Po Husovi a Havlovi se ČT s Arte podělí o emigranta Archimeda

Třetím rokem spolupracuje Česká televize s francouzsko-německým kulturním programem Arte. Po snímcích věnovaných Václavu Havlovi, Janu Husovi či Mozartovi chystají jako další koprodukční projekt snímek o prvních řeckých emigrantech v Československu 40. a 50. let. Natočí jej řecký režisér s českými herci.

Film Můj strýček Archimedes je příběhem Řeka Archimeda a Čecha Karla, kteří se i přes značnou rozdílnost povah stávají opravdovými přáteli. V hlavních rolích se objeví Ondřej Vetchý a Miroslav Donutil. Režie se ujal Georgis Agathonikiadis, který pro Českou televizi natočil už drama Hořký sníh o svědomí vojáka z druhé světové války či kriminálku Stín smrtihlava.  Spolu s Donutilem divákům ČT také přibližoval Vůni krétské kuchyně.

„Pro koprodukce se zahraničními partnery hledáme vždy témata, autory i látky, které mohou být sdělné pro celoevropské publikum. Saháme tak často do historie, k osobnostem, které dalece přesáhly hranice naší země,“ uvedl k výběru námětu nové koprodukce s Arte generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Na řadě je Baťa

Česká televize spolupracuje s Arte od roku 2013, první mezinárodní koprodukcí byl biografický film Andrey Sedláčkové Život podle Václava Havla následovaný třídílným snímkem Jan Hus natočeným jako připomínka šestistého výročí upálení tohoto kněze a reformátora. Společně se stanice podílely také na dokumentu o Mozartovi nebo na záznamech koncertů České filharmonie.

Jan Hus (2015, režie: Jiří Svoboda)
Zdroj: ČT

„Získáváme i vítanou novou perspektivu pro hodnocení našich pořadů,“ doplnil ředitel vývoje pořadů a programových formátů ČT Jan Maxa, v čem je koprodukce s Arte pro ČT mimo jiné prospěšná. „Například Jan Hus byl v Německu odbornou kritikou hodnocen velmi příznivě jako ‚didaktické drama‘, což bylo v německém prostředí jasnou pochvalou.“

Propojení s Arte je nejen cestou k novému publiku, ale i zdrojem finančních investic, které umožňují podpořit „ambicióznější projekty“.  Spolupráce s Arte představuje pro ČT dosud zahraniční investici přesahující dvacet milionů korun. Dalším rozpracovaným společným projektem bude snímek o Tomáši Baťovi. 

Aktuálně z rubriky Kultura

Historickým městem roku 2025 je Náměšť nad Oslavou na Vysočině

Titul Historické město roku 2025 získala Náměšť nad Oslavou. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění převzal starosta Jan Kotačka (Spolupráce – aktivity).
16:18Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zachytil dobu, kdy v Praze „žil divadelní bůh“. Fotograf Koudelka pokřtil publikaci Divadlo

Nejvíce proslul svými Cikány, Invazí a Exily. Počátky kariéry Josefa Koudelky jsou přitom pevně spjaty s pražskými jevišti. Asi nejslavnější žijící český fotograf a jediný tuzemský člen prestižní agentury Magnum Photos ve svých osmdesáti osmi letech osobně představil soubor snímků z 60. let.
před 9 hhodinami

VideoPřed 70 lety přišel na trh první videorekordér

Před 70 lety se začaly používat k záznamu obrazu dvoupalcové, zhruba pět centimetrů široké magnetické pásky. Na trh tehdy přišel první videorekordér. Vynalezla ho americká firma Ampex. Technologie byla určená hlavně pro televizní stanice, časem se ale dostala i do domácností. Přístroj výrazně zjednodušil záznam televizního vysílání. Do té doby se totiž živě vysílané pořady mohly zachycovat jen ve speciálním zařízení na tradiční filmový pás. V polovině šedesátých let se první studiové videorekordéry dostaly i do Československé televize. O podrobnostech této technologie hovořil v 90' ČT24 dramaturg a scénárista filmu Králové videa Petr „Hrošík“ Svoboda. Pořadem provázeli Mariana Novotná a Daniel Takáč.
před 10 hhodinami

VideoGenerace si někdy přestávají rozumět, říkají k proměnám češtiny jayzykovědci

Odborníci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd (ÚJČ) už přes osmdesát let zkoumají vývoj slovní zásoby českého jazyka. Třeba to, jak do češtiny pronikají cizí slova nebo jak mluvu mladých ovlivňuje internet. Vývoj a proměna jazyka je podle nich naprosto přirozená. „V poválečném období měl vliv na češtinu ruský jazyk, v současné době určitě jazykem číslo jedna, který má vliv na češtinu, je angličtina,“ přibližuje Michaela Lišková z oddělení současné lexikologie a lexikografie ÚJČ. Problém je podle jazykovědců v tom, že někdy si generace mezi sebou přestávají rozumět.
před 12 hhodinami

Dominanta nad Plzní má prvního kastelána a novou expozici

Zřícenina hradu Radyně ve Starém Plzenci u Plzně má poprvé v historii svého kastelána. Město získalo pozdně gotický strážní hrad postavený ve 14. století za vlády Karla IV. v roce 1920. Zříceninu, zdaleka viditelnou dominantu okolí, chce město za desítky milionů korun revitalizovat, už zadalo studii úprav. V letošní návštěvnické sezoně nabízí památka novou expozici.
včera v 18:46

Slovenští herci odříkají spolupráci s veřejnoprávní stanicí. Ta mluví o polarizaci

Ve slovenské kultuře pokračuje napětí. Někteří herci se rozhodli nespolupracovat s tamní veřejnoprávní televizí a rozhlasem, vedení stanice hovoří o zbytečném polarizování společnosti. Přetrvávají také výhrady části umělců vůči ministerstvu kultury v čele s Martinou Šimkovičovou. Kritika se dotýká možné cenzury, změn v podpoře umění i personálních čistek.
včera v 16:03

Kdo platí, rozkazuje, míní o financování ČT a ČRo Havel. Politizace není cíl, říká Šťastný

Vládní koalice představila návrh, podle kterého financování České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) přejde na stát. Podle předsedy TOP 09 Matěje Ondřeje Havla je cílem vlády dostat média veřejné služby pod politický vliv. Řekl to v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským. „Naším cílem nikdy nebylo jakýmkoli způsobem politizovat média veřejné služby,“ uvedl naopak ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Hosty byli také generální ředitelé ČT Hynek Chudárek a ČRo René Zavoral.
včera v 09:26

Sorrentino má rád momenty zastavení, říká střihač jeho filmů

Festival Dny evropského filmu se letos věnuje tvorbě italského režiséra Paola Sorrentina. Jak se spolupracuje s oscarovým režisérem, popsal České televizi jeho dvorní střihač Cristiano Travaglioli. Mluvil o přístupu Sorrentina k filmu i o natáčení seriálu Mladý papež.
14. 4. 2026
Načítání...