Zimmel: Kubice chce Lessyho sesadit, proto o hovoru s Kalouskem mlčel

Praha – Ministr vnitra Jan Kubice nemá s policejním prezidentem Petrem Lessym harmonické snahy a dává dlouhou dobu najevo, že chce Lessyho odvolat. V Hyde Parku ČT24 to uvedl někdejší ředitel finanční policie Vladimír Zimmel. Právě napětím mezi šéfy vnitra a policie si Zimmel vysvětluje důvod, proč Petr Lessy Kubiceho o svém telefonickém rozhovoru s ministrem financí Miroslavem Kalouskem neinformoval. Kalousek Lessymu telefonoval počátkem měsíce údajně kvůli vyšetřování předražené zakázky na letouny CASA, výpovědi obou aktérů se ale rozcházejí.

O trojici telefonátů ze 4. července informoval policejní prezident Petr Lessy poslance z bezpečnostního výboru sněmovny v rámci včerejšího jednání. Kalousek mu měl vyčítat postup policie v šetření předražené vojenské zakázky a prý měla padnout i hrozba osobního postihu. Šéf státní kasy dnes ovšem Lessyho výpověď popřel a označil za jednu ze série policejních provokací vůči jeho osobě.

Lessyho už včera kritizoval také ministr vnitra Jan Kubice. Vytknul mu, že mu o rozhovorech s Kalouskem nepodal zprávu. Policejní prezident argumentoval tím, že není orgán činný v trestním řízení, do vyšetřování případu CASA zasahovat nemůže, a proto Kalouskův telefonát nepovažoval ani za ovlivňování. Paralelně s případem CASA se tak v české politice rozehrál boj o pozici šéfa českých policistů.

Zimmel: Informovat Kubiceho? Jen by proti Lessymu získal spojence

„Policejní prezident je v poměrně složité situaci. Spolupráce mezi ním a ministrem vnitra očividně není dobrá,“ konstatoval v Hyde Parku ČT24 někdejší elitní policista a ředitel již zrušené finanční policie Vladimír Zimmel. Napjaté vztahy mezi Lessym a Kubicem stojí podle něj také pravděpodobně za tím, proč policejní prezident ministra o telefonu neinformoval.

„Ministr vnitra dává dlouhou dobu najevo, že chce policejního prezidenta odvolat. V situaci, kdy by ho policejní prezident o telefonátu informoval, tak by ministr Kubice získal ve vládě dalšího spojence pro případné rozhodování o odvolání policejního prezidenta (tzn. Miroslava Kalouska – pozn. red.),“ říká Zimmel. „V případném předání zprávy nevidím žádný zisk pro fungování policie,“ dodává s tím, že Lessy navíc povinnost informovat Kubiceho neměl; v telefonátu totiž nedošlo ke spáchání trestného činu.

Jak šel s Lessym čas

Petr Lessy byl do funkce policejního prezidenta jmenován 24. ledna 2011. Původně působil jako náměstek ředitele jihomoravské policie. V pozici šéfa českých policistů vystřídal Oldřicha Martinů, který byl do funkce jmenován v době působení Ivana Langera v čele ministerstva vnitra a jehož odvolání si de facto vymínil tehdejší ministr vnitra Radek John. Boj o křeslo policejního prezidenta na přelomu let 2010 a 2011 také způsobil vůbec první vážnou krizi koaličního kabinetu Petra Nečase.

Lessy byl od okamžiku svého jmenování ve spekulacích spojován právě s ministrem vnitra Radkem Johnem, a jeho pozice se proto destabilizovala ve chvíli, kdy byl John nucen z postu ministra vnitra 11. dubna 2011 (čili dva měsíce po Lessyho jmenování odejít). Za důvod pro Johnovo odvolání Nečas označil jeho manažerské potíže při řízení rezortu. Lessyho pozice pak ještě oslabila ve chvíli, kdy letos v květnu odešly VV, jež ho podporovaly, z vlády.

Zimmel kritizuje i Kalouska

Razance, s jakou ministr financí Miroslav Kalousek v případu Vlasty Parkanové vystupoval (a nezáměrně tak otevřel aféru, která se týká přímo jeho), je podle Zimmela motivovaná snahou policejní vyšetřovatele zastrašit. „Obávám se, že důvodem agresivní rétoriky ministra financí je snaha ovlivnit postupy polciejních orgánů tak, aby se těmto kauzám vyhnuly,“ soudí bývalý šéf finanční policie, podle kterého je Kalouskovo jednání „typické pro zločinecké prostředí a je velmi netypické pro vyjadřování člena vlády“.

Policejní postup v kauze CASA Zimmel ocenil. „Je načase, že se policie začala těmito druhy kriminálních kauz zabývat,“ podotkl. „Všichni máme plné zuby předražených obchodů, na kterých se napakuje několik vychytralých šizunků a všichni ostatní to zaplatíme. Je proto namístě, že policie tyto případy začala otvírat. Velmi se obávám, že při těchto atacích to může být nejen první vlaštovka, ale možná že i poslední.“

54 minut
Hyde Park ČT24
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 12 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 21 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 23 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 23 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 23 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánovčera v 18:42

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
včera v 17:39
Načítání...