Volby doprovází nebývalý zájem, kolik nás budou stát?

Praha - První den přímé volby prezidenta v Česku po osmi hodinách hlasování skončil. Provázel jej podle očekávání vysoký zájem voličů. Hlasovat jich přišlo podle odhadu volebních komisařů kolem dvou pětin. Celková účast by tak mohla dosáhnout až 70 procent. Po noční přestávce se volební místnosti otevřou v sobotu v osm hodin ráno. V sobotu mohou lidé volit od 8:00 do 14:00. Výsledkům se bude podrobně věnovat speciální volební studio ČT24 - v sobotu od 13:30. Celá přímá volba prezidenta přijde stát na 625 milionů korun.

„Volební účast se zpravidla pohybuje do 40 procent a stále se zvyšuje. Je vidět, že volba prezidenta lidi zajímá,“ uvedl Peter Garláthy z olomouckého krajského úřadu. Za nesrovnatelnou s loňskými volbami do krajských zastupitelstev a Senátu označil nynější účast Tomáš Lang ze zlínského magistrátu. „Lidí chodí poměrně hodně, někde se tvoří dokonce i fronty,“ přitakávala Eva Krutková ze vsetínské radnice.

Jen za první tři hodiny si přišlo svého prezidenta vybrat kolem 20 procent voličů, což je podobné číslo jako při posledních dvou sněmovních volbách. V roce 2010 přitom celková účast dosáhla téměř 63 procent, o čtyři roky dříve přesáhla 64 procent. Volby neprovázely žádné incidenty. 

Během pátku přišli odvolit i všichni kandidáti na Hrad

Do volby se během dneška zapojili i všichni prezidentští kandidáti. Poslední z nich byla Zuzana Roithová. „Doufám, že přijdou všichni k volbám, když už je přímá volba, a budou volit podle sebe, a ne podle vzedmuté mediální kampaně,“ prohlásil dnes současný prezident Václav Klaus.

Volební komisaři hlásili největší zájem hned po zahájení hlasování. Před některými volebními místnostmi se lidé dokonce tísnili. Pár z nich se dokonce dožadovalo toho, aby mohli hlasovat ještě před druhou hodinou odpolední. 

Kolik stojí přímá volba prezidenta? 

Náklady probíhajícího hlasování by podle odhadů měly dosáhnout 625 milionů korun. Ve srovnání s jinými typy voleb jde zatím o nejvyšší částku, s jakou ministerstvo vnitra kdy počítalo. Pouhé jedno kolo hlasování o budoucím prezidentovi totiž bude stát zhruba stejně jako volby do Poslanecké sněmovny nebo referendum o přistoupení k Evropské unii. 

Minulá prezidentská volba přitom státní kasu příliš nezatížila. Stála jen 15 milionů korun. Největší položku na volebním účtu přitom tvoří lidé ve volební komisi, celkem 417 milionů. Za loňské volby do Senátu podle odhadů ČT zaplatil stát minimálně půl miliardy korun. Podobně stály i volby do Poslanecké sněmovny. 

Volební komise: 417 milionů 

„Členové komise dostanou 1 300 korun, pro zapisovatele je to 1 500, pro předsedu komise je to 1 600,“ přiblížila předsedkyně volební komise Marie Minichthalerová. Jen za telefonování utratí komise 30 milionů korun. Ve volebních místnostech se také myslí i na jídlo a pití, každý ze sedmi členů komise dostane vedle balené vody i jednu 80korunovou stravenku na den. 

Volební místnosti: 43 milionů 

Vyklizení, pronájmy a vybavení zhruba 15 tisícovek volebních místností vyjde přibližně na 43 milionů. „Škola dostává odměnu za každou volební místnost, kterou má. Dostáváme zhruba 2 000 za jednu místnost,“ vysvětluje ředitel ZŠ Na Chodovci Miloslav Ráž. 

Sčítání hlasů: 98 milionů 

Sčítání hlasů pak stojí 98 milionů. V sobotu bude u nových počítačů sedět přes tři tisíce lidí. Na jejich platy a odměny půjde 25 milionů. Největší část rozpočtu připadá podle místopředsedy ČSÚ Stanislava Drápala na osobní výdaje, přesčasy, mzdy a odměny. 

Policie: 30 milionů

Hlasovací lístky: 20 milionů 

Policie pak bude stát 30 milionů. O deset milionů méně činí částka za hlasovací lístky. Hlasovacích lístků bylo vytištěno přes dvacet milionů a jeden tak vyjde na necelou korunu.

Bude jasno už v sobotu večer?

Hlavní výsledky by měly být známy do sobotního podvečera. V případě, že žádný z devíti kandidátů nezíská v prvním kole více než 50 procent hlasů, bude se za dva týdny konat kolo druhé, do něhož postoupí dva kandidáti s největším počtem hlasů z kola prvního.

Lidé si mohou vybrat z devíti kandidátů. Mezi první voliče tradičně patřili mnozí politici včetně uchazečů o křeslo hlavy státu. Hned po druhé hodině například volil premiér Petr Nečas (ODS).

Volí se i na Slovensku a v Německu

Do první přímé volby prezidenta chtějí zasáhnout i Češi pobývající na Slovensku. Na otevření volební místnosti na české ambasádě čekal v centru Bratislavy hlouček lidí, další voliči přicházeli průběžně. Během prvních tří hodin své voličské právo využilo kolem 120 českých občanů. Na zvláštním seznamu voličů, do kterého se zapisují Češi s bydlištěm na Slovensku, má přitom velvyslanectví 417 jmen.

Také v Německu mají Češi o prezidentské volby zájem. V Berlíně už odvolila polovina krajanů zapsaných na volebním seznamu, v Düsseldorfu třetina. Celkem mohou Češi v Německu volit na čtyřech místech. Kromě ambasády v hlavním městě a konzulátu v Düsseldorfu také na generálních konzulátech v Drážďanech a v Mnichově.

V Americe začal druhý volební den 

První volební den v Česku skončil v době, kdy je kvůli časovému posunu v plném proudu druhý den hlasování na americkém kontinentu, kde se začalo volit už ve čtvrtek. Podle Ivany Krahulcové z ottawského konzulátu je účast mnohem vyšší než při posledních sněmovních volbách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 4 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 6 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Kontroly zpřísnilo už i Sasko, s nímž Česko rovněž sousedí. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pavel povýšil Řehku na armádního generála, Koudelku na generálporučíka

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek jmenoval do hodnosti armádního generála, což je nejvyšší hodnost v české armádě, náčelníka generálního štábu Karla Řehku. Na návrh vlády také po roce povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku z hodnosti generálmajora na generálporučíka. Celkem prezident povýšil dvanáct lidí, dvěma dalším hodnost propůjčil.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Výdaje státu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly

Přímé výdaje státního rozpočtu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly meziročně o 7,1 miliardy na 17,3 miliardy korun. Nejvyšší část z toho tvořila humanitární dávka, která vyšla na osm miliard, uvedla vláda ve státním závěrečném účtu za loňský rok s odvoláním na údaje správců kapitol. Upozornila ale na to, že toto číslo nezahrnuje utajované údaje.
před 16 hhodinami
Načítání...