Londýnské doky žijí: už ne námořním obchodem, ale finančnictvím i zábavou

Londýn - Londýnský East End žádnými mimořádnými historickými skvosty neoplývá, ostatně vždycky šlo o značně ošuntělý rub elegantního a neskonale výstavnějšího West Endu, přesto se sem stojí zato podívat. Ať už proto, abyste nasáli neopakovatelnou atmosféru rušných nedělních trhů, nebo se podívali, v co se změnily nuzné baráky starých londýnských doků: „čtvrti židů, cockneyů a nakladačů z doků, lidí chudých i ztracených – vše stejně nijaké, černé holé a nekonečné, proryté nečistými kanály a napořád stejně bezútěšné,“ jak popsal ve dvacátých letech minulého století Karel Čapek ve svých Anglických listech.

Od těch dob se ale Východní Londýn změnil k nepoznání. Nejzřetelněji je to vidět v Docklands, kde dřív stával rušný přístav a doky a kde teď trčí k nebi skleněné budovy bank a pojišťoven. Dřívější East End ponořený do věčně špinavé mlhy, kam se po soumraku žádný slušný člověk neodvažoval, jako by snad ani neexistoval.

Zatímco teď prochází pomyslná čára rozdělující Londýn na chudý a bohatý horizontálně – tedy to, co je od Temže na sever, se bere jako lepší adresa a od Temže na jih to už není nic moc, dříve procházela tahle linie víceméně vertikálně. West End neboli Západní Londýn byl nóbl, zatímco v East Endu se usazovala spodina. Šlo o semeniště bídy, špíny a zločinu. Ostatně i zlopověstný Jack Rozparovač mordoval svoje oběti, které si vybíral z početné armády místních prostitutek, právě tady.

9 minut
Londýnské doky
Zdroj: ČT24

V Londýnském přístavu pracovalo kolem roku 1900 přes milion lidí. Srdcem námořního Londýna býval dlouho Waping. Právě někde tady poblíž Execution Docku kdysi věšívali piráty, a jak bylo dobrým zvykem, nechávali je v řece tak dlouho, dokud se přes ně třikrát nepřevalil příliv. Waping jinak byla typická veselá přístavní čtvrť, kde o zábavu nebyla nikdy nouze, a Tower Bridge a centrum města je odtud coby kamenem dohodil.

Samozřejmě, že pro dnešní obří kontejnerové kolosy by už tehdejší londýnský přístav nevyhovoval, ale v dobách, kdy měly ještě námořní lodě přijatelné rozměry, mohly bez obav doplout až sem. Toho například využívaly uhelné lodě, které přivážely do Londýna ze severu uhlí. Právě na jedné takové lodi začínal i James Cook. Východní Londýn byl pro tohoto nejslavnějšího anglického mořeplavce a objevitele synonymem klidného domova, kam se vždycky rád vracel, kousek odtud bydlel dlouhá léta se svou ženou Elizabeth a připravoval tu  své zámořské expedice.

Nejdůležitější etapu zažívaly doky na konci 19. a začátkem 20. století. Tehdy byl londýnský přístav největším námořním přístavem světa. V dnešní době se posunul po proudu řeky dál na východ, do Tilbury. Zdrcující ránu přinesly východnímu Londýnu nálety nacistické Luftwaffe během II. světové války. Z tohoto úderu se v podstatě doky už nikdy nevzpamatovaly. Z několika staveb, které odolaly bombardování, stojí za zmínku především dnešní Muzeum Docklands. Posledním hřebíkem do rakve byla pro doky osmdesátá léta, kdy se je vláda Margaret Thatcherové rozhodla zavřít a na jejich místě začít s výstavbou něčeho úplně jiného.

Výsledek těchto snah můžete v bývalých docích vidět na každém kroku. Skladiště i přístavní špeluňky vzaly za své a na jejich místě vyrostly bankovní domy a sídla mediálních agentur. Ceny pozemků tu přes noc vylétly do astronomických výšin a z nejhorší adresy ve městě se stalo světové finanční centrum, které směle konkuruje londýnské City.

Na první pohled se může zdát, že kromě neosobních monster z ocele, skla a betonu tu nic zajímavého není, ale není to tak úplně pravda. V přístavu, hned proti muzeu, například kotví jediný plovoucí kostel v Londýně. Za značné mediální pozornosti jej sem v roce 2003 dopravili přes Kanál z Holandska. Jinou místní zajímavostí je hned vedle plovoucího kostela tahle lávka, nebo chcete-li pontonový můstek. Vzdáleně připomíná vodoměrku, při chůzi se lehce pohupuje a nenavrhl ho nikdo jiný než nám dobře známý Jan Kaplický.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Relax

V sobotu se veřejnosti otevře obnovená chata Bohumila Hrabala v Kersku

Od soboty se návštěvníkům po rekonstrukci otevírá chata spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku. Rekonstrukce chatu navrátila do stavu z osmdesátých let, kdy Hrabal v chatě pobýval. Součástí návštěvnické expozice je původní vybavení ze sbírek Polabského muzea, včetně psacího stroje nebo malované skříně. K autentičnosti prostředí napomohli i dárci, kteří věnovali Středočeskému kraji dobové předměty. Celková cena rekonstrukce vyšla na šest milionů korun.
17. 5. 2024

Ze životně důležité mexické oázy mizí voda

Vojtěška je významným produktem zemědělství v severním státě Coahuila. Tato rostlina, bohatá na vlákninu a proteiny, je zde pěstována po staletí, především pro výkrm zvěře. Pěstování vojtěšky má ale negativní dopad na prastarou oázu Cuatro Ciénegas, nejvýznamnější mokřad v poušti Chihuahua. Tato oáza představuje geologickou anomálii, která podle vědců může přispět k lepšímu pochopení klimatických změn, původu Země a možnosti existence života na Marsu.
25. 3. 2024

Nejmenší únikovou místností je rakev. Majitele inspirovala povídka Edgara Allana Poea

Strach z pohřbení zaživa inspiroval například spisovatele Edgara Allana Poea k napsání povídky Předčasný pohřeb – a tato myšlenka zase majitele hororové únikové hry v Barceloně. Lidé si v ní mohou podobným zážitkem projít, cílem ovšem je se z rakve dostat. K tomu jim má pomoci vyřešení úkolů a spolupráce.
25. 1. 2024

Jóga, umění a tisíc let stará architektura. Nedaleko Londýna cvičili ve svatoalbanské katedrále

Katedrála svatého Albana se těší nejen velkému zájmu poutníků z celého světa, ale také neobvyklé akci –⁠⁠⁠⁠⁠ pod tisíc let starou věží v normanském slohu se v této době scházejí i místní, aby si zacvičili jógu. Už tak duchovní atmosféru podkresluje umělecká instalace Holubice míru sochaře Petera Walkera, sestávající z tisíců papírových holubic svěšených ze stropu.
23. 1. 2024

Setkání Spider-Manů a jezdec v plamenech. Výběr z nejpodivuhodnějších fotografií roku

Fotografové ze světových agentur zachycují nejen tragické porážky a triumfální vítězství, ale také drobné momenty, které by jinak mohly v záplavě palcových titulků uniknout pozornosti. I letos byl svět plný oslav a náhodilých událostí zachycených čočkou fotoaparátu. Připravili jsme pro vás výběr těchto zvláštních snímků.
31. 12. 2023

Sucho i záplavy uplynulého roku na snímcích fotografů napříč světem

Extrémní počasí se v roce 2023 často objevovalo v titulcích novin. Vyschla mnohá jezera, rekordní vedra vyvolala požáry, deště změnily ulice v řeky a smrtící bouře vymazaly celá města. Vědci tvrdí, že s oteplováním Země budou tyto extrémní projevy počasí stále častější a závažnější.
29. 12. 2023

Výběr nejzajímavějších fotografií z ptačí perspektivy za uplynulý rok

Moderní technologie otevírají nové perspektivy na okolní svět. Poskytují možnost zachytit širokou škálu událostí, ať už jsou velké či malé, a zaměřit se na širší kontext. Díky nim můžeme lépe sledovat dopady lidské činnosti i jevy, které jsou mimo naši kontrolu. V tomto článku přinášíme výběr nejzajímavějších fotografií za uplynulý rok.
27. 12. 2023

Od Blair Witch po dinosaury v Chicagu. Strašidelné příběhy se od táboráků přesunuly na internet

„Náš pes štěkal a škrábal na dveře každou noc. Dělal to celé dny, tak jsem si sedl k němu, abych zjistil proč. Když začal znovu štěkat, vyfotil jsem s bleskem zadní dveře. Buďte venku velmi opatrní, protože tohle nevypadá normálně,“ tak začíná vlákno příspěvků na síti X.com uživatele Archesuchus, které doposud vidělo přes 40 milionů lidí. I když po přečtení dalších pár příspěvků je jasné, že se jedná o smyšlený příběh opravdu zručného modeláře, prvotní reakce přiměly autora se k fikci přiznat. Podobné příběhy baví a děsí internet prakticky od jeho vzniku. Množství z nich inspirovalo filmy i knihy, některé povídky zakořenily ve společnosti jako možná pravda.
12. 10. 2023
Načítání...