Woodcraft je cesta na celý život

Praha - Tábořit po vzoru přírodních národů je prý umění a Liga lesní moudrosti toto umění ovládá. Nejde o to, hrát si na indiány, jde o výchovu, vzdělávání a dlouhodobou práci na lidském charakteru. To jsou myšlenky woodcraftu, které v pořadu Před půlnocí prezentovala náčelnice Ligy lesní moudrosti Kamila Lunerová. Woodcraft je životní cesta, během života se vyvíjí a nabírá nových forem. Nejde tak jen o mládež, ale i o starší generace. A to je právě to, čím se liší od skautů, kteří se specializují především na mládež.

V Lize lesní moudrosti jsou tak zastoupené úplně všechny generace, od batolat až po úctyhodné kmety. Není výjimkou i tzv. „rodinný woodcraft“ – aktivity pro rodiny s dětmi včetně programu i pro ty nejmenší děti. Na druhé straně nečinní nezůstávají ani ti nejstarší.

Woodcraft je nesmírně pestrý. Důležitý je pobyt v přírodě, znalost přírody (a nejen jí), vlastnoruční vyrábění všeho, co je potřebné pro život v přírodě, malebnost, život v kolektivu… Tyto věci se prolínají všemi kmeny úměrně věku členů. A k tomu „woodcrafterský zákon“ – jakýsi mravní kodex, který by měl vést člověka k tomu, aby byl čestný, spolehlivý, duševně silný, ochotný pomáhat.

Jednotlivé kmeny táboří v týpí. Každý je trošku jiný, některé více tíhnou k turistice, výletům do hor, jiné inklinují zase k vodnímu dobrodružství a některé jsou ryze indiánské. V současné době má Liga 35 kmenů, v nichž je něco přes tisícovku členů.

E.T. Seton - indiánské týpí
Zdroj: ČT24/www.horolezeckaabeceda.cz


A kde se vlastně woodcraft vzal?

„Protože jsem poznal trýzeň žízně, vyhloubil jsem studnu, kde by i jiní mohli pít.“ Tak začíná kniha Dva divoši - nejslavnější dílo Ernsta Thompsona Setona, zakladatele woodcrafterského hnutí. Sám kdysi napsal, že woodcraft (lesní moudrost) je pro každého od 4 do 94 let a Liga lesní moudrosti se toho drží i dnes. Táboření a život v přírodě je hlavním pilířem její činnosti. Věří totiž, že to má magický účinek na lidskou duši. Spí v týpí, táboří po vzoru přírodních národů, k rozdělání ohně nepotřebují zápalky…

E. T. Seton

„Jsme obklopeni moudrostí, člověk není jejím pramenem, nýbrž pouhou nádrží a může vydat jen to, co nasbíral.“

„Ochraňuj všechny tvory pro radost, kterou ti dává jejich krása.“


První woodcrafterský „kmen“ založil Seton v roce 1902. Pobýval na své usedlosti Windyghoul v americkém Connecticutu a partička místních kluků mu vyváděla různé zlomyslné kousky. Když už kvůli nim musel poněkolikáté přemalovat vstupní bránu, rozhodl se, že je nepotrestá, ale pozve k sobě domů. Jeho vyprávění o přírodě a indiánech zaujalo chlapce natolik, že se rozhodli Setona na cestě „lesní moudrosti“ následovat. Téhož roku publikoval Seton o zálesáctví první články a plánoval napsat celou příručku. Na radu svého přítele Rudyarda Kiplinga, kterého inspiroval k sepsání Knihy džunglí, nakonec své rady vtělil do čtivého románu Dva divoši.

Před půlnocí


Kdo se může do Ligy přihlásit?

Členem se může stát v podstatě kdokoliv – dítě lze přihlásit do dětského kmene; dospělý, který vede skupinu dětí, může kmen založit; kmen si může založit skupina studentů nebo několik rodin s dětmi; pokud zájemce nemá kolem sebe skupinu, může založit „rod“, jednotlivec se může přihlásit jako „stráž“. Takže opravdu kdokoliv, komu je woodcraft sympatický a chce se seznámit a potkávat se stejně zaměřenými lidmi. (Kamila Lunerová, náčelnice Ligy lesní moudrosti)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Výdaje státu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly

Přímé výdaje státního rozpočtu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly meziročně o 7,1 miliardy korun na 17,3 miliardy korun. Nejvyšší část z toho tvořila humanitární dávka, která vyšla na osm miliard korun. Uvedla to vláda ve státním závěrečném účtu za loňský rok s odvoláním na údaje správců kapitol. Upozornila ale na to, že toto číslo nezahrnuje utajované údaje.
před 42 mminutami

Pomoc Kyjevu je správná, totéž se očekávalo od spojenců v roce 1938, řekl Pavel

Před Národním památníkem na Vítkově se sešli nejvyšší představitelé státu a armády, aby si připomněli, že před osmdesáti lety skončila druhá světová válka v Evropě. Ceremoniálu se zúčastnil prezident Petr Pavel, předseda Senátu Miloš Vystrčil, premiér Petr Fiala či ministryně obrany Jana Černochová (všichni tři ODS). Výročí konce války si lidé připomínají i na dalších místech v Praze i v celé republice.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Chladné počasí zůstane i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 2 hhodinami

Dopady změny klimatu jsou stále intenzivnější, adaptace pokulhává

Změny klimatu se mohou projevovat růstem průměrné teploty, častějším suchem, vlnami horka nebo naopak povodněmi či jarními mrazíky. Nižší teploty mohou kvůli dřívějšímu nástupu jara uškodit vegetaci na polích, v sadech či na zahrádkách. Podle zprávy, kterou ve středu projednala vláda, jsou tyto projevy průkaznější než dřív a dopady intenzivnější. Adaptační opatření jsou ale podle analýzy v některých oblastech stále okrajovým tématem a závisí na penězích z evropských fondů.
před 3 hhodinami

Tank číslo 23. Růžový osvoboditel, který nikdy neosvobozoval

V socialistickém Československu symbolizoval Velkého bratra z Východu a Pražanům připomínal nejen osvobození od nacistů, ale i pozdější sovětskou okupaci. Objevoval se ve filmech, na plakátech, v básních, dokonce i ve školních čítankách – a po sametové revoluci získal provokativní růžový nátěr. Tank číslo 23, který před 80 lety neosvobodil Prahu, se stal symbolem komunistické propagandy.
před 3 hhodinami

Novela má podpořit rodinné farmy, ANO protestuje

Usnadnit předávání rodinných farem mezi generacemi či jim ulehčit od složité administrativy. Novela zákona o zemědělství má podle navrhovatelů podpořit hlavně menší sedláky, kteří hospodaří na vlastní půdě už několik pokolení. Navíc by nově zpřesnila podstatu malé rodinné farmy – tedy jak velká je a kdo ji vlastní. Opoziční ANO ale návrh kritizuje jako znevýhodňující větší hospodářství.
před 4 hhodinami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 4 hhodinami

Na řadě míst lidé stále objevují druhoválečné kryty a bunkry

I po osmdesáti letech se na některých místech dochovaly úkryty z druhé světové války. Někdy je objevují příbuzní nebo majitelé nemovitostí náhodou, například při stavebních pracích. Často tato místa vyprávějí málo známé příběhy odbojářů nebo ilustrují, co se dělo v přelomových okamžicích války.
před 13 hhodinami
Načítání...