Romové do Francie nepatří. Ať se vrátí do Rumunska, navrhuje ministr

Paříž - Francouzský ministr vnitra Manuel Valls obhajoval vyhošťování Romů. Styl života lidí romského původu je prý v ostrém rozporu s tím francouzským, a proto by se měli vrátit do Rumunska a do Bulharska. Ve více než 65milionové Francii nyní žije 250 000 až 300 000 Romů, většina z nich má francouzské občanství. Kvůli jejich vyhošťování dnes Evropská komise opět pohrozila Francii sankcemi.

Valls v rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici France Inter rovněž obhajoval postup francouzské vlády při vyklízení romských tábořišť. Kritikové přitom tvrdí, že taková politika je diskriminační, nebo dokonce rasistická.

Valls řekl, že mnozí Romové žijí v „opravdových slumech“ a jen málo z nich je schopno se integrovat do francouzské společnosti. Tito obyvatelé prý mají „velmi odlišný styl života od našeho“.

Francouzský ministr vnitra Manuel Valls pro France Inter:

„Je iluzorní si myslet, že problém Romů se dá řešit pouze jejich zapojením do společnosti. Že neexistují jiné možnosti, třeba vyvedení na hranici.“

Oba balkánské státy by měly 1. ledna vstoupit do schengenské zóny volného pohybu osob. Francie však je proti tomu, aby se staly plnohodnotnou součástí tohoto prostoru; v posledních letech se totiž potýká s přílivem Romů zejména právě z Rumunska a Bulharska.

Romské tábořiště ve Francii
Zdroj: ČTK/AP/Michel Euler

Jak předchozí vláda Nicolase Sarkozyho, tak současný kabinet Françoise Hollanda likvidují nelegální romská tábořiště a některé z jejich obyvatel vrací zpět do vlasti. To opakovaně kritizují nevládní organizace i Evropská komise - podle nich je takové zacházení s občany EU diskriminační. Komise dnes opět pohrozila Francii sankcemi a zdůraznila, že Romové mají jako ostatní evropští občané právo volně se pohybovat po zemích Evropské unie.

Komise hrozí Francii sankcemi

„Skutečnost, že Bulharsko a Rumunsko nejsou členové Schengenu, nikterak nebrání jejich občanům cestovat po EU ve jménu základních svobod,“ prohlásila dnes eurokomisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Redingová. Tato lucemburská politička již před třemi lety hrozila Paříži sankcemi s cílem zastavit vykazování Romů z Francie. Ministr Valls ale po dnešní kritice z Bruselu prohlásil, že nemá důvod na svém úterním projevu něco měnit. V polemice, kterou i ve Francii vyvolal, za ním podle dosavadních reakcí zatím stojí většina stranických a vládních představitelů.

S romskými přistěhovalci se potýká například jihofrancouzské Marseille, kde je asi dvacítka přistěhovaleckých táborů. Část Romů obyvatelé města vyhnali sami a mají čím dál větší podporu části místních radních. Přesto v Marseille před několika týdny vypuklo pozdvižení, když se ukázalo, že některé policejní kamery mají za úkol sledovat jmenovitě právě Romy. Podobný poprask vyvolala tento týden zpráva ze Švédska, kde policie na jihu země měla v rozporu se zákonem nejméně dvě databáze se jmény pěti tisícovek Romů – třebaže je nezákonné vést záznamy založené na etnickém původu. Mnozí z evidovaných Romů přitom nikdy žádný střet se zákonem neměli.

3 minuty
Reportáž Petra Zavadila a Milady McGrathové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 6 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 10 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 11 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...