Výjezd sanitky by si mohli opilí lidé zaplatit sami

Praha – Opilí nebo zfetovaní pacienti, ke kterým musejí záchranáři vyjíždět, by měli zásah v řádu několika tisíc korun sami zaplatit. Navrhuje to alespoň část záchranářů, kteří v tom vidí možnost, jak ušetřit. S nápadem souhlasí i některé zdravotní pojišťovny. Podle kritiků je tu ale vedle problematického dokazování role alkoholu ještě jedna, zásadnější překážka – základní právo pacienta na zdravotní péči.

České sanitky vyjedou ke svým pacientům až milionkrát ročně. Řeší nejen vážné nehody a úrazy, ale i banality a zbytečné zásahy, kdy jsou lékaři voláni k chronicky nemocným seniorům nebo falešným tísňovým voláním. Často se také stane, že zraněný, ke kterému je sanitka přivolána, je pod vlivem alkoholu nebo drog. Proto si někteří ze záchranářů myslí, že pokud by se těmto lidem prokázala souvislost mezi alkoholem či drogou a zraněním, tak by měli celý výjezd zaplatit sami.

„Jestliže je přivezen Zdravotnickou záchrannou službou a hlavní problém je, že to jeho zranění je následkem požití omamných látek, alkoholu, tak zdravotní pojišťovny mají prostor nehradit péči, která je na ně vydaná,“ vysvětluje Marek Slabý, ředitel Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Jihočeského kraje a předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb.

A že by se případným zpoplatněním skutečně ušetřilo nemalé množství peněz, nepřímo dosvědčuje i mluvčí ZZS Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl. „Pacienty, kteří jsou pod vlivem alkoholu nebo omamných látek, ošetřují naši záchranáři prakticky denně,“ potvrzuje.

Podle reakcí ze strany pojišťoven by část z nich s myšlenkou zpětného naúčtování výdajů za výjezd sanitky souhlasila. Ta největší – Všeobecná zdravotní pojišťovna – zatím jasné stanovisko nemá. Zavedení tohoto nápadu do praxe by bylo ale zřejmě velmi obtížné. „Myšlenka je v pořádku, problém je v tom, že v současném systému nevíme, jakým způsobem to realizovat. Je nutné udělat dopředu analýzu,“ podotýká Hana Kadečková, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Operátoři záchranné služby omamné látky neřeší

Operátoři na centrále zpravidla roli omamných látek u jednotlivých výjezdů neřeší vůbec. Lékaři, kteří k pacientovi potom přijedou, už své podezření zapsat mohou. „Ta skutečnost, že je pod vlivem alkoholu, je zaznamenávána do výjezdové dokumentace a následně archivována,“ vysvětluje Humpl. I tak jde ale většinou pouze o zběžné posouzení stavu, nikoliv o jednoznačné testy přímo na místě.

Po příjezdu do nemocnice předá lékař ze záchranky kolegům základní informace o pacientovi, tedy jeho aktuální zdravotní stav, jaká péče mu byla poskytnuta a další údaje o výjezdu. Jednoznačné testy, které by potvrdily podezření na alkohol, tak přijdou na řadu až na příjmu. „Ti opilí, je to velká část naší klientely, se naberou a zkusíme je přimět, aby dýchli do přístroje,“ popisuje praxi Karel Kudrna z chirurgické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Ale právě lékařská zpráva by mohla být východiskem pro pojišťovny. Je v ní totiž uvedeno všechno bez ohledu na to, kde pacient nakonec skončí. A kartu si tak mohou zpětně vyžádat nejen pojišťovny, ale i policie nebo popřípadě soud.

Opilý po dvou pivech? 

Celý proces by byl ale poměrně komplikovaný a jednotní nejsou ani samotní záchranáři. „Jestli když si způsobí zranění po dvou pivech, je to pod vlivem alkoholu, nebo když je ZZS volána třetí osobou,“ uvádí Humpl. Přestože se ministerstvo zdravotnictví debatě nebrání, může podle něj tento návrh narazit na základní právo pacienta na zdravotní péči. Věcí druhou je potom zkušenost ze záchytných stanic – peníze se od pacientů často velmi těžce vymáhají.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 7 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 9 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 9 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 9 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 11 hhodinami

Třetina počítačů funguje, babybox ne, hlásí po kyberútoku nymburská nemocnice

V nymburské nemocnici je po kybernetickém útoku z minulého týdne obnovena funkčnost více než třetiny počítačů z celkových zhruba 250, funguje už i magnetická rezonance. Většina lékařů může vystavovat e-recepty, nefunkční zůstává babybox, informoval mluvčí zdravotnického zařízení Jan Záruba.
před 13 hhodinami

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 15 hhodinami
Načítání...