Che Guevara - prominent kubánské revoluce se stal symbolem rebelie

Havana - Revolucionář, popravčí, ministr a nakonec také mučedník – to vše byl Che Guevara, do určité doby pravá ruka kubánského vůdce Fidela Castra. Vynikal až bláznivou odvahou, rozhodností a tvrdostí. Jeho život nakonec ukončila bolívijská popravčí četa, 9. října 1967 zemřel jako mučedník. Po smrti se stal především pro mládež idealistickým symbolem boje proti diktaturám vojenského typu. Bývá považován za vzor mírového idealismu, ve skutečnosti však hlásal ozbrojený odpor. „Revoluce musí být nenávist a zabíjet,“ to jsou jeho slova, která ve Studiu ČT24 připomněl Mnislav Zelený, odborník na Latinskou Ameriku.

Che Guevara je stále pro levicové idealisty západní civilizace populární ikonou revolucionáře. Dodnes na univerzitách po celé Latinské Americe visí jeho vlajky. Jeho fotografie s baretem a pěticípou hvězdou se stala symbolem svobody a lze ji v Latinské Americe najít prakticky na každém kroku.

Che Guevara: Popravovali jsme, popravujeme a popravovat budeme

Na Kubě založil popravčí čety, a dokonce jako kubánský zástupce v OSN prohlásil, že Kuba popravovala, popravuje a popravovat bude. Podle Zeleného, kdyby měl možnost vést Kubu místo Fidela Castra, prosazoval by daleko tvrdší režim než samotný Castro. Nejspíš proto se nakonec se všemi rozešel, dokonce i se Sovětským svazem. Jako důvod Mnislav Zelený uvádí, že byl pro ně málo ortodoxní. Kromě popravčích čet stojí i za prvními kubánskými koncentračními tábory, kam nezavíral jen disidenty, ale i lidi s AIDS a homosexuály.

Ernesto „Che“ Guevara se narodil v roce 1928 v Argentině a vystudoval lékařství na univerzitě v Buenos Aires. Přezdívku „Che“, která znamená „Hele“ nebo „Hej“, získal na Kubě pravděpodobně proto, že toto slovo velmi často používal. Již od mládí tíhnul k levicovým názorům, a když se v Mexiku seznámil s kubánským právníkem a revolucionářem Fidelem Castrem, připojil se k jeho hnutí 26. července a účastnil se aktivně bojů proti kubánskému diktátorovi Fulgenciu Batistovi.

Po vítězství Castra se stal postupně ředitelem věznice, šéfem kubánské národní banky a kubánským ministrem průmyslu. V té době mimo jiné pozval na ostrov jako ekonomického poradce pozdějšího šéfa Prognostického ústavu ČSAV Valtra Komárka.

Zemřel jako mučedník: Kulka do srdce a rozstřílené nohy

V roce 1966 opustil Che Guevara kvůli rozporům s Castrem a tehdejšími představiteli Sovětského svazu Kubu, aby pokračoval v šíření revoluce v dalších státech, nejprve v Zairu a potom v Bolívii. Právě tam jeho životní pouť skončila – při vojenské operaci zorganizované CIA skončil v zajetí bolivijské armády. Ačkoliv někteří činitelé CIA Guevaru patrně chtěli nechat naživu kvůli výslechu, bolivijský prezident Barrientos nařídil popravu - 9. října 1967 byl tak popraven, nejprve mu byly rozstříleny nohy a pak byl zabit kulkou do srdce. Zemřel jako mučedník a dodnes jej jako svůj idol vzývá prakticky celá Latinská Amerika.

Pohřben byl na neoznačeném místě, nad nímž byla vybudována letištní dráha, aby si jeho stoupenci nezvolili hrob za poutní místo. Jeho ruce byly nicméně odděleny k další identifikaci. Jeho hrob byl objeven až 30 let po jeho smrti a ostatky slavnostně převezeny do Santa Clary. Právě toto město v čele svých oddílů v roce 1958 dobyl. Tato bitva byla pro vítězství revoluce rozhodující.

12 minut
Rozhovor s Mnislavem Zeleným
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo osm lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má osm obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
13:35Aktualizovánopřed 9 mminutami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
07:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 2 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 3 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
14:56Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Indie a Pákistán proti sobě opět střílely

Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo přes dvacet lidí.
11:48Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...