Rath: Reformy jsou jako z Kocourkova

Praha – Ministr zdravotnictví Leoš Heger pokračuje v přípravě zdravotní reformy. Musí se přitom vyrovnat s kritikou i posměchem. Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath považuje za kuriózní a úsměvnou skutečnost, že vláda schvaluje zákon o univerzitních nemocnicích a současně ruší údajně obdobný zákon o neziskových nemocnicích, který byl doposud platný. „ODS už šest let blokuje jeho praktickou realizaci,“ zlobí se Rath, který byl hostem Interview ČT24.

Podle ministerstva budou univerzitní nemocnice převedeny na neziskové. V normě má být pojistka proti jejich privatizaci. Zákon dále omezí vliv ministerstva na řízení univerzitních nemocnic. Ministr už podle návrhu nebude jmenovat a odvolávat ředitele, nově by to měla dělat správní rada. Transformace se zatím nebude týkat nemocnicí Na Bulovce a Thomayerovy.

Podle Ratha ale již platný a nyní rušený zákon o neziskových nemocnicích vše podstatné řeší. „Šest let žádáme, aby došlo k transformaci nemocnic na neziskové organizace, a ministerstvo zdravotnictví to totálně blokuje,“ uvedl Rath za Středočeský kraj.

Člověk, který zdědí dům…

Podle Davida Ratha je jediným důležitým rozdílem mezi dvěma zákony to, že doposud platný zákon o neziskových nemocnicích platí pro všechny nemocnice. „Takže měří všem stejným metrem,“ zdůrazňuje Rath a dodává: „Mně přijde pan ministr jako člověk, který zdědí dům, ten nechá zbořit a pak podle stejných plánů staví nový dům. To je jako v Kocourkově.“

Jaká má být definitivní podoba vládních reforem, není však podle stínového ministra Ratha vůbec jasné. „Dneska je to jenom debata o nějakých tezích a realita může být jiná. Nezapomínejte, že pan ministr leccos slíbí a skutečnost je jiná. Viz platy sester a lékařů. Slíbil deset procent - a kdeže loňské sněhy jsou?“ usmívá se Rath.

„Přes veškeré sliby, které jsme dávali, se situace vyvíjí trochu jinak a my si musíme zachovat určitou rezervu, protože nemůžeme nechat systém jít do propadu. Musíme myslet hlavně na pacienty,“ hájí se ministr zdravotnictví Leoš Heger. Šéf lékařských odborů Martin Engel už oznámil, že od ledna žádá deset procent. Proto také startuje nová odborářská kampaň „Zůstáváme, splňte sliby“.

Rath kritizuje i další body zdravotnické reformy, především odsuzuje navyšovaní spoluúčasti pacientů: „Čeká nás další vlna zdražování zdravotní péče. Lidé budou platit více za léky i za doktora, což je špatně.“

Reforma pojišťoven - extrémně nebezpečná

Dále varuje před zákonem o zdravotních pojišťovnách. Ministr Heger je chce prý dostat do takového režimu, který je prvním krokem k jejich privatizaci. Pojišťovny mají podle zákona dostat smluvní volnost a pravomoc uzavřít smlouvu jen s tím, koho potřebují pro pokrytí zákonného nároku pacientů. S reformou zdravotních pojišťoven je spojena i racionalizace sítě zdravotnických zařízení, což by měl být do budoucna úkol právě pro pojišťovny. Zrušit by se tak mohla nevyužívaná lůžka.

Reforma podle Ratha vyjímá pojišťovny ze stávajícího režimu, kdy jsou pod úplným dohledem státu. Nově se prý pojišťovny stanou něčím na způsob organizací, které samy sebe řídí i kontrolují. „Navíc jim chce dát více moci nad pacienty i nad zdravotnickými zařízeními. To je extrémně nebezpečné,“ kritizuje ministra Hegera jeho stínový protějšek David Rath.

Nahrávám video
Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoParalympijské hry s ruskou a běloruskou účastí budí zlou krev

Startující zimní paralympijské hry v italských městech Milán a Cortina d’Ampezzo provází velké kontroverze. Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) totiž umožnil ruským a běloruským sportovcům startovat pod svými vlajkami. Řada sportovců z jiných zemí, v čele s ukrajinskými, se proti tomuto rozhodnutí bouří. Protestují proti tomu, aby v dějišti paralympijských her vlála ruská vlajka a nelíbí se jim, že pokud by ruský paralympionik vyhrál, hrála by se v dějišti Her ruská hymna. Nejdotčenější je ukrajinská delegace, také proto, že jí IPC zakázal používat původně plánové slavnostní oděvy se znázorněnou mapou Ukrajiny i s okupovaným územím. Deset zemí, včetně české delegace, se proto chystá bojkotovat slavnostní zahájení ve Veroně.
před 5 hhodinami

VideoJižněji a delší trasou. S pilotem vládního airbusu o repatriačním letu

Po pěti dnech se pilot vládního airbusu Petr Daňko vrátil v pátek domů. Od pondělí se na Blízkém východě otočil třikrát. Patřil k posádce, která stroj přebírala v Šarm aš-Šajchu od kolegů, kteří přiletěli z Ománu. Na palubě bylo 94 cestujících. V rozhovoru zmiňuje, že oproti běžným trasám se nyní létá trochu jinak, jižněji a déle, protože se oblétávají nebezpečné oblasti. Plány na příští týden zatím pilot z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely nezná, budou se ještě upřesňovat. Zákazníkem je totiž ministerstvo zahraničních věcí, které dosud ještě na toto období nepředložilo objednávku. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) nyní odhaduje, že dál se budou spíše využívat soukromá letadla společnosti Smartwings, která mají výrazně větší kapacitu než vládní letouny.
před 6 hhodinami

Karlovo náměstí v Praze se chystá na rekonstrukci, probíhá přesadba stromů

Na Karlově náměstí v Praze začaly přípravné práce před jeho rekonstrukcí. Při nich město nechává přestěhovat několik až devět metrů vysokých stromů. Za pomocí jeřábu je pracovníci vytahují i s kořeny a převážejí do jiné části parku. Podle krajinářské architektky z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Barbory Liškové aktuálně probíhá přesadba pěti kusů stromů a celková rekultivace prostoru. Rekonstrukce samotného náměstí začne na přelomu roku a potrvá zhruba tři roky.
před 7 hhodinami

V Praze přistál další repatriační let, přivezl Čechy z Ománu

V noci na pátek přistál v Praze další vládní repatriační let s českými občany, které zasáhl současný konflikt na Blízkém východě. Větší armádní airbus s kapacitou přes devadesát míst přivezl cestující z ománského Maskatu, uvedlo ministerstvo zahraničních věcí. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek ráno na síti X napsal, že odletěl první repatriační let do Dubaje. Stovky Čechů se během posledních dnů vrátily z ohrožené oblasti jak vládními repatriačními lety, tak komerčními linkami.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ještě za života darují tělo vědě. Lékařské fakulty mají s lidmi přes 15 tisíc smluv

Vděčnost za léčbu, pomoc medicíně nebo finanční důvody. Zájem o darování těla vědě roste. Poskytnout své ostatky k výuce se už v Česku rozhodlo více než patnáct tisíc lidí. Na osmi tuzemských lékařských fakultách loni přibylo přes 1500 smluv s novými dárci. Podle přednosty Anatomického ústavu 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (UK) Ondřeje Naňky je většina z nich starší 70 let. K darování těla se ale čím dál častěji rozhodují i mladí lidé, třeba středoškoláci.
před 7 hhodinami

Ministerstvo zahraničí: Čtvrteční let z Ammánu do Prahy byl plně hrazen státem

Cestující, které ve čtvrtek dopravilo letadlo Smartwings pronajaté státem z Ammánu do Prahy, nemuseli za dopravu nic uhradit. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zahraničí Adam Čörgő, podle něhož byl let z Jordánska plně hrazený státem. Lidé, které ve čtvrtek po příletu oslovila redakce, ale uvedli, že museli podepsat závazek, že za let uhradí patnáct tisíc korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu tvrdil, že nikdo nic platit nebude. Ministr Petr Macinka (Motoristé) později v pátek sdělil, že Česko požádá o refundaci EU.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Stát vyplatil odškodnění 113 obětem šikany komunistického režimu

Už 113 lidem, kteří byli obětí šikany komunistického režimu, vyplatil stát odškodnění. České televizi to potvrdili mluvčí ministerstev spravedlnosti a vnitra, která náhradu vyplácejí. Od minulého září mohou lidé, kteří byli nuceni opustit Československo nebo byli pod takzvaným ochranným dohledem, žádat o jednorázové odškodné ve výši 100 tisíc korun. Největším problémem je zpětné dokazování.
před 8 hhodinami

Vystrčil odletěl speciálem na paralympiádu. Uvedl, že měl povolení od armády

Mezi vládními politiky a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) se strhnul spor o jeho cestu na paralympiádu do Itálie, ke které využil armádní speciál. Učinil tak v době, kdy tisíce Čechů uvázly v zemích Blízkého východu a armádní stroje jsou využívány k repatriačním letům. O sporu informoval server iDNES.cz.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...