Zemřela Nancy Reaganová, první dáma s mimořádným vlivem

V Los Angeles zemřela bývalá první dáma Spojených států Nancy Reaganová. Vdově po republikánském prezidentovi, který v osmdesátých letech uzbrojil Sovětský svaz, selhalo po delších zdravotních problémech v neděli ráno srdce. Bylo jí čtyřiadevadesát let.

Nancy Reaganová kdysi napsala, že nic nemůže připravit na život v Bílém domě. Měla samozřejmě pravdu. Ale my jsme měli náskok, protože jsme měli štěstí, že jsme mohli těžit z jejího hrdého příkladu a jejích laskavých a šlechetných rad.
Barack a Michelle Obamovi
americký prezidentský pár

Nancy Reaganová se narodila se jako Anne Francis Robbinsová 6. června 1921 v New Yorku, její rodiče se však brzy rozešli a matka se vdala za Loyala Davise, který ji adoptoval – když později vystupovala před kamerou, bylo to už pod uměleckým jménem Nancy Davisová.

Její dvaapadesátileté manželství s republikánským prezidentem Ronaldem Reaganem bývá označováno za největší romanci v historii amerického prezidentství a sama Reaganová ve svých pamětech na sklonku osmdesátých let uvedla, že se dobrovolně vzdala vlastní hollywoodské kariéry, aby mohla pracovat na té manželově: „Byl vším, co jsem od muže kdy chtěla.“

Společně se setkali právě v továrně na sny, počátkem padesátých let, kdy Reagan zastával funkci prezidenta hereckých odborů, a vzali se v březnu 1952 v malém kostele v Los Angeles. Kvůli politickým aktivitám svého muže se nakonec Nancy, jež přitom už od studií divadla na Smith College v Massachusetts toužila po herecké kariéře, stáhla do soukromí a za sebou nechala i svých jedenáct hraných filmů – včetně válečného dramatu Hellcats of the Navy, kde si zahrála po boku svého chotě.

První dáma s vlivem

Funkci první dámy vykonávala s neuvěřitelnou silou, na úrovni a s grácií a nechala ve světě svůj otisk. Teď už je se svým Ronniem, ale těm z nás, které tady zanechala, bude nesmírně chybět.
Arnold Schwarzenegger
bývalý kalifornský guvernér

V následujících dekádách se stala ochránkyní Reaganovy image na jeho cestě od hollywoodského herectví přes křeslo kalifornského guvernéra až ke slavnostní lednové přísaze před Kapitolem; vedle emocí a citu totiž vládlo mezi Reaganovými i silné ratio, a Nancy Reaganová tak bývá označována za jednu z nejvlivnějších prvních dam Ameriky – spolu s manželkami Franklina Roosevelta, Woodrowa Wilsona a Billa Clintona.

„Bez Nancy by nebyl guvernér Reagan ani prezident Reagan,“ prohlásil rodinný přítel a prezidentův dlouholetý poradce Michael K. Deaver. The New York Times dodávají, že první dáma pomáhala přijímat i propouštět prezidentovy politické poradce a stála i za Reaganovou veřejnou televizní omluvou poté, co vypluly na povrch okolnosti aféry Íran-Contra, při které představitelé prezidentské administrativy za zády Kongresu vyzbrojovali nikaragujské povstalce.

Ve vlastních úsudcích se přitom nechala ovlivňovat nestandardními technikami; podle knihy své astroložky Joan Quigleyové nechala hvězdy rozhodovat například o přesných termínech startů prezidentského speciálu či o okamžicích podpisů odzbrojovacích smluv se Sovětským svazem. Její důvěra v astrologii se ještě zvýšila po pokusu o atentát na jejího muže.

Nancy a Ronald Reaganovi na inauguračním plese (1985)
Zdroj: Mark Reinstein/ČTK/ZUMA

Miluji tě, Ronnie

Když Reaganová v roce 1981 poprvé vstoupila do Bílého domu, sklidila kritiku za nákladnou renovaci prezidentské rezidence. Později se ale stala velice populární postavou amerického veřejného života; angažovala se především v sociálních otázkách a ve své kampani nazvané „Just Say No“ se věnovala drogové a alkoholové závislosti teenagerů. Téma neopustila ani poté, co její muž skončil v úřadu.

V posledních letech patřila mezi hlasité zastánce výzkumu kmenových buněk, které umožňují léčbu řady nemocí, včetně Alzheimerovy choroby, na kterou před dvanácti lety zemřel její manžel.

Podle expertů na neverbální komunikaci se ve společnosti vyznačovala rezervovanějším chováním a vyzařovalo z ní přísné „dívej se, ale nedotýkej se“. Jako někdejší hollywoodská herečka a žena politicky činného muže ovšem byla na pozornost zvyklá, a doteky proto národu zprostředkovala alespoň přes papír. V roce 2000 – v době, kdy byl exprezident již těžce nemocný – se tak na knižních pultech objevila kompilace dopisů manželů Reaganových s názvem, jenž ve čtyřech slovech vystihl její život: I Love You, Ronnie.

Nancy Reaganová nad rakví svého muže (2004)
Zdroj: ČTK/AP

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 34 mrtvými a 117 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres.
06:02Aktualizovánopřed 58 mminutami

Rakety Taurus jsme ochotní poslat Ukrajině, sdělil Merz

Německo je ochotné poslat Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, prohlásil nastupující spolkový kancléř Friedrich Merz. Zdůraznil, že je třeba donutit ruského vládce Vladimira Putina k ústupkům. Merz vysvětlil, že rakety by Ukrajině předal, pokud by se tak stalo v koordinaci s evropskými spojenci. „Musíme se na tom společně dohodnout,“ dodal. Ukrajina se brání otevřené ruské agresi přes tři roky.
13:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 2 hhodinami

„Nejvíc cool diktátor“ Bukele míří za Trumpem

Salvadorský prezident Nayib Bukele bude v pondělí jednat s americkým protějškem Donaldem Trumpem v Bílém domě. Oba státníky přitahuje politika „železné pěsti“, píše server France24. Bukelemu se na úkor lidských práv podařilo výrazně snížit kriminalitu v zemi. Pro Trumpa je klíčovým spojencem v jeho deportačním úsilí.
před 2 hhodinami

Rusko dronem zasáhlo nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na pondělí podnikla letecký úder. Z Charkova je po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku, informují ukrajinské úřady a média.
před 3 hhodinami

Peklo v Gaze sbližuje EU s palestinskou autonomií

Po předloňském útoku Hamásu na Izrael a následném rozpoutání krvavé odvety židovským státem Evropská unie výrazně navýšila humanitární pomoc Palestincům i finanční a diplomatickou podporu palestinské autonomii. EU se také jasně postavila za agenturu UNRWA, kterou Izrael vykázal ze země. V pondělí se koná na okraj zasedání ministrů zahraničí vůbec první palestinsko-unijní summit.
před 5 hhodinami

Post prezidenta Ekvádoru obhájil Noboa, oznámila komise

V nedělním druhém kole ekvádorských prezidentských voleb zvítězila dosavadní hlava státu, konzervativní milionář Daniel Noboa. Podle agentury Reuters to oznámila volební komise. Noboa prohlásil, že o jeho vítězství není pochyb, ale jeho levicová soupeřka Luisa Gonzálezová oznámila, že výsledky voleb, které označila za „groteskní volební podvod“, neuzná a požádá o přepočítání hlasů.
05:41Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Ruské rakety v Sumách zabily přes třicet lidí

Na 34 vzrostl počet mrtvých po nedělním ruském raketovém útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny. Jsou mezi nimi i dvě děti. Dalších 119 lidí, včetně patnácti dětí, bylo zraněno, uvedli záchranáři. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR informovala, že Rusové použili dvě rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...