Samozvanci a ztroskotanci: Pamflet nemůže popřít dějinnou pravdu

Praha - V lednu 1977 dvě stovky signatářů Charty 77 apelovaly na to, aby i Československá socialistická republika respektovala lidská práva. Reakce tehdejšího režimu byla přímo hysterická. Poté, co v komunistické hlásné troubě 7. ledna vyšel ne příliš konkrétní článek s otázkou „Čí je to zájem“, pár dní nato, 12. ledna, Rudé právo dokonce označilo všechny, kdo „pamflet“ podepsali, za „Ztroskotance a samozvance“. Celý text charakterizuje poslední věta: „Žádný lživý pamflet nemůže popřít dějinnou pravdu.“

Materiál tvrdil, že Chartu sepsala skupinka lidí „z řad zkrachovalé československé reakční buržoazie a také z řad zkrachovalých organizátorů kontrarevoluce roku 1968 na objednávku antikomunistických a sionistických centrál.“ Jedná se prý o „protistátní, protisocialistický, protilidový a demagogický hanopis, který hrubě a lživě pomlouvá Československou socialistickou republiku a revoluční vymoženosti lidu.“

Československá socialistická republika se v roce 1975 připojila k helsinským paktům, které vyšly ve sbírce zákonů v březnu 1976. Autoři Charty 77 se tak dovolávali jen toho, aby mezinárodní helsinské dokumenty byly dodržovány v praxi. Článek připomíná, že československý stát „zaručil a v praxi naplňuje nejširší práva a svobody – pro pracující lid, hospodáře této země.“ Helsinské dokumenty jsou tak dle Rudého práva záminkou něčeho jiného. Inspirátorům „pamfletu“ jde „o taková práva a svobody, které by jim umožnily, aby mohli znovu volně organizovat protistátní a protistranickou činnost, hlásat antisovětismus a znovu se pokusit o rozbití socialistické stání moci.“ 

Prohlášení Charty 77

A kdo, že Chartu 77 podepsal? Rudé právo má v tom jasno: „Je to v polickém smyslu pestrá směsice lidských a politických ztroskotanců…. jakési svérázné politické panoptikum, jehož herci již přestali být domácím divákům známí a zajímaví.“ 

O co tedy podle komunistů tehdy šlo? Imperialisté prý zahajovali studenou válku proti socialismu. A metody „literární diverze“ nejsou podle Rudého práva nové. „A jak se to dělá? Velmi jednoduše: trochu inkoustu, mnoho starých archivů, skupinu neohrabaných škrabálků a určitá suma dolarů…“

Českoslovenští komunisté se věru nebáli ničeho

„Socialismus se nezalekl ani atomového vydírání a před škrabálky reakčních pamfletů má tím spíše pro strach uděláno.“ (Rudé právo, 12. ledna 1977)


Vrcholným číslem propagandistické kampaně se pak stala tzv. Anticharta - 28. ledna se v Národním divadle v Praze uskutečnilo Setkání představitelů uměleckých svazů a 6. února se pak ke svým kolegům přidali také představitelé populární hudby, kteří se sešli v Divadle hudby.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Moravě hrozí večer silné bouřky

V jihovýchodní polovině Česka večer a v noci hrozí bouřky, na Moravě mohou být ojediněle silné. Doprovázet je mohou přívalové srážky a nárazový vítr. Během noci budou bouřky slábnout. Meteorologové rovněž rozšířili varování před vysokými teplotami, vedle Moravy a Slezska mohou odpoledne vystoupat teploty nad 31 stupňů Celsia i ve středních a východních Čechách.
před 3 hhodinami

Nebezpečného vybržďování se řidiči dopouštějí stále častěji

Jeden z nejnebezpečnějších přestupků na silnicích je takzvané vybržďování. Podle psychologů počet lidí, kteří se takto chovají za volantem, roste. Ministerstvo dopravy i kvůli tomu uvažuje o uzákonění povinného minimálního odstupu. Jen vloni se kvůli nedodržení vzdálenosti mezi auty stalo téměř pět tisíc nehod.
před 9 hhodinami

Jak je to s poplatky za televizi a rozhlas?

Poplatkový web České televize měl tento týden vyšší návštěvnost než za celý loňský rok. Podobně jako ten rozhlasový. Enormní zájem vyvolaly i nepřesné informace, které se v souvislosti s poplatky objevily ve veřejném prostoru.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Česko získá méně peněz z EU. Vláda musí rozhodnout, kam půjdou

Česká republika bohatne a bude tak dostávat zhruba o polovinu méně unijních dotací. I tak v příštím programovém období získá přes 260 miliard korun. Vláda teď jedná o prioritách, na které peníze půjdou. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo dvě varianty, širší a užší. Která zvítězí, zatím není jasné.
před 10 hhodinami

Nová CHKO Soutok přilákala tisíce turistů

První víkend po vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok se na místo přijely podívat tisíce turistů. Láká je mimo jiné největší komplex lužních lesů ve střední Evropě. Starostové, ochranáři i místní teď přemýšlejí, jak se na takový nápor nových návštěvníků připravit. Inspirovat se mohou dalšími dvaceti šesti chráněnými krajinnými oblastmi vyhlášenými na území Česka.
před 20 hhodinami

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Před 35 lety si Češi a Slováci zvolili posledního společného prezidenta

Před pětatřiceti lety, tedy 5. července 1990, byl Václav Havel zvolen prezidentem České a Slovenské federativní republiky a zároveň poslední hlavou společného státu. Ve funkci skončil předčasně o dva roky později. V den, kdy Slováci přijali deklaraci o nezávislosti.
před 20 hhodinami

Výpadek proudu způsobil rozsáhlé škody průmyslovým podnikům i restauracím

Podle Hospodářské komory evidují firmy po pátečním výpadku elektrického proudu ztráty v řádu minimálně stovek milionů korun. Nejvíc k tomu přispěly velké průmyslové provozy. Situace se ale dotkla i obchodů a restaurací.
před 20 hhodinami
Načítání...