Nečas: sKarty jsou třikrát předražené

Praha - Vládní napětí kvůli sKartám roste. Premiér Petr Nečas kvůli nim ostře zaútočil na TOP 09 - podle něj jsou karty třikrát předražené. Stát, úřady práce ani Česká spořitelna z projektu žádný prospěch nemají. Vydělává na nich prý už jen firma, která dodává platební systém pro Českou spořitelnu. „Je to buď politikaření ze strany TOP 09, nebo je za tím něco většího“, řekl Nečas v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny. Spořitelna to ale odmítá, náklady na výrobu karty jsou prý standardní.

„Když si budete chtít pořídit kartu, tak ji seženete standardně za 80 korun, firma ji dodává za 240 korun. Běžná cena v Evropě jsou tři eura (asi 78 Kč),“ řekl deníku Nečas, který stejně jako celá ODS žádá zastavení projektu sKaret. Vládní strana TOP 09 je ale dál hájí. Při středečním jednání vlády hlasovali všichni čtyři ministři za TOP 09 pro další úpravy v projektu sKaret. Proti bylo všech deset zbývajících ministrů.

Premiér Petr Nečas (ODS):

„Zaprvé, politická ješitnost lidí v TOP 09. Zadruhé, nějaké skryté zájmy - možná na tom projektu mohl nebo měl někdo vydělat. Anebo to mohou být obavy, že když tento projekt rozjeli a teď by ho zrušili, tak by případné kompenzace mohli vzít někteří hyperaktivní plukovníci a podplukovníci jako velmi dobrou záminku k trestnímu stíhání.“ (Zroj: Hospodářské noviny)

Česká spořitelna však Nečasovo tvrzení odmítá. SKarta prý splňuje specifické požadavky ministerstva, obsahuje například fotografii držitele, a proto ji nelze srovnávat s obyčejnou platební kartou. Výrobní cena je obchodním tajemstvím, cena 240 korun je pouze sazebníková cena za náhradní kartu, ve keré jsou zahrnuty další náklady typu distribuce karty či zaslání PINu atd. Příjemce dávky ani ministerstvo za sKarty nic neplatí, výjimkou je pouze vydání náhradní karty, uvedla spořitelna. 

Návrh na zrušení sKaret mají na stole poslanci. Kromě opozice se proti nim staví i odbory nebo zdravotně postižení. Výhrady má i ombudsman a Úřad pro ochranu osobních údajů.

Podle bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka je toto Nečasovo tvrzení směšné. Exministr také připomíná, že sKarty odsouhlasila vláda jako celek. „Pokud dnes ODS říká, že s tím jakoby nemá nic společného, tak jen nechce přiznat, že oni měli zásadní podíl na legislativním vymezení sKaret,“ řekl Drábek v Interview ČT24.

Jaromír Drábek:

„Projekt sKaret byl zaměřen na to, aby se výrazně snížily náklady státu na distribuci sociálních dávek. To se podařilo, protože ta smlouva, která byla na základě soutěže uzavřena s Českou spořitelnou, zajišťuje, že stát má nulový poplatek za distribuci sociálních dávek. To si myslím, že je velký úspěch oproti jiným zemím.“

Drábkova nástupkyně pak dodává, že současná snaha ODS o zrušení sKaret tu ještě nedávno nebyla. „Skutečně si kladu otázku, co se v ODS stalo. Před třemi měsíci jsme učinili dohodu i s panem premiérem a dneska ta dohoda neplatí,“ uvedla Müllerová.

Do kritiky sKaret se pustil i místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. „Česká spořitelna musela dělat tento projekt jako ziskový. Pokud budou karty dobrovolné, tak mě zajímá, do jaké míry projekt bude i dál pro ČS ziskový – protože v případě, že nebude, tak ho musí podle bankovního zákona ukončit,“ řekl ČT Bartošek. Podle něj je nezbytné, aby se projekt co nejrychleji zastavil, čím déle se bude otálet s tímto rozhodnutím, tím budou ztráty horší, uvedl.

sKarta
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ministr Jurečka po jednání tripartity poděkoval za věcný dialog

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) navrhne pro pracovníky veřejného sektoru růst platových tarifů od ledna o pět procent, nebo o sedm procent. Návrh vládního nařízení s těmito dvěma variantami přidání předloží v příštích dnech. Kabinet by podle něj mohl rozhodnout o navýšení po vládních prázdninách. Odboráři před nedávnem uvedli, že budou žádat růst tarifů o devět až deset procent. Ve čtvrtek odpoledne spolu o platech, emisních povolenkách i exportu jednali zástupci vlády, zaměstnavatelů, samospráv a odborů.
15:50Aktualizovánopřed 28 mminutami

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic, nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková.
před 1 hhodinou

Rozpočet ministerstva kultury je rekordní, říká Baxa

„Objem peněž, který má moje ministerstvo k dispozici, je historický,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Terezou Willoughby ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa. Zároveň zdůraznil, že činnost dotačních komisí rozhodujících o podpoře akcí živé kultury je objektivní.
před 3 hhodinami

Ministerstvo vnitra odhalilo kyberútok na systém úřadu

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na systém úřadu, ten byl odpojen, sdělil šéf resortu Vít Rakušan (STAN). Incident je závažný, nedošlo však k úniku osobních dat ani důležitých nebo utajovaných informací, dodal. Zasaženy nebyly ani systémy kritické infrastruktury, tedy ani systémy policistů nebo hasičů. Ministr nevyloučil zapojení cizího státu.
12:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Z úniku rozsudku v kauze Čapí hnízdo navrhla policie obžalovat soudce Kydalku

Policisté ukončili vyšetřování bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalky. Neoprávněně si měl z počítače stáhnout rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023 a pak jej předat novinářům. Za to ho teď policisté navrhli obžalovat, řekl ČT vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 Jan Vychyta. V případě odsouzení soudci hrozí až tři roky vězení. Kydalka přitom případ Čapí hnízdo nesoudil. Loni u městského soudu skončil, odešel do předčasného důchodu.
11:54Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
před 5 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

BIS odhalila několik pokusů o sabotáže

Přes peníze a úsilí, které ruské tajné služby věnují snahám o verbování lidí za účelem páchání sabotáží v Evropské unii, vedla tato činnost v Česku jen k méně závažným bezpečnostním incidentům, uvedla ve výroční zprávě za loňský rok Bezpečnostní informační služba (BIS). Fenomén měl tak v Česku podle kontrarozvědky spíše mediální než reálný dopad. Dodala, že odhalila několik pokusů o sabotážní akce.
10:23Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...