Poslední záchvěv tuhého komunismu očima pamětníka

Moskva – Srpnový puč byl posledním přímým pokusem zachránit pozvolna se hroutící pakt sovětských republik. Konzervativní křídlo komunistů chtělo zabránit Michaelu Gorbačovovi, aby uskutečnil svůj plán přetvořit Sovětský svaz ve federativní stát, proto 19. srpna 1991 vpředvečer podpisu mezinárodní smlouvy přímo v Moskvě zahájili radikálně-levicový pokus o odstranění Gorbačova od moci a návrat k brežněvovskému centralismu. Třídenní incident je znám spíše jako zákulisní politická hra, jejíž jedno dějství, neméně dramatické, však probíhalo také v ulicích Moskvy. Jak pokus o rozvrácení perestrojky a glasnosti vnímali obyčejní lidé?

Konzervativní komunisté, stále silní v politickém a vojenském vedení, byli proti čemukoliv, co by mohlo vést k rozpadu Sovětského svazu. V rámci samozvaného Státního výboru pro výjimečný stav se proto pokusili převzít moc nad Moskvou. Dosavadní viceprezident Genadij Janajev byl dosazen do prezidentského křesla s tím, že Gorbačov musel úřad opustit kvůli zdravotním problémům. Ve skutečnosti strávil po celou dobu neúspěšného puče v domácím vězení, než byl osvobozen.

Počínání pučistů mezitím vyvolalo rozsáhlé nepokoje v Moskvě. Spíš než Gorbačova však tehdy davy podporovaly Borise Jelcina, který již 2 měsíce zastával úřad zvoleného ruského prezidenta, který měl být jakousi protiváhou sovětské hlavy státu. Mezi demonstranty byl i tehdy dvacetiletý Dmitrij Uchlin. „První den prošel v klidu. Sice přijely tanky, ale nic zvláštního se nedělo. Stavěli jsme barikády, sbírali železo, dřevo…, všechno možné skládali na sebe. Říkali jsme si - no a co, přijedou tanky. Je tu spousta lidí, nic se nestane. Vystoupil Jelcin, kterému jsme hodně důvěřovali, byli jsme připravení pro něj umírat,“ říká nyní klidně a rozvážně působící ruský spisovatel.

Jelcin si získal sympatie Moskvanů zejména svým projevem, kdy promlouval ke shromážděnému davu z dělové věže tanku. Tehdejší nekritický obdiv k budoucímu postsovětskému prezidentovi nezazlívá ani Uchlin. „Pro nás byl kult. Svěží vítr, který zachrání tuhle zemi. Když vylezl na tank, bylo to samozřejmé. Udělal, co jsme od něj očekávali, jako pravý ruský car, který nás přišel osvobodit. Nikdo mu nepřipomínal komunistickou minulost, odpustili jsme mu všechno,“ říká po letech s úsměvem.

Nadšení z charismatu lidového vůdce však vystřídala realita hrozícího konfliktu. Mladí lidé kolem Uchlina byli tehdy připraveni proti tankům vytáhnout se zápalnými lahvemi. „Zůstalo nás tam 500 nebo 1 000. Měli jsme lahve naplněné benzinem, poslouchali rádio a čekali, kdy začne útok. V noci jsme seděli u táboráku a hráli na kytaru. Najednou někdo přiběhl a říká - máme zprávy, že to začne! Rozeběhli jsme se na barikády, seděli a čekali,“ popisuje Uchlin.

„Vládl chaos. Neměli jsme vůbec žádný plán. Nejhorší bylo ráno druhého dne. Řekli, že jedou tanky a zaútočí. Pár lidí se chopilo organizace, rozdělili nás do skupin a rozdali plynové masky z Bílého domu v Moskvě. Seděli jsme tam, zatímco přicházelo ještě víc lidí. Babičky nás krmily a napájely kávou z termosek. Byla to taková národní párty.“

Celonárodní podpora Jelcina nakonec přinesla výsledky. Od pučistů se během tří dnů odklonili velitelé vojenských jednotek a 21. srpna přivezl speciál Gorbačova z domácího vězení na Krymu zpět do Moskvy. „Nedá se to s ničím srovnat. Byla to atmosféra, na kterou můžete čekat celý život, a nikdy se nezopakuje,“ uvádí Uchlin. Patřil však k lidem, kteří brali návrat sovětského vůdce jako zástupný symbol vítězství nad radikální levicí. Ve skutečnosti lidem jako on už o Gorbačova nešlo. „Měl autoritu v pětaosmdesátém, když začínal perestrojku. Ale v devadesátém prvním roce už žádnou  neměl. V tu chvíli byl Gorbačov nikdo. Nezajímal nás. Byl to jen stranický funkcionář,“ dodává.

115 minut
Rozpad Sovětského svazu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové zabíjeli v Černovicích na západě Ukrajiny, zraněné hlásí i Lvov a Charkov

Rusko podniklo další masivní dronový a raketový útok na Ukrajinu, již třetí noc po sobě. Cílem se stala města po celé zemi včetně západu. Několik mrtvých a přes deset zraněných je v Černovicích na západě země, zranění jsou i ve Lvově či Charkově. Škody hlásí rovněž západoukrajinský Luck, výbuchy se ozývaly také v Kyjevě, Kropyvnyckém, Mykolajivu či Chersonu. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zaútočilo Rusko téměř šesti sty drony a 26 raketami.
07:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie zahynulo v červnu 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.
před 2 hhodinami

Federální soudkyně nařídila zastavit plošné zadržování migrantů v části Kalifornie

Americká federální soudkyně v noci na sobotu nařídila administrativě prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavila plošné zadržování a zatýkání přistěhovalců v sedmi kalifornských okresech, včetně Los Angeles. Soudkyně Maame E. Frimpongová vydala také samostatné nařízení, kterým federální vládě zakázala omezovat přístup advokátů do losangeleského imigračního detenčního zařízení.
06:35Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Spor o pojmenování imitací masa sílí

Čeští potravináři volají po jednotných evropských pravidlech při ochraně názvů produktů živočišného původu. Tedy spojovat klobása, párek nebo burger jen s masem. Jednoznačný přístup prosazuje i ministerstvo zemědělství. Výrobci vegetariánských a veganských alternativ považují debatu za neopodstatněnou, protože změna by jim zvýšila náklady.
před 5 hhodinami

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
před 13 hhodinami

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Ve Srebrenici si lidé připomněli 30 let od masakru bosenských muslimů

Ve východobosenské Srebrenici, kterou před třiceti lety, 11. července 1995, dobyly jednotky bosenských Srbů, proběhly pietní akce připomínající vyvraždění přibližně 8 tisíc bosenských muslimů. Lidé, kteří si přišli připomenout genocidu, jíž mezinárodní společenství nedokázalo zabránit, se mimo jiné jako každý rok hromadně pomodlili. Na místní hřbitov byly také uloženy ostatky dalších sedmi obětí, které se podařilo identifikovat.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Roste, či klesá moc čínského prezidenta? Spekulací přibývá

Za zavřenými dveřmi dochází ke změnám v nejvyšším komunistickém vedení Číny. Šéf strany a prezident Si Ťin-pching, který pod sebe v uplynulé dekádě soustředil většinu moci, začal řadu pravomocí delegovat na své spolupracovníky. Změny i delší nepřítomnost nejvyššího představitele podněcují spekulace o zápasu frakcí v politbyru i o politických problémech prezidenta.
před 15 hhodinami
Načítání...