Respekt: Ruský agent děsí BIS

Praha - Dojemné loučení s rodinou, rozbitý mobil a útěk s laptopem do lesa. To je scéna, která se odehrála před dvěma a půl lety kousek od areálu bývalého vojenského letiště v Milovicích. A o koho tehdy vlastně šlo? Robert Rachardžo, špion v ruských službách, který byl hlavní postavou v jedné z nejutajenějších operací české kontrarozvědky (BIS) od pádu železné opony. Jeho tajemný odchod byl původně interpretován jako úspěch, neboť poté, co byl odhalen, chtěla ho BIS využít ke spolupráci, aniž by o tom Moskva věděla. Nicméně Rachardžo podle informací Respektu zmizel a plán udělat z něj dvojího agenta tak nevyšel.

Nikdo do teď neví, co všechno si na svém laptopu do Ruska odvezl. Celou záležitost ale již vyšetřuje policie. Otázkou nicméně je, zda se něco dozvíme. V tuto chvíli to ale znamená šanci zjistit, jak a pro koho vlastně pracují zdejší tajné služby.

Jedno je však jisté, BIS má problém. Místo naverbování dvojího agenta Rachardžo podle informací Respektu pravděpodobně pláchl do Ruska. A co bylo cílem jeho mise tady v Česku? Nebylo to jen pár generálů, spadeno měl i na vysoce postavené politiky, včetně Pavla Béma (ODS). Právě s Bémem Rachardžo studoval vysokou školu a oba se potkávali na různých akcích i po studiích, mimo jiné se špion zúčastnil i oslavy Bémových narozenin.

Poté, co ruský špion tajně opustil Českou republiku, BIS vyhlásila poplach – na jeho nalezení byl dokonce nasazen vrtulník s termovizí a čtyřicet mužů tehdy pročesávalo milovický les. Rachardžo se objevil až o několik týdnů později v Moskvě, podal o sobě zprávu své ženě a jeho matka poslala BIS prohlášení, že je se synem v kontaktu. BIS tak zjistila, že uprchlý špion je pod ochranou Ruska, a její plán udělat z něj dvojího agenta nevyšel. Rachardžo si tedy odnesl s sebou citlivé informace o politicích a armádě, které mohou být pro ruskou stranu cenné mimo jiné i při boji o přístup k tuzemským veřejným zakázkám, může jít například o dostavbu Temelína.

Zatímco letos v květnu v Praze ruský velvyslanec Sergej Kiseljov existenci špiona Rachardža odmítá, podle informací Interpolu, do nichž mohl Respekt nahlédnout, se v minulých měsících Rachardžo objevil v bytě v příměstské části Moskvy, kde údajně bydlí jeho matka.

Rachardžo infiltroval vysoce postavené generály a vynášel díky tomu do Ruska citlivé armádní informace. Při jeho odhalení museli armádu opustit tři generálové. BIS o Rachardžovi věděla od roku 2004. Tehdy pracoval jako psycholog ve věznici v Jiřicích. V rámci sledování pak narazila na armádní kapitánku Vladimíru Odehnalovou, kterou špion okouzlil. Právě ona přinášela špionovi informace z vysokých armádních kruhů. BIS to sice věděla, ale vojenskému zpravodajství předala informace až dva měsíce po Rachardžovu útěku. Až poté byli Odehnalová a další tři generálové okamžitě propuštěni. BIS tvrdí, že špion při útěku neměl u sebe nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost nebo ekonomické zájmy republiky. Nelze to však dokázat, protože BIS tato slova nemusí dokládat, tvrdí Respekt.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna přerušila schůzi k digitalizaci na neurčito

Poslanci večer přerušili na neurčito mimořádnou schůzi k digitalizaci stavebního řízení, kterou vyvolalo opoziční ANO. Místopředseda hnutí Karel Havlíček označil projekt digitalizace za naprosté a systémové selhání vlády. Zopakoval, že ANO v nejbližších dnech kvůli projektu podá trestní oznámení. Podle šéfa resortu školství Mikuláše Beka (STAN), který zastoupil ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN), je jednání předčasné vzhledem k tomu, že audit bude hotový až na přelomu května a června.
včeraAktualizovánopřed 48 mminutami

Silné deště na východě Česka vytopily desítky budov

Část Přerovska ve čtvrtek postihly lokální bouřky, ty nejsilnější zasáhly Ústí, Černotín a Skaličku. S přívalovými dešti se setkali lidé například také v Hranicích či na Potštátsku. V Ústí přívalové deště vyplavily i několik nemovitostí. Hasiči na mnoha místech čerpají vodu a čistí komunikace od nánosů bahna, řekl jejich mluvčí Radek Buryánek. Po odpoledních přívalových deštích zasahovali hasiči také ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku. Nejvíc zasažený byl Domanín.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Hasičem roku se stal Karel Žilinský za záchranu chlapce

Hasičem roku se stal Karel Žilinský z Moravskoslezského kraje za záchranu chlapce, který spadl z okna na střechu autobusové zastávky. Slavnostní vyhlášení výsledků 16. ročníku ankety se uskutečnilo ve čtvrtek ve Španělském sále Pražského hradu. Loňským hasičským zásahem roku se stalo zvládnutí povodní na Jesenicku. Velitelem roku byl vyhlášen Jan Pastucha za pohotové reakce a schopnost určit nejkritičtější místa v oblasti povodní.
před 3 hhodinami

Státní zástupci chtějí vyšší platy. Plánují podat žaloby

Státní zástupci si chtějí ústavními žalobami vymoci vyšší platy, podobně jako soudci. Argumentují tím, že stát jejich výdělky navázal právě na zmíněnou profesi. Obě skupiny chtějí dorovnat příjmy na platovou základnu určenou trojnásobkem průměrné mzdy za letošní i minulý rok. Někteří státní zástupci také považují letošní novelu zákona o platech ústavních činitelů za retroaktivní. Argumentují, že jim kvůli tomu v únoru – ve srovnání s lednem – klesly platy.
před 3 hhodinami

Hasiči snížili stupeň poplachu u Rynholce

Hasiči mají u požáru plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku zcela uhašeno devadesát procent plochy. Stupeň poplachu ve čtvrtek v 19:00 snížili na druhý. Na místě zůstává devět hasičských jednotek, tedy zhruba 45 hasičů. Zásahem se podařilo uchránit hodnoty na průmyslové lince v areálu ve výši 350 milionů korun, škoda zatím vyčíslená nebyla. V pátek by mohla prý být vyhlášená likvidace.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Telefony používám tak, aby se mi do nich nikdo nemohl nabourat, říká Síkela

Eurokomisař pro mezinárodní partnerství Jozef Síkela (STAN) přijel do Washingtonu na zasedání MMF a Světové banky. Podle zdrojů Financial Times doporučila Evropská komise vysoce postaveným úředníkům používat jednorázové telefony kvůli obavám z americké špionáže. Síkela ale řekl, že je v USA se všemi svými telefony a používá je způsobem, aby se mu do nich nikdo nemohl nabourat. Také ujistil, že data je potřeba chránit. V rozhovoru se zpravodajem ČT Bohumilem Vostalem nejprve odpovídá na otázku, kde vidí příležitosti pro EU v oblasti mezinárodního partnerství, když se zdá, že USA uvolňují scénu.
před 4 hhodinami
Načítání...