Šéf GIBS: Lessymu se nemstím, zášť necítím

Praha – Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivan Bílek, na základě jehož šetření byl dnes z funkce policejního prezidenta odvolán Petr Lessy, v Interview ČT24 popřel, že by o prezidentovo odvolání usiloval a že by za Lessyho koncem stála osobní msta. Bílek přitom v minulosti působil jako náměstek policejního prezidenta Oldřicha Martinů a z funkce odešel právě po Lessyho nástupu do funkce.

Ministr vnitra Jan Kubice Lessyho zbavil služebního poměru na základě informací GIBS, která šéfa policie viní z pomluvy a zneužití pravomoci úředního činitele (o důvodech čtěte zde).

„Nestojím za odvoláním policejního prezidenta. Necítím žádnou zášť a nemstím se nikomu. Z funkce náměstka policejního prezidenta jsem odešel sám a na vlastní žádost,“ uvedl v Interview ČT24 Bílek. Vládní opozice – konkrétně poslanec Michal Babák z Věcí veřejných – dnes přitom právě Bílka obvinila z toho, že stojí za sesazením Petra Lessyho, k němuž přistoupil ministr vnitra Jan Kubice.

Ivan Bílek a policejní hry:

Ivan Bílek je analytiky často spojován s někdejším ministrem vnitra Ivanem Langrem. V době jeho působení v čele resortu pracoval jako náměstek policejního prezidenta Oldřicha Martinů, na starost měl uniformovanou policii. Z pozice odešel v únoru 2011, jak sám říká, na vlastní žádost. Neúspěšně usiloval o post policejního prezidenta. V listopadu téhož roku se stal ředitelem nově vzniklé Generální inspekce policejních sborů.

Podle spekulací médií tak došlo k naplnění dohody o dělbě moci uvnitř policie, jež – jak tvrdí kuloární informace – měla být smluvena při první vládní krizi na konci roku 2010. Tehdy Věci veřejné v čele s jejich předsedou Radkem Johnem usilovaly o odvolání policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Na jeho místo nakonec nastoupil Johnem favorizovaný a dnes odvolaný Petr Lessy, ODS pak údajně měla obsadit vznikající GIBS.

Vazby na Ivana Langra Bílek nepopíral ani v dnešním Interview ČT24. „Byl jsem náměstkem policejního prezidenta v době, kdy byl ministrem vnitra Ivan Langer, a plnil jsem úkoly, které byly přenášeny z ministerstva vnitra. V jistých věcech jsme byli ve shodě a v některých věcech jsme nebyli ve shodě,“ uvedl Bílek.

Bílek vzkazuje opozici: Zpochybnění GIBS je i zpochybněním žalobců

Do roviny vyřizování účtů ovšem Lessyho odvolání posouvá především opozice včetně Věcí veřejných, které si ještě jako vládní strana Lessyho do funkce prosadily. Poslanec VV Martin Babák uvedl, že za prezidentovým koncem stojí Bílek spolu s ředitelem personálního odboru ministerstva vnitra Romanem Fidlerem. Obdobně v dnešním Hyde Parku hovořil i Radek John: „Na policejním prezidiu jsou známí Langrovi muži. To byl pan Bílek, pan Fidler, pan Černoušek. Odéeska chce člověka Ivana Langra, který dodnes chodí za premiérem Nečasem a radí mu v bezpečnostních otázkách.“

Kriticky se na adresu dnešních změn ve vrcholných patrech policie vyjádřili i sociální demokraté; předseda strany Bohuslav Sobotka hovořil o „veřejné popravě policejního prezidenta“, stínový ministr vnitra Jeroným Tejc glosoval vzniklou situaci následovně: „Je to účelová snaha o kriminalizaci a odvolání policejního prezidenta. Je evidentní, že GIBS se stala politickou policií.“

Bílek vyjádření opozice popírá. „Politická vyjádření nehodlám komentovat,“ řekl šéf GIBS s tím, že obvinění, které jeho úřad vznesl, dalo za pravdu i státní zastupitelství, a opozice tak zpochybňuje i jeho nezávislost.

Ivan Bílek o hlasu opozice:

„Pokud je zpochybňována nezávislost a práce příslušníků generální inspekce, je současně zpochybňována nezávislost státního zastupitelství, protože státní zastupitelství se ztotožnilo s našimi závěry.“

27 minut
Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Únik policejních informací mezi politiky? Nemám strach, říká Bílek

Skutečnost, že nový policejní prezident Martin Červíček žije s poslankyní za ODS a členkou bezpečnostního výboru Janou Černochovou, nepovažuje Bílek za problém. Neobává se ani úniku informací. „V osobě Martina Červíčka je v čele police člověk, který má zkušenosti z nejvyššího managementu i z nižších postů, a já se domnívám, že toho by Martin Červíček nebyl schopen,“ řekl šéf generální inspekce. „Pokud by takové podezření bylo, tak bychom jej prověřovali, ale žádné takové podezření neexistuje.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 7 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 8 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 21 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
11. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
11. 7. 2025

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
11. 7. 2025
Načítání...