Jansta o Hušákovi: Sazku řídil metodou cukru a biče

Praha – Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) podal žalobu na bývalého šéfa Sazky Aleše Hušáka. Chce po něm náhradu škody a ušlého zisku ve výši téměř jedné miliardy korun, tedy poloviny původní hodnoty akcií Sazky, které ČSTV vlastnil. Současný předseda ČSTV Miroslav Jansta navíc obvinil předchozí vedení svazu v čele s Pavlem Kořanem z nečinnosti. Hušák prý v řízení firmy postupoval metodou cukru a biče – nepohodlné zastrašoval, zatímco ti, kteří mu byli loajální, se podle Jansty těšili finančním odměnám a dalším požitkům.

„To, že jsme ztratili téměř monopolní firmu, není zásluhou jen Aleše Hušáka, ale především vlastníků. A my jako rozhodující vlastníci za to samozřejmě neseme hlavní vinu. (…) Tehdejší vedení v čele s předsedou ČSTV Pavlem Kořanem nečinilo nic a podléhalo polopravdám a iluzím pana Hušáka,“ prohlásil Jansta.

ČSTV se ale i tak podle svého právníka Aleše Rozehnala domnívá, že Aleš Hušák nese odpovědnost za ztrátu akciového podílu ČSTV, který měl hodnotu zhruba dvě miliardy korun. Svaz také rozšířil trestní oznámení o další tři trestné činy, kterých se měl Hušák dopustit – podle svazu například vyváděl z firmy peníze, což údajně dokládá i hospodaření firmy, které se výrazně zlepšilo pod novým majitelem.

Miroslav Jansta, předseda ČSTV:

„Sazka byla po celou dobu řízena tak, jak Aleš Hušák uvedl na své pamětní desce, kde se dovolává diktatury jako správného nástroje řízení, o němž tvrdí, že se musí osladit cukrem a používat bič. Cukrem byly samozřejmě ohromné odměny, výlety do Los Angeles, na Mallorku, pořádání opulentních večírků a další podobné věci. Bičem bylo vyhrožování těm nepohodlným, vydírání a zastrašování.“

Další dva miliony korun ČSTV žádá po Hušákovi za poškození dobrého jména svazu i českého sportu obecně a chce od Hušáka také omluvu. K žalobě se nejspíš připojí i další akcionáři bývalé Sazky – Český olympijský výbor a Autoklub. Zvažují to i Sokol a Sdružení sportovních svazů.

Jansta věří, že žaloba má šanci u soudu uspět. ČSTV chce dokázat, že Aleš Hušák podváděl záměrně, sděloval akcionářům neúplné informace a manipuloval s daty. „Důkazů je nashromážděno víc. Získali jsme audity, získali jsme další materiály, které to obsahují. Značnou část jsme získali od insolvenčního správce. Já si myslím, že dokumentace, co se týče valných hromad ČSTV, je velmi dobrá,“ řekl předseda ČSTV v Interview ČT24.

O2 arena
Zdroj: ČT24

Hušák v minulosti jakékoli pochybení odmítal. K současné žalobě se zatím nijak nevyjádřil. Čeká, až ji dostane osobně, aby si ji mohl prostudovat. „Říkám to čestně a poctivě: Nic o tom nevím, nic jsem nedostal, tak o tom asi těžko můžu hovořit. Já nevím, jak bych to víc vysvětlil,“ sdělil už dříve České televizi. Na spor se ale těší. „Poskytne mi skvělou a bezplatnou reklamu před vydáním mé knihy,“ doufá bývalý vládce Sazky.

V písemné odpovědi pro Českou televizi také zopakoval, že ho vždy podpořila valná hromada, ve které seděli i zástupci ČSTV. Že Hušák nikdy nejednal zcela na vlastní pěst, potvrdila i bývalá mluvčí insolvenčního správce Sazky Lenka Tichá. Pochybení svého bývalého vedení ostatně přiznávají i sportovci. Peníze a omluvu ale chtějí jen po Hušákovi.

Odvolán měl být třikrát

Sám Jansta rozlišuje ve vývoji Sazky dvě období, a to před výstavbou O2 areny a po ní. Před tím, než začala stavba vysočanské haly, prý Hušák řídil Sazku „poměrně dobře“ – firma plnila svoje závazky a vytvořila si vnitřní rezervy.

Zlomovým bodem pro další osud Sazky bylo podle Jansty právě rozhodnutí o výstavbě multifunkční haly, do které se firma pustila bez jakýchkoli vlastních zdrojů. Dokonce ani nevěděla, na kolik celá investice přijde. „První odhad, že bude stát 2,75 miliardy, následně vyletěl až na 9 miliard,“ upozornil Jansta, podle kterého měl být už tehdy Hušák z čela firmy odvolán.

Za další kritický moment, kdy „měl být Hušák odvolán, kdyby ČSTV býval vykonával dobře svoje vlastnická práva“, považuje Jansta rozpad tzv. bankovního klubu, který měl zabezpečit financování Sazky – splácení úvěrů a bondů.

Třetím a posledním varováním, na jehož základě měl ČSTV Hušáka sesadit, bylo rozhodnutí bank začít prodávat svoje pohledávky vůči Sazce. Tyto pohledávky začali skupovat investoři, kteří cítili, že se Sazka stane „snadnou kořistí“. „Tehdy vedení ČSTV – místo aby jednalo, vyměnilo management a nastavilo krizový management – neudělalo nic. Naopak obhajovalo kroky tehdejšího vedení,“ říká Jansta.

Jansta zdůraznil, že jen tři představitelé ČSTV z Hušákových dob – Jaroslava Schejbalová, Ivo Kaderka a Antonín Lébl – se hlasitě ozvali proti laxnímu přístupu, který ČSTV uplatňoval vůči managementu v čele s Hušákem, a způsobu, jakým společnost hospodařila.

Ještě když Sazka fungovala, přitékalo do pokladny ČSTV více než půl miliardy korun ročně. Po krachu firmy ale prodalo sdružení své akcie za symbolickou jednu korunu. V současnosti společnost vlastní skupina KKCG a její loterijní byznys je odhadován na 3,8 miliardy korun.

KDO JE ALEŠ HUŠÁK?

Aleš Hušák vedl loterijní společnost Sazka patnáct let. Právníci tělovýchovné organizace jej kritizují za pronájem soukromého letadla na účet firmy, nákup zámku a kláštera či za mnohamilionové kontrakty s poradenskými firmami. Vyšlo také najevo, že čistá roční mzda a Hušákovy odměny za období 2007 až 2011 činily téměř 275 milionů korun. Jeho průměrný měsíční příjem v letech 2007 až 2010 dosáhl 5,638 milionu.

Sazku nicméně podle žaloby stáhla ke dnu výstavba multifunkční arény v pražských Vysočanech, která stála až devět miliard korun. Bývalé vedení Sazky zároveň v době splácení této investice prý přemrštěně utrácelo. Výdaje za ošacení, auta, nemovitosti či nákup vinařství a uměleckých děl přišly skoro na miliardu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
15:50Aktualizovánopřed 53 mminutami

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela (STAN). V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jak americký prezident Donald Trump ovlivní ekonomickou situaci v Evropské unii či v jakých oblastech Evropa působí v Africe a kdo jsou její klíčoví partneři.
18:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 2 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
16:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Počet infarktů se snižuje. Klíčová je rychlá reakce okolí

Případů infarktů v posledních letech v Česku ubývá a snižuje se i procento těch, kteří je nepřežijí. Jiné kardiovaskulární diagnózy jsou naopak na vzestupu. Mezi nejčastější patří chronicky zvýšený tlak. Nemoci oběhové soustavy jsou v tuzemsku nejčastější příčinou úmrtí, zásadní je prvotní reakce laické veřejnosti. A pomáhají i přístupné defibrilátory, jejichž umístění lidé najdou v aplikaci Záchranka.
20:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Jiří Brožek získá ve Varech jako první střihač Cenu prezidenta festivalu

Jiří Brožek je prvním střihačem v historii, který převezme Cenu prezidenta festivalu v Karlových Varech. O jejím udělení rozhodl ještě Jiří Bartoška, který v květnu zemřel. Sám Brožek pro festival vybral a uvedl jeden ze svých více než 130 filmů – Smrt krásných srnců. Za svou práci obdržel již devět Českých lvů.
před 3 hhodinami
Načítání...