Přispěje EU na společnou platformu pro výzkum totality?

Brusel - České předsednictví spolu s Ústavem pro studium totalitních režimů dnes v Bruselu uspořádalo slyšení o zločinech komunismu v zemích střední a východní Evropy. Iniciátorkou slyšení v Evropském parlamentu se stala europoslankyně Jana Hybášková. Akce se zúčastnil také místopředseda pro evropské záležitosti Alexander Vondra a hlavně zástupci podobných evropských institucí, které zkoumají totalitní vlády ve 20. století. Vondra v parlamentu vyzval EU k vytvoření jednotné platformy, která by v členských státech koordinovala výzkum totalitních režimů.

Slyšení se koná u příležitosti dvacátého výročí pádu totality ve střední a východní Evropě. Hlavní otázkou bude míra vyrovnání jednotlivých postkomunistických zemí s vlastní minulostí. Smyslem je také upozornění na zločiny páchané tímto režimem. „Na západě všichni vědí, co byl nacismus a fašismus. Oběti byly odškodněny a vyrovnány. O druhém důsledku, komunismu ve střední a východní Evropě, se dosud příliš nehovořilo,“ uvádí Hybášková.

Vondra vyzval k vytvoření platformy pro výzkum totality

Alexandr Vondra dnes jménem předsednictví vyzval EU k vytvoření jednotné platformy, která by v členských státech koordinovala výzkum totalitních režimů - zpočátku na bázi propojení současných evropských ústavů pro zkoumání zločinů komunismu a nacismu. „Důvodem je požadavek, aby pojednání archiválií a dokumentace komunismu mělo nějakou společnou evropskou úroveň,“ vysvětlila Hybášková. Podle Vondry by Brusel měl na platformu přispět z unijního rozpočtu. Eurokomisař Ján Figeľ potvrdil, že peníze na částečné financování projektu by Evropská komise měla být schopna sehnat. Slyšení v Evropském parlamentu je už třetím krokem směřujícím k založení Platformy evropské paměti a svědomí.

Šéf českého Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček uvedl, že prvním krokem budoucí evropské platformy by mohlo být zřízení informační kanceláře v Bruselu. Podle Hybáškové by kancelář mohla stát v Bruselu nebo případně i v Praze. Žáček dodal, že platforma by měla zajišťovat výměnu informací, podporovala by mezinárodní projekty a v rámci EU by přinesla jasný právní rámec pro svobodný přístup do archivů.

Hybášková pro ČT uvedla, že se na slyšení nazvaném Evropské svědomí a zločiny totalitárního komunismu - 20 let poté snaží prosadit i symbolický bod, aby se 23. srpen, kdy byl v roce 1939 podepsán pakt Molotov-Ribbentrop, stal dnem všech obětí totality, tedy nejen fašismu a nacismu, ale i komunismu. Dodala, že nechce dělat antikomunismus, ale otevřít společnou evropskou debatu, která by oběti komunismu a ty, kdo trpěli ve střední a východní Evropě, postavila symbolicky na roveň obětem nacismu a fašismu a zdůraznila jejich společný význam pro evropské dějiny.

Slyšení navazuje na pražskou konferenci

Evropské slyšení se připravovalo už loni v Praze, tehdy na mezinárodní konferenci „Svědomí Evropy a komunismus“ v českém Senátu vznikla „Pražská deklarace“. Tu dosud podepsalo téměř padesát europoslanců. Druhým krokem bylo setkání zástupců osmnácti států Evropy, kteří se dohodli na základních obrysech platformy a na nutnosti mezinárodní spolupráce při objasňování zločinů totalitních režimů, které panovaly v Evropě.

Český Ústav pro studium totalitních režimů na slyšení také představí anglický časopis nesoucí v překladu název Za železnou oponou. Mohl by se stát odborným médiem, do kterého by přispívali historici z celé Evropy. Podle Hybáškové nemá jít o antikomunistickou akci, ale o upozornění na to, jak je důležité vyrovnání postkomunistických států se svou minulostí.

  • Alexandr Vondra autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/641/64086.jpg
  • Pavel Žáček autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/654/65324.jpg
  • Evropský parlament autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/730/72981.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný, Moskvu přímo neobvinil

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 34 mrtvými a 117 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný, Moskvu ale přímo neobvinil. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres.
06:02Aktualizovánopřed 58 mminutami

Rakety Taurus jsme ochotní poslat Ukrajině, sdělil Merz

Německo je ochotné poslat Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, prohlásil nastupující spolkový kancléř Friedrich Merz. Zdůraznil, že je třeba donutit ruského vládce Vladimira Putina k ústupkům. Merz vysvětlil, že rakety by Ukrajině předal, pokud by se tak stalo v koordinaci s evropskými spojenci. „Musíme se na tom společně dohodnout,“ dodal. Ukrajina se brání otevřené ruské agresi přes tři roky.
13:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 2 hhodinami

„Nejvíc cool diktátor“ Bukele míří za Trumpem

Salvadorský prezident Nayib Bukele bude v pondělí jednat s americkým protějškem Donaldem Trumpem v Bílém domě. Oba státníky přitahuje politika „železné pěsti“, píše server France24. Bukelemu se na úkor lidských práv podařilo výrazně snížit kriminalitu v zemi. Pro Trumpa je klíčovým spojencem v jeho deportačním úsilí.
před 2 hhodinami

Rusko dronem zasáhlo nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na pondělí podnikla letecký úder. Z Charkova je po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku, informují ukrajinské úřady a média.
před 3 hhodinami

Peklo v Gaze sbližuje EU s palestinskou autonomií

Po předloňském útoku Hamásu na Izrael a následném rozpoutání krvavé odvety židovským státem Evropská unie výrazně navýšila humanitární pomoc Palestincům i finanční a diplomatickou podporu palestinské autonomii. EU se také jasně postavila za agenturu UNRWA, kterou Izrael vykázal ze země. V pondělí se koná na okraj zasedání ministrů zahraničí vůbec první palestinsko-unijní summit.
před 5 hhodinami

Post prezidenta Ekvádoru obhájil Noboa, oznámila komise

V nedělním druhém kole ekvádorských prezidentských voleb zvítězila dosavadní hlava státu, konzervativní milionář Daniel Noboa. Podle agentury Reuters to oznámila volební komise. Noboa prohlásil, že o jeho vítězství není pochyb, ale jeho levicová soupeřka Luisa Gonzálezová oznámila, že výsledky voleb, které označila za „groteskní volební podvod“, neuzná a požádá o přepočítání hlasů.
05:41Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Ruské rakety v Sumách zabily přes třicet lidí

Na 34 vzrostl počet mrtvých po nedělním ruském raketovém útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny. Jsou mezi nimi i dvě děti. Dalších 119 lidí, včetně patnácti dětí, bylo zraněno, uvedli záchranáři. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR informovala, že Rusové použili dvě rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...