Ani 70 let od pádu Hitlera antisemitismus nezmizel, lituje česká oběť holocaustu

Ani 70 let od porážky německého diktátora Adolfa Hitlera, který nechal masově zabít miliony Židů, se mnozí z těch, co přežili holocaust, necítí bezpečně. A to kvůli teroristům, kteří v posledním roce útočili na židovské cíle v Evropě. Potvrzuje to i Jiří Diamant, kterému nacisté vyvraždili celou rodinu.

Rodiče i mladšího bratra poslali nacisté z Terezína do plynových komor v Osvětimi. On sám nacistické běsnění přežil. „V jistém slova smyslu považuji za osobní vítězství, že jsem přežil svou smrt o 70 let,“ říká nyní 85letý lékař a psycholog původem z Brna.

Na paži mu zůstalo vytetované číslo, v duši nekončící trauma ze ztráty rodičů a pochodů smrti. Bylo mu 13 let, když viděl mučení spoluvězňů: „Dostali třeba pětadvacet ran býkovcem až skoro do omdlení. Když se z toho pak trochu vzpamatovali, tak je pověsili. My jsme museli jít kolem šibenic v průvodu, hrály u toho veselé skladby.“

Jiří Diamant se svým mladším bratrem
Zdroj: ČT24

Pro Židy není bezpečno ani dnes

Přežít přitom mohl i se svým bratrem. Kdyby jeho tatínek dotáhl do konce plán poslat je letadlem nebo Wintonovými vlaky do Anglie. I proto Jiří Diamant nechtěl zopakovat otcovu chybu a v roce 1968 po sovětské invazi utekl i s rodinou do Nizozemska. Kvůli strachu, že jako Žid bude znovu trpět.

Kvůli útokům na Židy v Belgii, Francii a Dánsku se ale ani 70 let od konce války v Evropě necítí v bezpečí. Loni v bruselském židovském muzeu zabil vrah čtyři lidi. V pařížském košer supermarketu letos islamisti zastřelili tři lidi, v Kodani pak terorista zavraždil dva lidi před synagogou a kulturním centrem.

„Jsem z toho smutný, navozuje to strach,“ říká Diamant. Dříve doufal, že po 70 letech od pádu nacistického režimu přestanou urážky bolet a neuvidí už nenávist vůči Židům. Teď přiznává, že se zmýlil.

Antisemitismus nezmizel ani 70 let po pádu Hitera (zdroj: ČT24)