Manažeři H-Systemu dostali devět a osm let vězení

Praha - U pražského městského soudu dnes padl další rozsudek kvůli zkrachovalé společnosti H-System. Za účast na miliardovém podvodu mají jít bývalí vrcholní představitelé vytunelované společnosti H-System Jaroslav Vítek a Jaroslav Eliáš každý na devět let a Ladislav Tůma na osm let do vězení. Trojice už si za miliardový podvod dvakrát vyslechla nepodmíněné tresty. Ty ale pokaždé zrušil Vrchní soud v Praze, a případ tak vrátil na začátek. Po společnosti H-System zůstala tisícovka klientů, kteří zaplatili milionové zálohy na bydlení, ale domu se nedočkali. Lidé přišli minimálně o 980 milionů korun. Rozsudek není pravomocný, obhájci se na místě ihned odvolali. Případ tak bude už potřetí řešit Vrchní soud v Praze.

Trestní senát pod vedením Kamila Kydalky navíc uložil mužům také nahradit škodu části okradených klientů, zbylé poškozené odkázal na občanskoprávní řízení. Každý dostal také zákaz vykonávat funkce statutárních orgánů společností a jakkoli podnikat ve stavebnictví nebo realitách na deset let. Nový trestní zákoník zmírňuje maximální sazbu za podvod z dvanácti na deset let, podle soudce ale vzhledem k rozsahu trestné činnosti a s ohledem na množství podvedených lidí není důvod, aby již uložené tresty zmírňoval. „Nevidím jediný důvod, proč bychom vám měli dávat trest nižší, byť se vám snížila trestní sazba,“ uvedl Kydalka s tím, že někteří bývalí klienti jsou zadlužení dodneška.

Zakladatel společnosti Petr Smetka si zatím jako jediný z vrcholných představitelů H-Systemu odpykává dvanáctiletý trest za podvod. Trojice obviněných se hájila tím, že o financích rozhodoval právě on. Podle soudce ale není pochyb, že „Smetka v tom nemohl být sám“. „Páni obžalovaní, co vám bránilo v tom ty projekty a budovy postavit? Měli jste k dispozici od klientů bezmála miliardu… Já vám řeknu, co vám v tom bránilo – nedostatek financí. A víte proč? Protože jste je okamžitě rozkradli. Ve chvíli, kdy tam klienti peníze dali, tak vy jste je okamžitě převedli jinam,“ promluvil v rámci odůvodnění k obžalovaným.

2 minuty
Reportáž Terezy Kručinské
Zdroj: ČT24

Právní zástupce Ladislava Tůmy Jaroslav Radil ale vidí vše jinak: „Pokud v této zemi budou rozhodovat soudci, kteří nerespektují zákon, nelze čekat spravedlivý proces.“ Podle soudce ale obžalovaní z titulu svých funkcí věděli, že firma byla předlužená: „Věděli o soustavném odlivu peněz klientů na jiné subjekty i o tom, že nejsou nijak vraceny, popřípadě pouze ve zlomku původních částek. Věděli i o tom, že se na nabízených lokalitách prakticky žádná stavební činnost neprovádí.“ Podle zástupkyně části poškozených klientů Hany Marvanové už čeká na rozhodnutí jen menšina. „Většina ztratila víru, proto by to mělo jednou skončit tak, aby aspoň něco klienti dostali zpátky,“ řekla ČT.

V roce 1993 začala společnost H-System lákat klienty na velmi levné domy. Stačilo zaplatit zálohu a pohádkové bydlení mělo být na dosah. H-System ale nakonec postavil jen 34 domů, milionové zálohy od lidí měli manažeři podle obžaloby investovat do zcela jiných projektů. Kauza se táhne už jedenáct let. Exmanažery společnosti už městský soud dvakrát poslal nepravomocně za mříže, naposledy to bylo na osm, respektive devět let. Případ ale vždy k novému projednání vrátil Vrchní soud v Praze. Spisový materiál ke kauze H-System zabírá celou jednu místnost pražského městského soudu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 9 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 10 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 23 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
11. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
11. 7. 2025

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
11. 7. 2025
Načítání...