Slovenští vědci vymysleli nový plast z fritovacího oleje. Dá se kompostovat

Evropa i zbytek planety se potýkají se záplavou plastového odpadu. Objev, který vznikl ve spolupráci slovenských a brněnských vědců, by krizi mohl pomoci vyřešit.

Slovenští vědci vyrobili nový druh biologicky rozložitelných plastů, na jejichž výrobu slouží použitý fritovací olej. Tým výzkumníků ze Slovenské technické univerzity (STU) , který již požádal o udělení patentu na tento plast, na projektu spolupracuje s brněnským Vysokým učením technickým. 

„Tento bioplast se nerozkládá jen v podmínkách průmyslového kompostu, tedy při teplotě 50 a více stupňů (Celsia), ale i v podmínkách domácího kompostu při teplotě 20 až 30 stupňů. Testujeme rozkládání v běžné půdě a v mořské vodě, kde, zdá se, rovněž dokáže degradovat,“ uvedl profesor Fakulty chemické a potravinářské technologie STU Pavel Alexy.

Tým STU spolupracuje s firmami i univerzitami na možnostech využití vynálezu v praxi. Za příklad možného použití bioplastů univerzita označila výrobu příborů, plastových nádob, obalových folií či mulčovacích fólií, které se používají v zemědělství. Kromě toho by se bioplasty mohly využívat ve zdravotnictví jako dočasné implantáty při řešení komplikovaných zlomenin.

O novém druhu bioplastu STU informovala krátce poté, co Evropská komise navrhla zákaz jednorázových plastových brček, nádobí i některých dalších plastových výrobků na jedno použití, pokud existují dostupné a cenově přijatelné alternativy. Opatření komise zdůvodnila snahou chránit životní prostředí a omezit znečištění oceánů.

STU spolu se Slovenskou akademií věd již dříve vyvinula bioplast, který lze vyrobit z jiných surovin než nejnovější typ biologicky rozložitelných plastů. I na zmiňovaný bioplast podala patentovou přihlášku.

Problém s plastem

Ve snaze lépe chránit životní prostředí a omezit znečištění oceánů navrhla Evropská komise tento týden zákaz jednorázových plastových brček, nádobí i některých dalších plastových výrobků na jedno použití. Jejich prodej má být zakázán, pokud existují dostupné a cenově přijatelné alternativy.

Doba plastová: Každou minutu se ve světě koupí milion PET lahví (zdroj: ČT24)

„Evropané musejí na řešení tohoto problému pracovat společně, protože plastový odpad se nakonec dostává do našeho ovzduší, půdy a oceánů i do našich potravin,“ upozornil Timmermans. Celkem deset druhů jednorázových výrobků z plastu, jejichž zákaz Komise navrhla, tvoří podle Komise až 70 procent všech odpadků v mořích. 

Zákaz se má podle návrhu Komise vztahovat na plastové vatové tyčinky, příbory, talíře, brčka, míchátka a tyčky k balonkům, které budou muset být vyrobeny výlučně z ekologičtějších materiálů.

Načítání...