Dohodnuto. Lidovci přijali nabídku ČSSD, koalici nestojí nic v cestě

Praha – Cesta k trojkoaliční vládě Bohuslava Sobotky je volná, celostátní výbor KDU-ČSL přijal poslední nabídku partnerů na posty v budoucím kabinetu. Rozhodnutí ale nebylo jednomyslné, několik členů vedení strany bylo proti. Lidovci tedy obsadí ministerstva zemědělství, kultury a jeden post bez portfeje - chtějí ministra pro vědu, výzkum a inovace. ČSSD, ANO a KDU-ČSL mohou pokračovat v jednání a hledat pro rozdělené resorty konkrétní jména, jasno by chtěli mít do konce roku.

„Celostátní výbor po dvouapůlhodinové intenzivní diskusi nakonec přijal nabídku,“ oznámil 1. místopředseda lidovců Marian Jurečka. Sociální demokraté i hnutí ANO v pátek uvedli, že tato třetí nabídka pro KDU-ČSL by měla zároveň poslední. Její odmítnutí by tak bylo mohlo znamenat konec pokusů o sestavení trojkoalice. „My jsme to nevnímali jako ultimátum, kdyby členové výboru chtěli odmítnout, tak by to udělali bez ohledu na nějaké ultimátum. Dali jsme přednost tomu, aby v České republice znovu byla stabilita, aby skončila tato vláda bez důvěry, vláda Jiřího Rusnoka“ dodal Jurečka. 

Lidovcům připadnou ministerstva zemědělství a kultury a jeden post bez portfeje. Ve hře je účast v Legislativní radě vlády, funkce ministra pro národnostní menšiny nebo funkce ministra pro vědu, výzkum a inovace. Předseda Pavel Bělobrádek uvedl, že strana má zájem o třetí jmenovanou pozici. „Předběžně jsme se s panem předsedou Sobotkou dohodli na tom, že KDU-ČSL by to ministerstvo bez portfeje měla mít pro výzkum, vzdělávání a inovace, čímž se trochu kompenzuje ta naše priorita ministerstva školství,“ řekl Bělobrádek. Jednání o nabídce ministerských postů bylo podle jeho slov velmi bouřlivé.

KDU-ČSL nominuje místopředsedu Mariana Jurečku na post ministra zemědělství a bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana jako šéfa resortu kultury. Předseda strany Pavel Bělobrádek by se měl stát ministrem bez portfeje. 

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pokládá dnešní rozhodnutí lidovců za realistické a konstruktivní. „Po třech dnech tak padla poslední překážka na cestě k formování již zcela konkrétního personálního složení nové vlády, kterým se nyní může vznikající koalice zabývat,“ řekl.

Po dnešku je podle něj zcela zřejmé, že nová koaliční vláda má v Poslanecké sněmovně jasnou většinu 111 hlasů. Nic tak prý nebrání přípravě definitivního podpisu koaliční smlouvy a následným ústavním krokům prezidenta republiky. „Jsem rád, že se podařilo udržet lidovce na palubě, máme společně s nimi a s ANO připraveni dobrý vládní program, který může nejlépe a nejrychleji prosadit vláda s výraznou stabilní parlamentní většinou,“ uvedl Sobotka.

Představitelé KDU-ČSL
Zdroj: Martin Bouda/ČTK

Zatímco užší vedení KDU-ČSL bylo s nabídkou po včerejšku spokojené, paradoxně největší výhrady měl zřejmě šéf strany Pavel Bělobrádek. „Bavil jsem se se členy předsednictva a tam je jednoznačný souhlas s touto nabídkou. Pro mě je to trochu překvapení, nicméně je to realita. Uvidíme, jak se rozhodne celostátní výbor,“ řekl v pátečních Událostech (Podrobněji zde).

Pojistka ve formě náměstka - lidovci nejsou proti

Sociální demokraté se přesto nechtějí vlivu na ministerstvo zemědělství vzdát a požadují v rezortu svého náměstka. Ten by mimo jiné měl mít na starost činnost Státního pozemkového úřadu - a tedy i vydávání restitučního majetku. Právě pozadí kolem vyrovnání s církvemi se stalo nejvíce kontroverzním předmětem sporu o získání ministerstva. Od zástupců ČSSD a později i hnutí ANO totiž zaznívala obava z příliš „štědrého“ přístupu k restitucím a možného prolomení hranice února 1948. (Více zde)

Zástupci ČSSD a lidovců informují o stavu jednání
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

K přítomnosti náměstka z řad ČSSD by přitom lidovci nemuseli mít výhrady. „Tam, kde koaliční strany nemají ministra, mají své náměstky. To je normální věc a v tom jsme zajedno,“ zmiňuje Bartošek. Lidovci opakovaně tvrdí, že restituce považují právně za schválenou a uzavřenou věc. Případné sporné momenty má podle nich řešit individuálně soud, a nikoliv zákonodárci.

Zastoupení ministerských náměstků jiných stran je sice běžnou praxí, ale v případě sociálních demokratů může jít skutečně o snahu ukočírovat restituční vydávání alespoň v mantinelech, které zákon povoluje. ČSSD není dlouhodobě spokojena hlavně s výší částky, kterou má církev v příštích letech od státu dostat. (Má jít minimálně o 59 miliard korun, s inflací i o několik desítek miliard více.) Na úpravě restitucí navíc do značné míry stavěla i svůj volební program a jako hlavní síla se vehementně stavěla za vznik týmu pro jednání s církvemi.

„Náměstek se vždy musí řídit platnými zákony. Nemůže někomu nařizovat, aby konal dle jeho přání. Samozřejmě bude podléhat ministrovi, a pokud ho nebude poslouchat, tak bude odvolán. Jde jen o to, aby ČSSD měla náhled do té problematiky,“ zmínil v Událostech, komentářích místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Bělobrádek už v průběhu pátku naznačil, že náměstek z řad sociální demokracie nebude vadit, pokud to vyváží také účast lidovců v rámci jiných resortů.

Do konce týdne se chtějí lidovci sejít i se zástupci ČSSD a ANO. Mezi svátky by se pak mělo odehrát další jednání, buď o jménech koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL, nebo o možnosti menšinové vlády. „Budeme čekat tak dlouho, jak bude potřeba. Doufám, že to čekání nebude dlouhé. My jsme deklarovali, že jsme připraveni jednat i o vánočních svátcích,“ dodal zástupce ČSSD Chovanec.

7 minut
Události ČT o koaličním vyjednávání
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ministerstvo vnitra odhalilo kyberútok na systém úřadu

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na systém úřadu, byl odpojen, sdělil šéf resortu Vít Rakušan (STAN). Incident je závažný, nedošlo však k úniku osobních dat ani důležitých nebo utajovaných informací, dodal. Zasaženy nebyly ani systémy kritické infrastruktury, tedy ani systémy policistů nebo hasičů. Ministr nevyloučil zapojení cizího státu.
12:00Aktualizovánopřed 1 mminutou

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
před 4 mminutami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 23 mminutami

Soudce, jenž měl vynést rozsudek v kauze Čapí hnízdo, navrhla policie obžalovat

Policisté ukončili vyšetřování bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalky. Podle policie si měl z počítače neoprávněně stáhnout rozsudek Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023 a pak jej předat novinářům, za což ho navrhli obžalovat. ČT to řekl vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 Jan Vychyta. Kydalka přitom případ Čapí hnízdo nesoudil. Loni u městského soudu skončil, odešel do předčasného důchodu. V případě odsouzení mu hrozí až tři roky vězení.
před 1 hhodinou

BIS odhalila několik pokusů o sabotáže

Přes peníze a úsilí, které ruské tajné služby věnují snahám o verbování lidí za účelem páchání sabotáží v Evropské unii, vedla tato činnost v Česku jen k méně závažným bezpečnostním incidentům, uvedla ve výroční zprávě za loňský rok Bezpečnostní informační služba (BIS). Fenomén měl tak v Česku podle kontrarozvědky spíše mediální než reálný dopad. Dodala, že odhalila několik pokusů o sabotážní akce.
10:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obrana pohrozila odstoupením od miliardové smlouvy na děla Caesar

Existuje riziko, že děla Caesar nesplní klíčové technické požadavky české armády, uvedlo ministerstvo obrany. V krajním případě by mohl úřad od zakázky za 10,3 miliardy korun odstoupit. Resort uzavřel s francouzskou firmou Nexter Systems, nyní KNDS France, smlouvu na 52 houfnic v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na dalších deset. Armáda jich tak má dostat 62. Na zálohách dosud Česko uhradilo 7,2 miliardy.
10:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Politologové v Událostech, komentářích rozebírali efektivitu předvolebních koalic

Politické strany a hnutí pracují na kandidátních listinách pro podzimní volby do sněmovny. Mezi velkými i menšími uskupeními se tak vedou debaty o možném spojování do koalic a pořadí jejích zástupců na kandidátkách. U spojování politických sil záleží na konkrétní situaci, uvedla v Událostech, komentářích politoložka Vladimíra Dvořáková. Vyplatit se to podle ní může, pokud strana chce snížit konkurenci a tématy partnerské strany neodradí vlastní voliče. Spolupráce pak může drhnout například na ekonomických či bezpečnostních otázkách, upozornil politolog Miloš Brunclík. Debatu moderovala Barbora Kroužková.
před 1 hhodinou
Načítání...