Zubní péče jen z pojištění je neudržitelná, říkají stomatologové

Praha – Vyřazení části stomatologické péče, kterou zubaři poskytují v ordinacích, z veřejného zdravotního pojištění by přineslo úsporu dvou miliard korun. Takový výpočet dnes představil prezident České stomatologické komory Pavel Chrz. Komora kritizuje, že z reformy vypadla úhrada plomb pacientem. Podle ní nelze léčbu do budoucna hradit jen ze zdravotního pojištění. Podle Chrze člověk může kazům zubů zabránit, pokud se o ně řádně stará, a už teď řada zubařů má smlouvy jen s některými pojišťovnami a za péči o pacienty ostatních pojišťoven vybírá. O riziku dalšího hrazení plomb z pojištění dnes Chrz hovořil s premiérem Petrem Nečasem (ODS).

S vyřazením amalgámových plomb ze zdravotního pojištění počítala novela, která je součástí reformy ministra Leoše Hegera (TOP 09). Zdravotní pojišťovny měly přestat platit i rovnátka lidem nad 19 let a ošetření kořenových kanálků. Zdravotní výbor sněmovny s tím podle Chrze souhlasil. Špičky koalice ho ale na jednání takzvané K9 odmítly, s placením pacientů nesouhlasila nejmenší vládní strana Věci veřejné. Koalice se pak dohodla na zvýšení spoluúčasti pacientů.

„Podstatná část zubní péče by mohla být, protože je svým způsobem zbytná a hlavně ovlivnitelná pacientem, vyřazena ze zdravotního pojištění. Samozřejmě tak, aby to bylo únosné z hlediska sociálního… Bohužel pan Bárta se rozhodl, že je všechno špatně a že to musí být zachováno ve veřejném zdravotním pojištění, a proto se ptám, co bude dál.“

Podle stomatologické komory by vyřazení plomb z pojištění ušetřilo kolem dvou miliard, které by se mohly použít na nákladnější léčbu a zákroky. „Z veřejného zdravotního pojištění nelze uhradit veškerou moderní léčbu a je potřeba zásadní kroky, které omezí její spotřebu, provést. Funguje to tak v celém světě,“ uvedl Chrz. Zdůraznil, že komora reformu podporovala. Nyní se ale obává, že z chystaných opatření vypadne ekonomická část a dotknou se jen administrativy.

„Stomatologové mají samozřejmě zájem, aby bylo co nejvíc péče hrazeno pacienty, už proto, že pojišťovny jim platí nepravidelně a úhrady nejsou vykalkulovány úplně přesně,“ reagoval na ohlášení zubařů ministr Heger. Během zhruba půlhodinové schůzky s premiérem Petrem Nečasem mu Chrz popsal situaci v oboru. Dostal prý ujištění, že se bude vláda zubní péči znovu věnovat během přípravy reformních zákonů.

Zubaři usilují o vyřazení obyčejných výplní z pojištění už dlouhou dobu. Podle Chrze za zaplombování zubu dostane lékař 220 korun. ČSK spočítala, že náklady na ošetření činí asi 400 korun. Ročně lékaři udělají na 6,5 milionu plomb. Podle prodejkyně amalgámových kapslí Jany Halasové přijde nejmenší balení amalgámu, tedy jedna kapsle, na 17 korun. Zbývajících dvěstě korun tedy má krýt práci a náklady ordinace.

Hrozí, že stomatologové začnou vypovídat smlouvy se zdravotními pojišťovnami

„Já se obávám, že někteří kolegové tak učiní a hlavně někteří, speciálně mladší kolegové, do systému veřejného zdravotního pojištění vůbec nebudou chtít vstoupit. Za tu cenu, kterou nám zdravotní pojištění je schopno zaplatit, to opravdu nelze udělat,“ prohlásil Pavel Chrz ve Studiu ČT24. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček na to reagoval slovy, že pokud se tak stane v nějaké hojné míře, bude potřeba intenzivně jednat a „ubrat někde jinde, protože k tomu situace donutí“. Gajdáček vyslovil přesvědčení, že příčinou situace je také neexistence trhu v ČR. „Pojišťovny si nemůžou konkurovat třeba tím, že některá z nich bude platit víc za amalgámovou plombu, některá na to mít nebude. Tady nejsou normální podmínky, neustále někdo zvenku do systému zasahuje…,“ prohlásil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 6 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 7 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 7 hhodinami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 10 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 12 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...