako první Češka zdolala tři nejvyšší vrcholy světa Mount Everest, K2 i Kančendžengu.
před 4 hhodinami

Zoo se přizpůsobují vysokým teplotám, letní provoz může být dražší než zimní

Větší jezírka a další vodní plochy, stinná místa, klimatizované pavilony nebo mlžítka. Zoologické zahrady v Česku se přizpůsobují vyšším letním teplotám. Dodatečné investice proti horku potvrdila České televizi většina oslovených zoo, konkrétně šest ze sedmi. Některé zoologické zahrady už letní provoz stojí víc peněz než zimní.
před 4 hhodinami

Nízké hladiny řek komplikují start vodácké sezóny. Půlka toků je nesjízdná

Až polovina řek na území Česka není momentálně sjízdná pro vodáky. České televizi to potvrdil místopředseda svazu vodáků Vratislav Šembera. Podle hydrometeorologů je nejhorší situace na Vltavě nad Lipnem, nízká hladina je ale i na Sázavě nebo Ohři. Příznivější podmínky zaznamenali na horní Lužnici nebo na Vltavě pod Lipnem. Důvodem je podle nich malé množství srážek během roku nebo málo sněhu v zimě a s tím spojené sucho.
před 5 hhodinami

Elektřina po výpadku opět proudí do všech odběrných míst

Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. ČEPS pro ČT uvedl, že o půlnoci ukončil stav nouze pro území celého Česka. Večer dokončil úpravu klíčového vedení vysokého napětí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Zlom těsně před polednem. Jak došlo k masivnímu výpadku proudu

Klíčový moment pátečního masivního výpadku nastal v 11:50, kdy v tuzemské přenosové soustavě reálně teklo o 850 megawattů proudu méně, než v tu chvíli mělo. Výsledkem byl masivní výpadek elektřiny. Odborníci uvádějí, že něco podobného už hodně dlouho nezažili.
před 14 hhodinami

Zásuvka nefungovala, plicní ventilátor běžel z baterie. Výpadek zasáhl i nemocnice

Běžně doma napájí Dita Horochovská plicní ventilátor přímo ze sítě, po pátečním rozsáhlém výpadku elektrického proudu ale musel životně důležitý přístroj čerpat energii z baterie. „Pokud by došla kapacita všech přístrojů, tak jsou varianty buď zavolat hasiče a poprosit je, jestli by mi nepřivezli záložní zdroj, nebo jet do nemocnice,“ popisuje Horochovská. První z variant využili třeba manželé Grunzovi. „Kdyby nepřijeli hasiči, nevím, co bychom dělali,“ říkají. Na záložních zdrojích fungovaly i některé nemocnice, například IKEM na situaci reagoval odložením některých menších plánovaných zákroků.
před 15 hhodinami
Načítání...