Spustit počítač během zlomku sekundy? Jednou ano – i díky Čechům

Praha – Rychlejší, menší, s nižší spotřebou a méně poruchové. Tak by mohly v budoucnu vypadat počítače, tablety nebo chytré telefony – mimo jiné i díky českým vědcům, kteří přišli s novým objevem ve způsobu zápisu a čtení dat. Nahrazení elektromagnetického záznamu laserovým by například umožnilo, aby počítače naběhly za milisekundu, a znamenalo by revoluci ve světě informačních technologií. Případné komerční využití nového objevu je nicméně záležitostí několika let a dalšího výzkumu, připustili v pořadu ČT24 Hyde Park Civilizace profesor Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR a Nottingham University a docent Petr Němec z Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Současná elektronika se sice dostala až na úroveň atomu, miniaturizace součástek ale začíná narážet na své hranice. Do hry tak začínají vstupovat fyzikální zákony, které platí jen v miniaturních světech. Důležitou roli v příští generaci elektroniky může sehrát jedna ze základních vlastností elektronu zvaná spin. Jde o čistě kvantově mechanickou vlastnost. „Když chcete zapsat nebo přepsat informaci uloženou pomocí náboje, musíte elektron přemístit – buď přitáhnout, nebo odpudit. Při přepsání informace zapsané pomocí spinu jej stačí převrátit,“ přibližuje Vít Novák, vedoucí Oddělení spintroniky a nanoelektroniky Fyzikálního ústavu AV ČR.

Čeští vědci se snaží skloubit vlastnosti dvou zatím obtížně slučitelných jevů – magnetismu, který se využívá například v záznamových médiích, a polovodivosti, která je základem tranzistorů v procesorech. Tím by dosáhli revoluce v elektronice – mnohem menší a rychlejší komponenty, navíc bez pohyblivých součástí, což by vyžadovalo méně energie i času a navíc by součásti měly i menší poruchovost. Konečným cílem vědců je pak skloubit v jedné mikrosoučástce všechny základní funkce počítače. Feromagnetický polovodič by se měl chovat zároveň jako polovodič a zároveň jako magnetický materiál, vysvětluje Jungwirth. Takových materiálů se ale v přírodě nevyskytuje mnoho a je potřeba je uměle vytvořit v laboratoři. Masově se v mikroelektronice nepoužívají především proto, že mají nízkou kritickou teplotu přechodu do feromagnetického stavu. Podle Jungwirtha by proto velice dobře fungovaly například na Měsíci nebo možná i na severním pólu, nikoliv ale už třeba v klimatizované místnosti.

Spin jako střelka kompasu

V oblasti kvantové fyziky existuje řada vlastností, které nemají obdobu v makrosvětě. Elektron kromě náboje nese i elementární magnetický moment, takzvaný spin, tedy jakousi vnitřní rotaci částice. Jednou z výhod spinu elektronů je, že se mohou vyskytovat jen ve dvou stavech – spinem nahoru nebo spinem dolů. Podle Jungwirtha si to lze představit jako miniaturní střelku kompasu, jež se může otáčet různým směrem. Pomocí jejího natočení lze ovládat pohyb elektronu v součástce a spin zároveň i detekovat.

Spinová elektronika začala hrát významnou roli už v polovině 90. let, kdy se díky změně fyzikálního principu čtecí hlavy a použití spintronických součástek změnila kapacita pevných disku z megabajtů na terabajty, což bylo před využitím tohoto jevu nemyslitelné.

55 minut
Hyde Park Civilizace
Zdroj: ČT24

Byť byly výsledky práce týmu vědců publikovány v předních vědeckých časopisech Nature Physics, Nature Communications a Nature Photonics, jejich komerční využití je ještě záležitostí několika let. Němec s Jungwirthem navíc připomněli, že jejich objev není patentován, neboť jde o základní fyzikální výzkum. Patentovat lze jen realizaci součástky, kde se jev uplatní, jev samotný ale nikoliv.

Na závěr se oba vědci svěřili, že na televizi moc nekoukají, sci-fi filmy je příliš nebaví a odreagovávají se raději činnostmi, které s vědou nesouvisejí. Docent Němec ale přiznal, že kultovní seriál Teorie velkého třesku (Big Bang Theory) považuje za vtipně napsaný a je podle něj vidět, že jej dělal někdo, kdo věděl, co to znamená fyzika. Na Teorii velkého třesku se ze začátku také docela rád podíval i profesor Jungwirth, nicméně si nemyslí, že většina jeho kolegů vypadá jako prototypy zobrazené v seriálu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
10:36Aktualizovánopřed 12 mminutami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 42 mminutami

OBRAZEM: V japonské Ósace odstartovalo Expo 2025

V japonské Ósace odstartovala světová výstava Expo 2025. Ještě před oficiálním otevřením se konal tiskový den, během kterého bylo možné nahlédnout do jednotlivých pavilonů a unikátních instalací. Ósaka Expo hostí podruhé v historii, první světová výstava se zde konala v roce 1970.
před 1 hhodinou

Rusové se přiblížili k Dněpropetrovské oblasti, píše server

Ruská vojska dobyla obec Oleksandropil v Doněcké oblasti a pronikla do vsi Uspenivka, ležící jen šest kilometrů od hranice Dněpropetrovské oblasti, uvedl v pátek v noci server Ukrajinska pravda s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Kyjev se k tomu zatím oficiálně nevyjádřil.
11:14Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Prudké deště si v Indii a Nepálu vyžádaly téměř sto obětí

Téměř stovku obětí si od středy vyžádaly prudké deště, které postihly části Indie a Nepálu. Postižené oblasti mají podle meteorologů zasáhnout další lijáky, které jsou v této roční době nezvyklé, informovala agentura Reuters.
08:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Úkolem nové vlády je zajistit stabilitu v zemi, zaznělo v debatě o Německu

Německo je už jen krok od nástupu nové vlády. Na vytvoření koaličního kabinetu se dohodly konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie. Šéf křesťanských demokratů Friedrich Merz by se tak už brzy měl stát kancléřem největší evropské země. Šance na akceschopnou vládu jsou veliké a jsme optimisté, shodli se hosté pořadu Devadesátka ČT24.
před 3 hhodinami

Čína navýší odvetná cla na americké zboží na 125 procent

Čína od soboty navýší odvetná cla na americké zboží z 84 na 125 procent, informuje agentura Reuters s odvoláním na tamní ministerstvo financí. Prezident USA Donald Trump ve středu oznámil navýšení cla, které označuje jako reciproční, na 125 procent. V součtu s předchozími cly uvalenými v souvislosti s fentanylovou krizí činí celní zátěž čínského dovozu do USA 145 procent.
10:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Volby v Gabonu mají ukončit vládu junty, favoritem je ale její vůdce

V Gabonu se v sobotu uskuteční první volby od puče v srpnu 2023. Vojenská vláda slibuje obrodu demokracie, favoritem je nicméně vůdce junty a dočasný prezident Brice Oligui Nguema. Ten smí kandidovat jen díky změně volebního zákona. Nová ústava navíc ruší funkci premiéra. Podle expertů tak nejspíš bude pokračovat samovláda. Přítomnost francouzských sil v zemi by v případě vítězství Nguemy neměla být v ohrožení.
06:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...