Archeologové objevili v Týnci nad Labem keltské mince i bronzového kance

Týnec nad Labem – Pozůstatky keltské osady z prvního nebo druhého stolení před naším letopočtem a velkou řadu nálezů objevili archeologové v odvodňovací laguně pod hradem v Týnci nad Labem. Skrývala mince, železné nástroje a zbytky středověkých domů. Dnešní Týnec nad Labem zřejmě už tehdy fungoval jako přístav. Podle archeologů nálezy dokazují, že Labe bylo v době Keltů významnou vodní cestou, která spojovala východ se západem.

Vedoucí archeologického průzkumu Zdeněk Beneš oceňuje výjimečné nálezy dvou keltských mincí. Jde o stříbrný obolus, což je nejběžnější keltská mince – na jedné straně má koníčka a na druhé straně obličej. Dále je to zlatá osmina statéru. „Obě to jsou keltské ražby kmene Bójů,“ vysvětlil Zdeněk Beneš. Podle něj jde o jeden z největších souborů keltských mincí z jedné lokality v České republice. Takový nález dokládá, že Keltové používali mince jako platidlo.„Nemáme tady sice doklady, že by na tomto místě mince razili, ale víme, že je poměrně masivně používali,“ uvedl Zdeněk Beneš.

Bronzová aplika

Archeologové řadí mezi nejvzácnější nálezy z Týnce nad Labem bronzovou apliku, což je ozdobná součást dřevěné nádoby. Představuje nejspíš kance, aplika byla z druhé strany přidělaná k nějaké pevné podložce. „A nejspíš je to výlevka, protože prostor uvnitř je dutý a nějaká tekutina asi vytékala tlamou zvířete,“ uvedl Zdeněk Beneš. Podle něj jde o unikátní doklad keltského umění, žádný podobný nález archeologové v Čechách nezaznamenali. „Je to neuvěřitelně detailní a i poměrně estetické,“ dodal Zdeněk Beneš.

Dalším zajímavým nálezem je bronzový prsten se skleněnou vložkou s vyobrazením gryfa  – ten byl vyroben na území současné Itálie. Podle Zdeňka Beneše jde o výrobek republikánských dílen, tedy z doby před Caesarem. „Takových prstenů je v republice třeba pět šest a tohle je první, který je na řekněme “obyčejnějším„ sídlišti,“ doplnil Zdeněk Beneš.

Kovových nálezů evidují archeologové v Týnci nad Labem několik stovek. Mezi nejzajímavější patří nástroje z doby laténské, to znamená z doby keltské – jde o železný sekáč přímo z polozemnice, zahloubené chaty. Mezi nástroje patří i keltská železná sekera. Dále archeologové objevili různé drobné šperky, přívěšky, závěsky, římská zrcátka, zlomky, skleněné perly, zlomek náramku.

Místo o rozloze jednoho hektaru prozkoumávalo dvacet archeologů zhruba měsíc. Našli tady tisíce artefaktů.

Zdeněk Beneš uvedl, že archeologové na místě nález očekávali. Překvapilo je ale, že nálezů je tolik. Jen domů byly na místě určitě desítky. „Takže je jen otázkou, co se nachází na samotném hradišti, když podhradí je takhle bohaté,“ doplnil Zdeněk Beneš.

Labe jako komunikační trasa

Labe bylo v době Keltů významnou komunikační trasou a spojovalo široké oblasti – Moravu, východní Čechy se středními, dále po toku řeky směrem na západ a na sever. Podle Zdeňka Beneše leží Týnec nad Labem na východo-západní komunikační trase. A současně je toto město známo i jako komunikační trasa z jihu na sever. „Býval tady kdysi brod a vztah s Moravou, až třeba se středním Podunajím, s alpskou oblastí, je v těch nálezech poměrně dobře vidět,“ konstatoval Zdeněk Beneš.

Písečné podloží

Práci archeologům komplikovalo písečné podloží. Často ho museli vlhčit, aby se jim stěny nebortily. Kamil Burský, hlavní technik výzkumu vysvětlil, že složitější byla práce proto, že se písky sypou. „Na druhou stranu to ale bylo jednodušší v tom, že výplně jdou vybírat snadno, rychleji,“ dodal Kamil Burský.

Žádné nálezy na místě nezůstanou. Poputují do muzea v Kolíně. Všechny artefakty musí archeologové zaevidovat a zakonzervovat. V muzeu by se mohly objevit nejdřív za dva roky. Stavbaři přemění týnecké podhradí na park, kde si lidé budou moci odpočinout. 

2 minuty
Archeologická naleziště v Týnci nad Labem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 10 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 20 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
27. 4. 2025Aktualizováno27. 4. 2025
Načítání...