Československo se připojilo k internetu - počátky byly pomalé

Praha – Internetová přípojka dnes patří k takřka běžnému vybavení českých domácností. Historie české části „sítě sítí“ je přitom ve srovnání s jinými komunikačními technologiemi poměrně krátká. K oficiálnímu napojení první československé instituce, pražského ČVUT, došlo 13. února 1992. Šlo ale spíše o formální záležitost, protože první pokusy s internetem se v Československu odehrávaly již od podzimu 1991.

Samotné počátky se týkaly poměrně úzké skupiny odborníků a z pohledu veřejnosti nešlo o nikterak oslnivou skutečnost. Původním smyslem internetu, a to nejen toho českého, byl přenos informací a dat mezi vědeckými pracovišti a vysokými školami. Ovšem aby mohla síť tuto funkci plnit, bylo nejprve nutné propojit jednotlivé instituce.

„V roce 1992 začala nová éra v dějinách komunikace v tehdejšm Československu. Naše země dokázala, že naši vědci a technici drží krok se západním světem i po dlouholeté devastaci,“ podotkl rektor ČVUT Válav Havlíček.

Také proto byla za podpory ministerstva školství zahájena výstavba páteřní sítě mezi Prahou a Brnem. Původně dostal projekt název FERNET (Federal Educational and Research Network), později byl přejmenován na FESNET a po rozpadu federace byl v červnu 1993 slavnostně zahájen provoz sítě pod názvem CESNET (Czech Educational and Scientific Network). Internet by se ale sotva stal tím, čím v současnosti je, pokud by zůstalo pouze u využití v akademické sféře. Trvalo však řadu let, než se stal dostupným i pro běžné využití.

Jednou z překážek rozvoje byla existující legislativa. Na počátku devadesátých let získala exkluzivní licenci na provozování veřejné datové sítě, tedy i internetu, společnost Eurotel. „My jsme začali poskytovat internet pomocí vytáčeného připojení v roce 1996. Prvotní instalace čítala 28 modemů a rychlost 76 kilobitů za sekundu,“ uvedl manažer společnosti Télefónica O2, která později Eurotel odkoupila. V polovině roku 1995 Eurotel svou datovou divizi odprodal společnosti SPT Telecom, s čímž bylo spojeno i ukončení monopolu na provozování datových sítí. Tím se otevřel prostor pro vznik konkurenčních poskytovatelů připojení.

Web byl pomalý a bez obrázků

Po liberalizaci trhu s internetovým připojením se síť začala šířeji otvírat i pro komerční zájemce. Služeb internetu si tak mohl teoreticky užít každý. První uživatelé se rekrutovali z řad organizací a nadšenců, kterým nevadila nízká přenosová rychlost, občasné výpadky spojení či omezený počet stránek v češtině. „Prakticky žádné stránky nebyly, to byly velice strohé texty, obrázek byl luxus, protože tehdy byla běžná rychlost X kilo za vteřinu a dneska máme miliony,“ vzpomíná na prvopočátky internetový publicista Ondřej Neff.

Situace se však začala záhy měnit. Na síť postupně zamířily jak zavedené společnosti, například vydavatelé novin, tak i nové firmy, jejichž vznik podnítil právě rozvoj internetu. Své stránky začali vytvářet i jednotlivci. Významnou překážkou na cestě k většímu rozšíření internetu byla zpočátku vysoká cena připojení a počítačů, která však časem začala klesat na přijatelnou úroveň.

Protesty uživatelů stlačily cenu za připojení

Byla to ale právě cenová politika SPT Telecom, která vedla v roce 1998 ke vzniku zřejmě nejznámější společné akce internetové komunity u nás, iniciativy Internetem proti monopolu. Ta reagovala na ohlášené zvýšení cen za vytáčené připojení k síti, plánované od ledna 1999, a nakonec se jí podařilo na Telecomu vymoci zvláštní tarif. Spory o délku a cenu impulzu vzaly nakonec za své s tím, jak poskytovatelé přešli na nabídku připojení za měsíční paušál.

Postupně, byť nikoliv zcela bez problémů, začali internet poskytovat i alternativní telefonní operátoři, kabelové televize i provozovatelé mobilních sítí. Možností, jak se připojit k síti, je tak v současnosti celá řada, čemuž odpovídá i stále rostoucí obec uživatelů. V roce 2012 se už internet osvobodil od počítačů a je doslova všude – v mobilech, tabletech, ale připojují se k němu třeba i ledničky nebo automobily.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Média

SOUHRN: Zásadní události úterý 22. dubna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy úterý 22. dubna 2025.
22. 4. 2025

SOUHRN: Zásadní události pondělí 21. dubna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy pondělí 21. dubna 2025.
21. 4. 2025

Na charitativní sbírku Pomozte dětem lidé přispěli přes devět milionů

Na charitativní sbírku Pomozte dětem lidé přispěli přes 9,3 milionu korun. Na závěr benefičního večera, který vysílala Česká televize, to řekli moderátoři Maroš Kramár a Vladimír Kořen. Sbírka, jejímž maskotem je žluté kuře s plovacím kruhem, podporuje desítky projektů, které pomáhají především znevýhodněným a ohroženým dětem. V pořadu mohli lidé vidět reportáže o tom, jakou pomoc vybrané organizace dětem poskytují. Při loňském benefičním večeru se vybralo 11,4 milionu korun.
21. 4. 2025

SOUHRN: Zásadní události neděle 20. dubna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy neděle 20. dubna 2025.
20. 4. 2025
Načítání...