Povodňové mapy poradí, kde si dům rozhodně nepojistíte

Praha - Pojištění nemovitostí v záplavových oblastech je velmi drahé, v některých případech téměř nemožné. Jedno procento domácností se totiž v Česku proti povodni pojistí s obtížemi nebo vůbec. Jejich pozemek je totiž v povodňových mapách vyznačený jako čtvrté, a tudíž nejrizikovější pásmo. Pojištění je tak možné zajistit jen v individuálních případech a domácnost za něj zaplatí tisíce korun ročně.

Čtyři zóny určují, za kolik si můžete pojistit bydlení

Povodňové mapy jsou rozděleny do čtyř pásem. Domy v prvním pásmu nemůže voda prakticky vůbec ohrozit. Domácnosti na opačném konci stupnice naopak voda zaplaví jistě.

Mluvčí Kooperativy Milan Káňa:

„Co se týká té čtvrté zóny, tak se to týká zhruba jednoho procenta domácností v České republice. Takže je to mizivé procento, nicméně samozřejmě existují takové nemovitosti.“

„Největší rozloha té čtvrté povodňové zóny je v olomouckém regionu a je také samozřejmě v jižních Čechách,“ říká mluvčí České asociace pojišťoven Marcela Korytová. Do nejohroženějšího pásma zde spadají dvě procenta území. Nejbezpečnější je naopak z tohoto pohledu bydlení v Praze, kde je ohroženo pouze půl procenta území.

Ohrožené objekty si připlatí desítky procent

Pojišťovny se však zdráhají již při pojišťování třetího pásma. Domácnosti v takové oblasti proto zaplatí až dvojnásobek. Ve čtvrtém pásmu potom smlouvy uzavírají jen výjimečně. „Pojišťovny nepřistupují k těm mapám striktně, ale pokud je člověk schopen doložit pojišťovně argumenty, tak je  schopná riziko překlasifikovat,“ dodává Korytová. Podle Káni jsou pojišťovny také svolnější, pokud mají rizikové objekty protizáplavové opatření.

Povodňové mapy jsou volně přístupné na internetu od května tohoto roku. Jak moc jejich domy ohrožuje velká voda, zjistí lidé na webu České asociace pojišťoven. Mapy se však po každé povodni aktualizují. Zapracovávají se tak do nich aktuální údaje. Pokud se tak nemovitost dostane z méně rizikové zóny do zóny vyšší, odborníci tvrdí, že to pojišťovny většinou řeší individuálně. Obvykle se podle nich nechá smlouva doběhnout podle starých pravidel, při obnovování se potom nastavuje podle pravidel nových, tedy přísnějších.

Pozor na podpojištění, radí odborníci

Pojištění se dělí na dvě části: pojištění nemovitosti a pojištění vybavení. Jde tedy i o dvě pojistné částky, jedna se týká nemovitosti a druhá  předmětů, které se v ní nacházejí. Především u té první potom může dojít k podpojištění. Znamená to například, že její majitel pojistil dům před patnácti lety za dva miliony korun a dnes by na výstavbu stejného domu musel vynaložit třeba milionů pět. Potom je třeba pojistnou smlouvu revidovat. Na revizi smlouvy je však třeba myslet i například při provedení stavební úpravy nebo dovybavení domácnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Akcie v USA uzavřely chaotický den převážně poklesem

Akcie ve Spojených státech na začátku týdne navázaly na předchozí ztráty a uzavřely obchodování převážně poklesem. Na začátku dne se všechny hlavní akciové indexy dostaly dokonce nejníže za déle než rok, v závěru však větší část ztrát smazaly. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Evropské akcie opět klesly kvůli obavám z amerických cel

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident USA Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX klesl o 4,13 procenta. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se propadl o 4,54 procenta, a uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského ledna, napsala v pondělí v podvečer agentura Reuters. Dál během dne padala i pražská burza.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Pokles cen ropy rezonuje v Rusku. Situaci bedlivě monitorujeme, oznámil Peskov

Ceny ropy jsou velmi důležitým ukazatelem finančního zdraví Ruska. Informoval o tom tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že situaci kolem nižších cen pozorně sledují hospodářské úřady v zemi. Situaci v globální ekonomice označil za velmi napjatou.
před 11 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pokles trhů Trumpa neznepokojuje, svou politiku přirovnal k léčbě

Americký prezident Donald Trump přirovnal svou politiku zavádění cel na dovoz do Spojených států k léčbě nutné pro ozdravení ekonomiky. Naznačil, že pokles trhů jej neznepokojuje, uvedla agentura Reuters. Základní desetiprocentní clo na dovozy ze zahraničí začaly Spojené státy uplatňovat od soboty. Od středy pak mají začít platit zvýšená cla, která se týkají jen vybraných zemí.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Část zlatých rezerv Německa je v Americe, někteří politici CDU mají obavy

Mezi německými konzervativci se ozývají hlasy požadující kontrolu, nebo dokonce repatriaci státních zlatých rezerv, jejichž část je uložená ve Spojených státech amerických. Obavy podle serveru Politico vyvolávají kroky americké administrativy. Část německého zlata, umístěná do zahraničí během studené války kvůli hrozbě sovětské invaze, se již v posledních dekádách vrátila do Frankfurtu.
před 18 hhodinami

Americká cla hýbou s trhy, odborníci ale radí nepanikařit

Akciové trhy zareagovaly na nová americká cla a v uplynulém týdnu zaznamenaly nejhorší výsledky od pandemie covidu-19. Například technologický index Nasdaq ztratil přes deset procent. Silnému výprodeji čelily tituly na většině světových burz. Analytici ale varují před unáhlenými rozhodnutími a radí neprodávat v panice. Podle oslovených odborníků může současná nejistota trvat i několik měsíců.
před 18 hhodinami
Načítání...