Severoněmecký Lübeck jako cvičiště pro kobercové bombardování

Lübeck - Kobercové bombardování je speciální druh náletu, během kterého je do boje nasazeno velké množství letadel. Jeho úkolem je celkové zničení rozlehlého území. Nejčastěji se používá pro zničení průmyslových oblastí nepřítele. Za 2. světové války jej využívaly obě strany proti průmyslovým, ale i civilním cílům. A důvod? Podlomení výrobních kapacit, ale i morálky obyvatelstva. Britské letectvo si kobercové bombardování poprvé úspěšně vyzkoušelo v noci z 28. na 29. března 1942, kdy se terčem masivního náletu stal severoněmecký Lübeck. O život tehdy přišlo přes 300 osob, pouhý zlomek z celkového počtu obětí, které si taktika plošného bombardování během války vyžádala. A škody? Centrem lübeckého Starého města se ráno táhl 300 metrů široký pás poničených budov, z nichž na 1 500 bylo zcela zničeno a dalších 2 000 těžce poškozeno. Během čtyř hodin přišlo o střechu nad hlavou 15 tisíc obyvatel.

Noc na Květnou neděli roku 1942 byla pro dálkový nálet ideální. Průzračný jarní vzduch spolu s měsícem v úplňku poskytoval posádkám 234 britských bombardérů výborné podmínky pro nalezení cíle. To bylo důležité, neboť Lübeck, starobylé hansovní město na pobřeží Baltského moře, ležel mimo dosah britského radionavigačního systému. 

Do půlnoci zbývala necelá tři čtvrtě hodina, když ticho nad usínajícím městem prořízl kvílivý zvuk sirén. Krátce poté se na lübecké domy snesla první dávka bomb, jejichž exploze poničily řadu staveb v centru města. Tím byly připraveny podmínky pro další dvě vlny útoku, během nichž byly z letadel shazovány především zápalné bomby. Ty snadno pronikly poškozenými střechami do útrob domů, kde zažehly intenzivní požáry. 

Ve tři hodiny ráno opustily nebe nad městem poslední wellingtony a stirlingy. Celkem na Lübeck shodily 400 tun munice, z toho asi dvě třetiny tvořily zápalné pumy. Německá protivzdušná obrana se příliš nevyznamenala. Přestože byl útok veden z malé výšky a za jasné noci, činily britské ztráty pouhých 12 strojů. 

Nálet na Lübeck vycházel z direktivy, kterou v polovině února 1942 vydalo britské ministerstvo letectví. Na základě zkušenosti s německým bombardováním Coventry v listopadu 1940 se Britové rozhodli sáhnout k taktice plošných náletů, které měly podlomit morálku obyvatel a oslabit hospodářský potenciál nepřítele. 

Proč byl jako jeden z prvních terčů zvolen hospodářsky i vojensky spíše druhořadý Lübeck? Odpověď na tuto otázku podal tehdejší velitel britského bombardovacího letectva Arthur Harris. Podle něj sice Lübeck nebyl životně důležitým cílem, nicméně pro nácvik nového způsobu bombardování bylo toto středně velké město vhodnější než velká průmyslová aglomerace. Svou roli při rozhodování sehrála i přítomnost nedalekých ponorkových doků na baltském pobřeží. 

Ve druhé polovině války, po faktickém rozprášení německé Luftwaffe, se kobercové nálety staly často používanou taktikou Spojenců. K nejrozsáhlejším patřily útoky na Hamburk v červenci 1943 a na Drážďany v únoru 1945, při kterých zemřely desetitisíce obyvatel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nejvyšší soud USA zrušil verdikt, který bránil deportacím Venezuelanů

Nejvyšší soud USA zrušil nařízení federálního soudu, které bránilo administrativě prezidenta Donalda Trumpa deportovat venezuelské migranty na základě zákona z 18. století, informovala agentura AP. Uvedl nicméně, že Venezuelané musejí mít možnost soudně napadnout své vyhoštění ještě před deportací. Tyto případy pak náleží soudům v Texasu a nikoli ve Washingtonu.
před 25 mminutami

Spojené státy zatím neuvažují o odložení cel, prohlásil Trump

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí jednal v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Netanjahu po rozhovoru sdělil, že Izrael odstraní cla a vyrovná obchodní přebytek se Spojenými státy. Trump prohlásil, že měl s izraelským premiérem „skvělou diskusi“ o Íránu i obchodu. Spojené státy podle Trumpa s Teheránem jednají o tamním jaderném programu. O odložení cel podle Trumpa ale USA zatím neuvažují. Podle šéfa Bílého domu mohou být trvalá, nevylučuje ale zároveň jednání.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Akcie v USA uzavřely chaotický den převážně poklesem

Akcie ve Spojených státech na začátku týdne navázaly na předchozí ztráty a uzavřely obchodování převážně poklesem. Na začátku dne se všechny hlavní akciové indexy dostaly dokonce nejníže za déle než rok, v závěru však větší část ztrát smazaly. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Jsme aktivní v Bělgorodské oblasti, chráníme tím pohraničí, přiznal poprvé Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí večer poprvé jednoznačně potvrdil, že ukrajinské jednotky jsou aktivní v Bělgorodské oblasti na západě Ruska, aby chránily obce v ukrajinském pohraničí, upozornila agentura Reuters. Ukrajinský prezident uvedl, že jej o situaci na frontě a o bojích ukrajinských sil v pohraničí a na území nepřítele v Bělgorodské a Kurské oblasti informoval hlavní velitel ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj.
před 8 hhodinami

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Slovensko kvůli nákaze obnoví kontroly na hranicích s Maďarskem a Rakouskem

Slovensko od úterý kvůli nákaze slintavky a kulhavky obnoví kontroly na hranicích s Maďarskem a Rakouskem, rozhodla vláda. Potrvají do 7. května. Podle ministra zemědělství Richarda Takáče (SMER) země zároveň do jmenovaných států uzavře sedmnáct malých hraničních přechodů. Slovenská policie informovala, že nově už nebude možné do Česka přepravovat zvířata a další určené zboží přes hraniční přechod Makov / Bílá-Bumbálka.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Památník ve Srebrenici je kvůli napětí v zemi poprvé v historii uzavřený

Kvůli napjaté situaci v Bosně a Hercegovině se poprvé v historii uzavřel veřejnosti památník genocidy ve Srebrenici. Jeho vedení mluví o reakci na zhoršení bezpečnosti. Dlouholetý lídr bosenských Srbů Milorad Dodik kritizovaný za separatistické snahy čelí obviněním z napadení ústavního pořádku. Soudy na něj vydaly lokální i mezinárodní zatykač.
před 9 hhodinami

Evropské akcie opět klesly kvůli obavám z amerických cel

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident USA Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX klesl o 4,13 procenta. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se propadl o 4,54 procenta, a uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského ledna, napsala v pondělí v podvečer agentura Reuters. Dál během dne padala i pražská burza.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...