Brněnský student vymyslel, jak zdvojnásobit výdrž baterií v mobilu

Možnost až zdvojnásobení výdrže baterií v mobilech a dalších zařízeních ukázal projekt studenta VUT v Brně Jiřího Matyáše. Se svou prací zvítězil v soutěži IT SPY o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky a IT, do které se zapojilo 16 českých a slovenských univerzit. Druhé místo získal projekt zvýšení úspěšnosti studentů v on-line kurzech a třetí algoritmus pro internetové sázky.

Vítěz soutěže ve svém projektu zkoumá možnosti snížení spotřeby energie u výpočetních zařízení tím, že se sníží přesnost jejich výpočtů. Podle Matyáše totiž nyní počítače fungují natolik přesně, že je to v některých případech až zbytečné. Pokud by se povolila určitá chybovost výpočtů, zjednodušily by se obvody a snížila spotřeba energie až o 80 procent. Chod zařízení by to přitom podle projektu neovlivnilo.

„Naše závěry jsme prezentovali například v Kalifornii, na práci budu pokračovat v doktorském studiu. Smysl by dávalo, si výzkum patentovat. Výrobu mnou navržených obvodů by pak mohly zajišťovat technologické společnosti,“ slibuje si od novinky Matyáš. 

On-line kurzy skoro nikdo nedokončí. Co s tím?

Druhé místo obsadil Jakub Mačina z FIT Slovenské technické univerzity v Bratislavě s projektem zvýšení úspěšnosti studentů on-line kurzů. Tyto kurzy se totiž potýkají s velkým množstvím lidí, kteří studium nedokončí. Podle Mačiny by úspěšnost zvedlo propojování studentů hledajících odpovědi na své otázky a těch, kteří odpovědět dovedou. „Náš program dokázal zapojit více studentů, doručit jim přesnější otázky i následné odpovědi,“ sdělil. Systém je podle něj využitelný třeba i v komunikaci firem se zákazníky. 

Na třetí příčku se dostal Ondřej Hubáček z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze. Vytvořil algoritmus, který dokázal při online sázkách překonat v rozhodování i bookmakera. „Cílem by měl být program, který dokáže nejen predikovat výsledky sportovních utkání, ale třeba i hodnotu hráčů,“ uvedl Hubáček.

Celkem se do soutěže napojilo 1700 diplomových prací. Organizátoři ocenili jejich úroveň i využitelnost v praxi. „Není bez zajímavosti, že diplomové práce odrážely nejnovější světové trendy computer science,“ sdělil Jaroslav Zendulka z VUT v Brně, který byl garantem pro letošní sedmý ročník soutěže IT SPY.