Rath zůstává dál ve vazbě, se stížností neuspěl

Ústí nad Labem - Krajský soud v Ústí nad Labem ponechal obviněného poslance Davida Ratha ve vazbě. Stále podle něj platí všechny tři důvody vazebního stíhání - obava z ovlivňování svědků, z pokračování v trestné činnosti i z možného útěku. Oznámil to Rathův advokát Roman Jelínek. Ve vazebních věznicích podle dřívějšího vyjádření mluvčí vězeňské služby Markéty Prunerové zatím zůstává i dalších sedm Rathových spoluobviněných.

Poslancovi obhájci nemají podle Jelínka doposud písemné rozhodnutí o zamítnutí stížnosti proti vazbě k dispozici. „Podle telefonické informace, kterou dostal kolega Černý, se rozhodnutí píše teprve dnes. U klienta soud shledal všechny tři důvody vazby,“ uvedl advokát.

Okresní soud v Ústí nad Labem poslal Ratha do vazby 16. května, další obviněné o den později.  Stížnosti na vazbu všichni obvinění podali minulý týden ke krajskému soudu. Odvolací senát o nich rozhodl ve středu, neuvedl ale jak. O verdiktu nesmí informovat dříve, než rozhodnutí doručí všem obviněným.

Poslancovi právníci napadli v odůvodnění stížnosti o vazbě všechny tři důvody, kvůli kterým ho do ní soudce poslal. Rath má podle Černého v Česku zázemí a rodinu, nechce utíkat a ani by prý nemohl. Právník dále uvedl, že podle policie je jejich klient již „prakticky odsouzen“, policisté prý mají řadu důkazů proti němu. Poslanec tak již nemá koho ovlivňovat. Údajná Rathova trestná činnost byla navíc podle právníka spojena s jeho funkcemi ve Středočeském kraji. Když na ně rezignoval, nemůže prý již v ní pokračovat. Rath ale podle dosavadních informací médií zůstal předsedou Výboru Regionální rady, který schvaluje přidělování evropských dotací.

Policisté Ratha 14. května zadrželi s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Kriminalisté tvrdí, že to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku na opravu buštěhradského zámku. Poslanec obvinění odmítá, v první reakci uváděl, že si myslel, že v krabici je víno. Za přijetí úplatku mu hrozí až dvanáctileté vězení. Spolu s ním policie stíhá dalších sedm lidí kvůli údajným machinacím s veřejnými zakázkami ve středních Čechách. Mezi obviněnými jsou například ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a exposlanec Petr Kott, kteří prý Rathovi peníze předali.