Sníh vystřídají mrazy, meteorologové tak varují před náledím

Praha – Do Česka by se měly znovu vrátit mrazy, a tak meteorologové varují před náledím i závějemi a sněhovými jazyky. K večeru by pak teploty mohly klesnout k minus pěti stupňům. Namrzlé silnice a chodníky můžou zkomplikovat provoz v Čechách, v Kraji Vysočina a na jihu Moravy. Ve zmiňovaných oblastech proto až do zítřejšího dopoledne platí výstraha. Počasí, zejména silné sněžení, již od rána komplikuje dopravu na silnicích a také železnici.

Sníh zasypal během noci celou republiku a na většině míst sněží i přes den. Nadílka se nevyhnula ani nížinám. „Nový sníh zaznamenalo 84 procent všech stanic od horských až po nižší polohy. Nejvíc sněžilo v Karlovarském kraji, kde napadlo v průměru 12 centimetrů nového sněhu. V Praze nasněžilo v průměru šest centimetrů nového sněhu,“ oznámil Český hydrometeorologický ústav.

Přes den ale vystoupila teplota na většině míst nad nulu, takže sníh začal odtávat. Večer se tak mohou silnice proměnit v zrcadlo. „Část sněhové pokrývky bude odtávat, bude se stávat kapalnou. Odpoledne a večer bude teplota zase klesat pod nulu, takže roztátá voda bude zase namrzat,“ upozornil mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.

Sníh padá, doprava vázne

Dopravní kalamita se významně projevila na železnici, zejména na koridoru mezi Prahou a Českou Třebovou. Kromě něho se během dopoledne vyskytly poruchy i na dalších hlavních tratích – například z Prahy do Plzně nebo na západním nádraží v Ústí nad Labem.

Výstrahy ČHMÚ:

Varování před náledím, závějemi a sněhovými jazyky platí již od neděle až do úterních 10:00. Týká se většiny krajů s výjimkou Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje. Vyhlášena je od neděle ještě jedna výstraha, která se naopak týká pouze Moravskoslezského kraje, konkrétně Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka. Nadále platí upozornění na vznik smogové situace.


Na území hlavního města mají za sebou náročnou noc řidiči desítek vozů technických služeb, kteří připravovali metropoli na ranní dopravní špičku. Ta ovšem byla v době sněhové kalamity pro řidiče tradičně příjemná, protože leckdo raději nevyjel. I po osmé hodině tak byl bez zdržení průjezdný například Nuselský most. Riziko spojené s prudkým sněžením ale vystřídalo jiné, meteorologové totiž teď varují před náledím. 

Jízdu po středočeských silnicích poznamenává hlavně rozbředlý sníh, který napadl v noci a dopoledne. Vozovky jsou kluzké, dochází proto k lehkým dopravním nehodám, obvykle když řidiči neodhadnou potřebnou brzdnou dráhu. Na Rakovnicku se potom objevují sněhové jazyky.

Zimní počasí komplikuje v Česku dopravu
Zdroj: ISIFA/MAFRA
Autor: Petr Lemberk

Ujetá vrstva sněhu krytá posypem se vytvořila především na silnicích druhé a třetí třídy také na Berounsku. Hlavní tahy a dálnice většinou pokrývají zbytky sněhu po chemickém ošetření. Teploty v kraji se pohybují od minus čtyř do jednoho stupně Celsia, na většině území vane slabý vítr. 

Jedna silnice byla ráno uzavřena v Plzeňském kraji, konkrétně na Domažlicku. Komunikace II/195 byla nesjízdná mezi Poběžovicemi a Postřekovem. Neprojela by ovšem ani rolba, protože na cestě uvázl linkový autobus a několik aut a přehradily ji. Silničáři v kraji varují také před sněhovými jazyky, které se mohou tvořit hlavně na Tachovsku.

V Karlovarském kraji, kde do nedělního večera hustě sněžilo a ráno opět začalo, nejsou zatím hlášeny žádné komplikace. „Silnice jsou zatím sjízdné, jen někde se místy doprava nakrátko zastaví. Situace je horší spíše v nižších polohách,“ popsal vedoucí zimní údržby Josef Bulka.

Video Sníh zasypal Česko
video

Sníh zasypal Česko

Na Vysočině celé dopoledne sněžilo. Na vedlejších silnicích je ujetá a místy nová vrstva sněhu krytá posypem a stalo se velké množství nehod. „Havarovala osobní i nákladní vozidla ve všech částech kraje i na dálnici D1, kde auta po smyku většinou skončila ve svodidlech,“ řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Na Humpolecku se odpoledne začala tvořit ledovka.

Co říká předpověď?

Příštích deset dní zůstane obloha zatažená, polojasno očekávají meteorologové jen přechodně. V několika následujících dnech budou pokračovat silné noční mrazy, může přituhnout až na minus deset, při vyjasnění až na minus 15 stupňů. Denní teploty se budou pohybovat mezi minus jedním až minus sedmi stupni Celsia. Oteplení a déšť přijdou o víkendu a přinesou s sebou námrazu. Na horách by ale poté opět mělo začít sněžit a po většinu příštího týdne se očekávají denní teploty mezi plus třemi až minus třemi stupni.