Jak proti hackerům na dovolené? Silná hesla a opatrně s wi-fi

Když se chystáte odjet na dovolenou, musíte myslet na milion věcí – letenky, dopravu na letiště, ponožky… Na seznamu toho, co s sebou budete balit, určitě nechybí i nějaké to elektronické zařízení s poznámkou „nezapomenout nabíječku!“. Ale stejně důležité je myslet i na to, jak se během dovolené postarat o bezpečnost svého telefonu, tabletu či laptopu. A to především platí v neznámém prostředí a místech s veřejným wi-fi, kde byste měli mít neustále na paměti svou digitální bezpečnost.

„Nemůžete vědět, kdo s vámi sdílí stejnou síť a jaké jsou jeho úmysly, takže opatrnost je rozhodně na místě,“ radí odbornice na bezpečnost společnosti ESET Lysa Myersová, kterou cituje list The Christian Science Monitor.

Tato rada je obzvlášť důležitá pro ty, kdo zamíří na olympijské hry do Brazílie, která se podle odborníků na kybernetickou bezpečnost stala něčím jako ohniskem internetových podvodů. Představitelé americké rozvědky už vyzvali Američany cestující do Ria, aby s sebou nebrali žádná zařízení obsahující osobní informace.

Národní středisko pro kontrašpionáž a bezpečnost (NCSC) spustilo měsíc před olympiádou kampaň s cílem zvýšit povědomí o digitálních rizicích. Podle střediska jsou letošní olympijské hry skvělým hřištěm pro útočníky, už jen kvůli čistému počtu elektronických zařízení, která se tam sejdou. Ovšem nejde jen o olympiádu. Ať už cestujete kamkoli, zajistit svá digitální data není špatný nápad. Pro zvýšení jejich bezpečnosti stačí několik jednoduchých kroků.

Snažte se brát s sebou telefon bez jakýchkoli osobních informací. Pokud jedete do Číny nebo jiné země náchylné k nějakému tomu obchodnímu špehování, vymažte z telefonu služební e-mail. Vymažte tolik textů, fotografií a poznámek, kolik je jen možné. A pokud to není příliš složité, zvažte nákup levného telefonu s předplacenou kartou.

Neberte s sebou zbytečně navíc techniku nebo informace. Do této kategorie spadají zbytné USB paměti, záložní harddisky a dokonce i zbytečné vizitky svých kolegů a přátel, které můžete mít v peněžence.

Používejte silná hesla. To tedy v první řadě znamená, že si svá zařízení potřebujete chránit heslem, aby se do nich někdo jen tak nedostal, pokud je zkusí zapnout. Samozřejmě ještě bezpečnější jsou biometrická přihlašovací zařízení, jako je otisk prstu. A pokud při použití klasického hesla chcete zajít ještě o krok dál, doporučuje Myersová znovu změnit hesla po návratu z dovolené.

Aktualizujte si software. Díky tomu zabráníte potenciálním hackerům zneužít už známá slabá místa starších verzí softwaru, anebo do nich dostat škodlivé programy s pomocí falešných aktualizací, které jim nabídnou například po připojení k hotelové internetové síti.

Noste svá zařízení u sebe tak často, jak je to jen možné. Díky tomu se můžete vyvarovat tomu, co je známo jako „útok zlotřilé pokojské“. Nemusí jít samozřejmě jen o pokojskou, ale o kohokoli, kdo v době vaší nepřítomnosti získá přístup k vašemu přístroji bez vašeho vědomí, a může do něj nahrát například software sledující hesla.

Vyhýbejte se veřejným wi-fi sítím. Ty jsou snadným prostředím, kde vás někdo může napadnout, anebo „odposlouchávat“ to, co právě děláte. Pokud se použití veřejné sítě nemůžete vyhnout, pak se ujistěte, že se připojujete na skutečnou síť a ne na falešnou síť někoho, kdo toho chce jen zneužít. Nastavte své zařízení tak, aby se před připojením k síti vždy zeptalo. A ověřte si, jak se jmenuje oficiální otevřená síť na místě, kde se připojujete.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Relax

V sobotu se veřejnosti otevře obnovená chata Bohumila Hrabala v Kersku

Od soboty se návštěvníkům po rekonstrukci otevírá chata spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku. Rekonstrukce chatu navrátila do stavu z osmdesátých let, kdy Hrabal v chatě pobýval. Součástí návštěvnické expozice je původní vybavení ze sbírek Polabského muzea, včetně psacího stroje nebo malované skříně. K autentičnosti prostředí napomohli i dárci, kteří věnovali Středočeskému kraji dobové předměty. Celková cena rekonstrukce vyšla na šest milionů korun.
17. 5. 2024

Ze životně důležité mexické oázy mizí voda

Vojtěška je významným produktem zemědělství v severním státě Coahuila. Tato rostlina, bohatá na vlákninu a proteiny, je zde pěstována po staletí, především pro výkrm zvěře. Pěstování vojtěšky má ale negativní dopad na prastarou oázu Cuatro Ciénegas, nejvýznamnější mokřad v poušti Chihuahua. Tato oáza představuje geologickou anomálii, která podle vědců může přispět k lepšímu pochopení klimatických změn, původu Země a možnosti existence života na Marsu.
25. 3. 2024

Nejmenší únikovou místností je rakev. Majitele inspirovala povídka Edgara Allana Poea

Strach z pohřbení zaživa inspiroval například spisovatele Edgara Allana Poea k napsání povídky Předčasný pohřeb – a tato myšlenka zase majitele hororové únikové hry v Barceloně. Lidé si v ní mohou podobným zážitkem projít, cílem ovšem je se z rakve dostat. K tomu jim má pomoci vyřešení úkolů a spolupráce.
25. 1. 2024

Jóga, umění a tisíc let stará architektura. Nedaleko Londýna cvičili ve svatoalbanské katedrále

Katedrála svatého Albana se těší nejen velkému zájmu poutníků z celého světa, ale také neobvyklé akci –⁠⁠⁠⁠⁠ pod tisíc let starou věží v normanském slohu se v této době scházejí i místní, aby si zacvičili jógu. Už tak duchovní atmosféru podkresluje umělecká instalace Holubice míru sochaře Petera Walkera, sestávající z tisíců papírových holubic svěšených ze stropu.
23. 1. 2024

Setkání Spider-Manů a jezdec v plamenech. Výběr z nejpodivuhodnějších fotografií roku

Fotografové ze světových agentur zachycují nejen tragické porážky a triumfální vítězství, ale také drobné momenty, které by jinak mohly v záplavě palcových titulků uniknout pozornosti. I letos byl svět plný oslav a náhodilých událostí zachycených čočkou fotoaparátu. Připravili jsme pro vás výběr těchto zvláštních snímků.
31. 12. 2023

Sucho i záplavy uplynulého roku na snímcích fotografů napříč světem

Extrémní počasí se v roce 2023 často objevovalo v titulcích novin. Vyschla mnohá jezera, rekordní vedra vyvolala požáry, deště změnily ulice v řeky a smrtící bouře vymazaly celá města. Vědci tvrdí, že s oteplováním Země budou tyto extrémní projevy počasí stále častější a závažnější.
29. 12. 2023

Výběr nejzajímavějších fotografií z ptačí perspektivy za uplynulý rok

Moderní technologie otevírají nové perspektivy na okolní svět. Poskytují možnost zachytit širokou škálu událostí, ať už jsou velké či malé, a zaměřit se na širší kontext. Díky nim můžeme lépe sledovat dopady lidské činnosti i jevy, které jsou mimo naši kontrolu. V tomto článku přinášíme výběr nejzajímavějších fotografií za uplynulý rok.
27. 12. 2023

Od Blair Witch po dinosaury v Chicagu. Strašidelné příběhy se od táboráků přesunuly na internet

„Náš pes štěkal a škrábal na dveře každou noc. Dělal to celé dny, tak jsem si sedl k němu, abych zjistil proč. Když začal znovu štěkat, vyfotil jsem s bleskem zadní dveře. Buďte venku velmi opatrní, protože tohle nevypadá normálně,“ tak začíná vlákno příspěvků na síti X.com uživatele Archesuchus, které doposud vidělo přes 40 milionů lidí. I když po přečtení dalších pár příspěvků je jasné, že se jedná o smyšlený příběh opravdu zručného modeláře, prvotní reakce přiměly autora se k fikci přiznat. Podobné příběhy baví a děsí internet prakticky od jeho vzniku. Množství z nich inspirovalo filmy i knihy, některé povídky zakořenily ve společnosti jako možná pravda.
12. 10. 2023
Načítání...