Sobotka s výběrem nového šéfa GIBS nespěchá, chce analýzu

Premiér Bohuslav Sobotka s výběrem nového šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nespěchá a zadal analýzu, jak při výběru správně postupovat. Pozice ředitele GIBS, hlavního kontrolního orgánu policistů, se uvolní na konci měsíce, kdy ji kvůli nedávné olomoucké razii opustí Ivan Bílek. Inspekci provizorně povede jeho náměstek Michal Murín.

Ivan Bílek se z čela GIBS rozhodl odejít v pondělí – krátce poté, co ho k rezignaci vyzval předseda vlády Bohuslav Sobotka i ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD). Ředitelské křeslo a s ním i policejní řady opustí na konci listopadu.

Primárním důvodem Bílkova odchodu je operace Vidkun, razie Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, která cílila na klientelistickou síť v Olomouckém kraji. Mezi vyšetřovanými se objevili podnikatelé, politici i policisté, kteří si měli poskytovat vzájemné krytí a ovlivňovat zdárné vyšetřování některých kauz.

Sobotkova vize: Nesmí podlehnout jakémukoliv tlaku

V minulosti padlo rozhodnutí, že GIBS bude fungovat jako nezávislá instituce mimo ministerstvo vnitra. To, co teď budu řešit, není zrušení GIBS, ale hledání nového ředitele této instituce. Je důležité, aby tady byla nezávislá instituce, která je schopná vyšetřovat trestnou činnost příslušníků bezpečnostních sborů.
Bohuslav Sobotka
český premiér

„Nechám si zpracovat právní analýzy k procesu výběru, podívám se, jakým způsobem probíhal výběr v minulosti, a na základě toho se rozhodnu,“ řekl k procesu výběru Sobotka. Nadále počítá s fungováním inspekce ve stejném formátu, útvar tedy bude dál nezávislý na ministerstvu vnitra.

Podle premiéra jsou kritéria pro výběr nového šéfa GIBS poměrně přísná. „Musí to být člověk, který zajistí nestrannost a nezávislost GIBS na jakýchkoliv ekonomických a politických tlacích,“ dodal s tím, že si ke způsobu provedení výběru nového ředitele nechal udělat právní analýzu.

Upřednostňuje prý kvalitu před rychlostí. Zatím není stanovena lhůta, do kdy se má rozhodnout o Bílkově nástupci. „Je potřeba podívat se na to, jakým způsobem výběr proběhne, a pak se podívat na výběr kandidátů,“ uvedl. Sám žádá člověka se zkušenostmi a odbornými znalostmi, který „se nesmí nechat zastrašit jakýmikoliv byznysovými zájmy, nesmí podléhat jakémukoliv tlaku“.

Plukovník Michal Murín je zkušeným policistou, u policie slouží přes třicet let, zkušeností sbíral hlavně ve středních Čechách, mimo jiné vedl zdejší odbor obecné kriminality. Náměstkem ředitele GIBS pro trestní řízení se stal v červnu 2014; do funkce byl dosazen několik dní poté, co skončil bývalý první náměstek inspekce Dušan Brunclík. Oficiálním důvodem byla reorganizace, při níž bylo Brunclíkovo místo zrušeno. Dočasným šéfem GIBS se stal po rezignaci dosavadního šéfa inspekce Ivana Bílka, který ve funkci skončí 30. listopadu.

Jak se hlédá šéf GIBS? Mohou být i tři kola

Výběr nového šéfa GIBS by měl být podle mluvčí inspekce Radky Sandorové zřejmě podobný výběru policejního prezidenta. První kolo by se tak týkalo příslušníků bezpečnostních sborů, kteří jsou zařazeni v jedenácté platové třídě - jde o čelní představitele policie, hasičského sboru, celní správy, vězeňské služby nebo BIS.

Podmínkou pro zařazení do této kategorie podle zákona je například to, že musejí být ve službě alespoň dvanáct let nebo mít vysokoškolské vzdělání. „Zákon dává možnost sáhnout po někom, kdo je v zálohách a splňuje tyto podmínky – jeden takový člověk v zálohách je, a to odvolaný šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Zatím se k tomu nechce vyjadřovat,“ dodává reportér ČT Jiří Hynek.

Pokud by první kolo nebylo úspěšné, tak by se podle mluvčí GIBS Radky Sandorové vypsalo výběrové řízení, do kterého by se mohli přihlásit členové bezpečnostních sborů, kteří jsou zařazeni v desáté platové třídě – aby se rozšířil okruh případných zájemců.

Přibyly by tak osoby, které slouží alespoň deset let a mají vysokou školu. Do této kategorie z spadají například krajští policejní ředitelé či ředitelé útvarů s celorepublikovou působností, jako protikorupční policie a protidrogová centrála. Pokud by pozici ani v tomto kole nikdo nezískal, tak bude vypsáno další, do kterého by se mohli přihlásit i civilisté.

Sněmovní komise: Čeká nás běh na dlouhou trať

Situací v GIBS po olomoucké razii a odchodu Ivana Bílka se zabývala i stálá sněmovní komise pro kontrolu inspekce. Ředitelova rezignace poslance nepřekvapila, podle řady z nich tak reagoval na politický tlak z posledních dní.

„Všichni zaznamenali výzvy k rezignaci, což podle mého názoru od politiků, kteří nemají s GIBS nic společného, nelze přehlédnout. To je politický tlak,“ prohlásil lidovec Ivan Gabal. Podle Martina Lanka z Úsvitu měli dokonce někteří politici stranické zadání, aby se hledaly důvody údajně špatného fungování GIBS. „GIBS je fakticky vlastně nejmocnější složkou policie, a tak je logické, že u něj budou politické tlaky, aby tam politici měli člověka, se kterým můžou jednat,“ dodává.

Podle šéfa komise Václava Klučky ovšem Bílek rezignoval ze svého osobního rozhodnutí, aby organizaci neškodil. Politické tlaky jako důvod nezmínil. Členové kontrolní komise očekávají, že výběr nového ředitele nejspíš bude během na dlouhou trať. „Musí to být v souladu se zákonem a je tam příliš omezený výběr,“ řekl Stanislav Huml (ČSSD).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Elektřina po výpadku opět proudí do všech odběrných míst

Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. Dispečink ČEPS večer uvedl, že předpokládá ukončení stavu nouze pro území celého Česka ve 22 hodin.
12:17Aktualizovánopřed 10 mminutami

Zásuvka nefungovala, plicní ventilátor běžel z baterie. Výpadek zasáhl i nemocnice

Běžně doma napájí Dita Horochovská plicní ventilátor přímo ze sítě, po pátečním rozsáhlém výpadku elektrického proudu ale musel životně důležitý přístroj čerpat energii z baterie. „Pokud by došla kapacita všech přístrojů, tak jsou varianty buď zavolat hasiče a poprosit je, jestli by mi nepřivezli záložní zdroj, nebo jet do nemocnice,“ popisuje Horochovská. První z variant využili třeba manželé Grunzovi. „Kdyby nepřijeli hasiči, nevím, co bychom dělali,“ říkají. Na záložních zdrojích fungovaly i některé nemocnice, například IKEM na situaci reagoval odložením některých menších plánovaných zákroků.
před 13 mminutami

Hasiči během výpadku vyprošťovali lidi z výtahů, řešili ale i „falešné“ požáry

Hasiči po celé zemi zasahovali v souvislosti s výpadkem elektřiny zhruba ve 220 případech. Nejvíc v hlavním městě. Pražské jednotky musely řešit více než stovku mimořádných událostí. Nejčastěji hasiči vyprošťovali osoby uvízlé ve výtazích. Někdy však vyjížděli i k mylně nahlášeným požárům – lidi totiž zmátl dým stoupající ze startujících dieselových agregátů.
před 23 mminutami

Kvůli výpadku stály vlaky i tramvaje. Semafory nahradili policisté

Masivní výpadek elektřiny způsobil problémy také ve veřejné dopravě. Cestující z některých vlaků, které se zastavily na cestě, hasiči evakuovali. Další soupravy nabíraly zpoždění. Po poledni nejezdilo ani pražské metro, jež se ale asi po půl hodině znovu rozjelo. Provoz vlaků byl naopak na řadě míst ochromený několik hodin. Problémy byly třeba i v Liberci, kde se po poledni zastavilo všech jedenáct tramvajových souprav, které v tu chvíli byly na svých linkách. Na mnoha místech napříč zemí potemněly i semafory. Ty museli nahradit policisté.
před 31 mminutami

Výpadek ukázal citlivost energetické soustavy, soudí analytici

Páteční rozsáhlý výpadek elektřiny v části Česka ukázal citlivost energetické soustavy na výkyvy ve výrobě a spotřebě, zvláště pak v létě. Riziko podobných výpadků navíc v poslední době stoupá, důležité jsou proto investice do dalšího posilování sítí, vyplývá z komentářů analytiků pro ČTK.
16:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Poutní místo Velehrad hostí tradiční Dny lidí dobré vůle

V poutním místě Velehrad nedaleko Uherského Hradiště začala jedna z největších církevních událostí v zemi – Dny lidí dobré vůle. Každý rok se jich účastní desetitisíce poutníků. Akce, která připomíná příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, potrvá do soboty, kdy vyvrcholí národní poutí a bohoslužbou.
12:56Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
před 10 hhodinami

Voliči jsou chytřejší, než si politici myslí, podotýká sociolog Prokop

„U rozhodování, koho bude člověk volit, jsou klíčové vize politika a základní kroky, jak tuto vizi plánuje naplnit. Jinak není věrohodná,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem sociolog z PAQ Research Daniel Prokop. Dalšími aspekty, které dlouhodobě formují volbu, jsou podle něj ekonomika, debaty či politická aktivita. Soudí, že „voliči jsou chytřejší, než si o nich politici myslí“, je ale překvapivé, kolik je nerozhodnutých.
před 10 hhodinami
Načítání...