Klausův institut kritizuje Zemanův termín „vláda odborníků“

Praha - Institut Václava Klause kritizuje termín „vláda odborníků“, který prezident Miloš Zeman užívá v souvislosti s kabinetem dnes jmenovaného premiéra Jiřího Rusnoka. Podle institutu Zeman nazývá vládou odborníků kabinet standardně označovaný za úřednickou vládu: „Zemanův novotvar má znít uším veřejnosti lépe, asi jako zní lépe označení expert než byrokrat.“

Institut zdůrazňuje, že termín vláda odborníků sám o sobě o odbornosti budoucích členů vlády nic neříká, jen zakrývá podstatu věci: „Tradičně se takové vládě, která nevychází z normálních politických parlamentních struktur, u nás říká vláda úřednická. Je to politologický termín. Neznamená, že by v ní a priori a výhradně zasedali kariérní vládní úředníci, ale že její mandát je omezený a charakter přechodný a dočasný.“

Politika je podle institutu legitimní soutěž různých zájmů: „Myslet si, že ji lze nahradit jakýmsi konkurzem na odborníky, znamená chtít ukrást veřejné rozhodování z rukou veřejnosti,“ uvádí institut. Konstatuje také, že politiku v bývalém Československu v minulosti zrušil komunistický režim a nahradil ji nomenklaturním výběrem kádrů.

Úryvek z vyjádření institutu:

Zemanův novotvar má znít uším veřejnosti lépe, asi jako zní lépe označení expert než byrokrat. Obsahuje však v sobě nebezpečný prvek. Utvrzuje ve veřejnosti nebezpečný omyl, že politika je špinavá věc a vládnout by měli pokud možno nadstraničtí „odborníci“ nezatížení žádnou ideologií.

Žádní takoví odborníci ovšem neexistují. Politika a správa věcí veřejných bez ideového zakotvení nemůže fungovat, protože nemá pověření od občanů. Tím pověřením může být jen politický mandát, vzešlý z voleb.

Politiku je potřeba rehabilitovat, nikoliv popřít, protože bez ní nemůže existovat ani demokracie a lidská svoboda. Politiku zrušili i komunisté, když ji označili za neplodný konflikt různých částí společnosti. Místo ní nabízeli nomenklaturní výběr kádrů.