Půjde Paroubek do Senátu? ČSSD mlží

Praha – Předsednictvo ČSSD rozhodne o svých kandidátkách pro podzimní senátní volby 23. července. Tehdy by také mělo být jasné, zda bude za sociální demokraty do horní komory českého parlamentu kandidovat i bývalý předseda strany Jiří Paroubek. V Interview ČT24 to uvedl poslanec za ČSSD a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Podle něj Paroubek dosud oficiálním kandidátem strany není a rozhodnutí záleží pouze na něm. Podle informací, které přinesl server Týden.cz, se v sociální demokracii uvažuje o tom, že by bývalý šéf mohl kandidovat na Mostecku.

„Jiří Paroubek není oficiálním kandidátem zatím v žádném senátním obvodu. Předsednictvo sociální demokracie se k té věci bude definitivně vyjadřovat 23. července. Třiadvacátého července bude jasno o tom, jak bude vypadat kompletní sestava 27 kandidátů sociální demokracie do Senátu,“ uvedl v Interview ČT24 Michal Hašek.

Hašek: Chtěl do sněmovny. Jsem zvědav, jestli se to změní

Interview ČT24

Na vyjádření k Paroubkově možné kandidatuře je však ČSSD skoupá a sám Hašek dnes v ČT24 Paroubkovi podporu nevyjádřil. „Jiří Paroubek je v tuto chvíli poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, není oficiálním kandidátem ČSSD do Senátu a já sám jsem zvědav, jestli do 23. července zůstane situace stejná,“ řekl jihomoravský hejtman.

Ve sněmovních volbách 2010 vedl Jiří Paroubek jako předseda ČSSD kandidátku strany v Ústeckém kraji. Získal zde 18 518 preferenčních hlasů, což byl jeden z deseti nejlepších výsledků vůbec. Ani samotná strana si v kraji nevedla špatně, získala 24,93 % hlasů. Pro ČSSD to byl druhý nejlepší výsledek v republice (po Moravskoslezském kraji).

„V tuto chvíli je hlavní rozhodování na Jiřím Paroubkovi. Já jsem neslyšel žádné jasné a jednoznačné vyjádření o tom, že má zájem o kandidaturu do Senátu,“ dodal Hašek a odkázal se na Paroubkovo povolební rozhodnutí, že s ohledem na počet preferenčních hlasů, jenž ve volbách získal, bude ve sněmovně hájit zájmy voličů Ústeckého kraje. „Já vycházím z tohoto jeho vyjádření,“ vysvětlil hejtman.

ČSSD může jedině posílit, žádné křeslo neobhajuje

Server Týden.cz přinesl v pondělí informaci, že sociální demokracie má problém sehnat na senátní kandidátku pro Mostecko známou tvář. „Takže to, že tam nakonec Paroubek bude kandidovat, není vůbec vyloučené,“ citoval server informovaný zdroj. „Pokud navíc bude kandidátku schvalovat současné předsednictvo, v němž má někdejší předseda své zastánce, tak snaha přesvědčit ho a dostat na kandidátku určitě bude,“ odcitoval člověka ze severních Čech.

Senátorem za Mostecko je v tuto chvíli komunista Vlastimil Balín. Pokud by se Paroubek pro kandidaturu rozhodnul, nebyl by jedinou známou tváří ČSSD, která v senátních volbách nastoupí. Svou kandidaturu na Hodonínsku oznámil i letitý člen vedení ČSSD Zdeněk Škromach. ČSSD navíc může jedině posílit, neboť neobhajuje žádné senátní křeslo.

Místopředseda rozpočtového výboru? Pomsta koalice, říká Hašek

Jiří Paroubek v tuto chvíli zastává funkci řadového poslance a bude místopředsedou rozpočtového výboru. Podle Haška se jedná o pomstu vládních stran, když předseda ve volbách vítězné strany neobsadil ve sněmovně žádnou významnou pozici. Strany vládní koalice totiž opakovaně avizovaly, že Paroubkovu případnou nominaci na některý z významných postů (předseda sněmovny či sněmovních výborů) nepodpoří. „Nám to není příjemné, že takhle kádrovali naše kandidáty. Na druhou stranu s těmi 118 hlasy si vládní koalice může dělat, co chce, a ona si to taky náležitě užívá,“ glosoval situaci Hašek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoParalympijské hry s ruskou a běloruskou účastí budí zlou krev

Startující zimní paralympijské hry v italských městech Milán a Cortina d’Ampezzo provází velké kontroverze. Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) totiž umožnil ruským a běloruským sportovcům startovat pod svými vlajkami. Řada sportovců z jiných zemí, v čele s ukrajinskými, se proti tomuto rozhodnutí bouří. Protestují proti tomu, aby v dějišti paralympijských her vlála ruská vlajka a nelíbí se jim, že pokud by ruský paralympionik vyhrál, hrála by se v dějišti Her ruská hymna. Nejdotčenější je ukrajinská delegace, také proto, že jí IPC zakázal používat původně plánové slavnostní oděvy se znázorněnou mapou Ukrajiny i s okupovaným územím. Deset zemí, včetně české delegace, se proto chystá bojkotovat slavnostní zahájení ve Veroně.
před 8 hhodinami

VideoJižněji a delší trasou. S pilotem vládního airbusu o repatriačním letu

Po pěti dnech se pilot vládního airbusu Petr Daňko vrátil v pátek domů. Od pondělí se na Blízkém východě otočil třikrát. Patřil k posádce, která stroj přebírala v Šarm aš-Šajchu od kolegů, kteří přiletěli z Ománu. Na palubě bylo 94 cestujících. V rozhovoru zmiňuje, že oproti běžným trasám se nyní létá trochu jinak, jižněji a déle, protože se oblétávají nebezpečné oblasti. Plány na příští týden zatím pilot z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely nezná, budou se ještě upřesňovat. Zákazníkem je totiž ministerstvo zahraničních věcí, které dosud ještě na toto období nepředložilo objednávku. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) nyní odhaduje, že dál se budou spíše využívat soukromá letadla společnosti Smartwings, která mají výrazně větší kapacitu než vládní letouny.
před 10 hhodinami

Karlovo náměstí v Praze se chystá na rekonstrukci, probíhá přesadba stromů

Na Karlově náměstí v Praze začaly přípravné práce před jeho rekonstrukcí. Při nich město nechává přestěhovat několik až devět metrů vysokých stromů. Za pomocí jeřábu je pracovníci vytahují i s kořeny a převážejí do jiné části parku. Podle krajinářské architektky z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Barbory Liškové aktuálně probíhá přesadba pěti kusů stromů a celková rekultivace prostoru. Rekonstrukce samotného náměstí začne na přelomu roku a potrvá zhruba tři roky.
před 10 hhodinami

V Praze přistál další repatriační let, přivezl Čechy z Ománu

V noci na pátek přistál v Praze další vládní repatriační let s českými občany, které zasáhl současný konflikt na Blízkém východě. Větší armádní airbus s kapacitou přes devadesát míst přivezl cestující z ománského Maskatu, uvedlo ministerstvo zahraničních věcí. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek ráno na síti X napsal, že odletěl první repatriační let do Dubaje. Stovky Čechů se během posledních dnů vrátily z ohrožené oblasti jak vládními repatriačními lety, tak komerčními linkami.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ještě za života darují tělo vědě. Lékařské fakulty mají s lidmi přes 15 tisíc smluv

Vděčnost za léčbu, pomoc medicíně nebo finanční důvody. Zájem o darování těla vědě roste. Poskytnout své ostatky k výuce se už v Česku rozhodlo více než patnáct tisíc lidí. Na osmi tuzemských lékařských fakultách loni přibylo přes 1500 smluv s novými dárci. Podle přednosty Anatomického ústavu 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (UK) Ondřeje Naňky je většina z nich starší 70 let. K darování těla se ale čím dál častěji rozhodují i mladí lidé, třeba středoškoláci.
před 10 hhodinami

Ministerstvo zahraničí: Čtvrteční let z Ammánu do Prahy byl plně hrazen státem

Cestující, které ve čtvrtek dopravilo letadlo Smartwings pronajaté státem z Ammánu do Prahy, nemuseli za dopravu nic uhradit. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zahraničí Adam Čörgő, podle něhož byl let z Jordánska plně hrazený státem. Lidé, které ve čtvrtek po příletu oslovila redakce, ale uvedli, že museli podepsat závazek, že za let uhradí patnáct tisíc korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu tvrdil, že nikdo nic platit nebude. Ministr Petr Macinka (Motoristé) později v pátek sdělil, že Česko požádá o refundaci EU.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Stát vyplatil odškodnění 113 obětem šikany komunistického režimu

Už 113 lidem, kteří byli obětí šikany komunistického režimu, vyplatil stát odškodnění. České televizi to potvrdili mluvčí ministerstev spravedlnosti a vnitra, která náhradu vyplácejí. Od minulého září mohou lidé, kteří byli nuceni opustit Československo nebo byli pod takzvaným ochranným dohledem, žádat o jednorázové odškodné ve výši 100 tisíc korun. Největším problémem je zpětné dokazování.
před 12 hhodinami

Vystrčil odletěl speciálem na paralympiádu. Uvedl, že měl povolení od armády

Mezi vládními politiky a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) se strhnul spor o jeho cestu na paralympiádu do Itálie, ke které využil armádní speciál. Učinil tak v době, kdy tisíce Čechů uvázly v zemích Blízkého východu a armádní stroje jsou využívány k repatriačním letům. O sporu informoval server iDNES.cz.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...