Konec listopadu zapraští mrazem

Praha – Suchému a nepříliš chladnému podzimu je s velkou pravděpodobností konec, už příští týden Česko čeká zima, sníh a teploty, které spadnou až na minus deset stupňů Celsia. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové varují také před kalamitou na silnicích. Mrazivé počasí by mělo vydržet první prosincový týden.

„Ve čtvrtek 29. listopadu zřejmě přijde silné ochlazení s chumelenicí. Přes víkend bude asi minus pět až minus deset stupňů Celsia a na silnicích a železnicích může nastat kalamitní stav. Ochlazení by mohlo trvat několik dní, cca po 5. prosinci se asi navrátí teplejší počasí,“ sdělil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. Nyní přitom nejvyšší denní teploty šplhají až k deseti stupňům Celsia, pod bod mrazu neklesají ani v noci.

První větší sněžení už přitom do Česka přišlo na konci října. Na horách tehdy napadlo až 30 centimetrů sněhu, bílá pokrývka ale zasypala i níže položené oblasti. Sníh však vydržel jen pár dní.