Evropa granty zvýší platy vědcům, šanci mají i Češi

Praha - Evropská komise chce zlepšit finanční ohodnocení špičkových vědců, a vypsala proto pět grantů o 60 milionech korun, které mají směřovat pouze na vědecké platy. S odkazem na eurokomisařku pro vědu a výzkum  Máiru Geoghegan-Quinnovou o tom informoval Český rozhlas 1 Radiožurnál, podle nějž může jeden z nich získat i některá česká univerzita nebo výzkumný ústav – podmínkou je přihlásit se do května 2013 a obstát v konkurenci dalších dvanácti chudších států evropské sedmadvacítky.

Podle komisařky Geoghegan-Quinnové vědci z chudších zemí v současnosti odcházejí, protože tu nenajdou skutečně špičková vědecká centra. „Je tu skutečně vážný problém v tom, že tyto země ve vědě zaostávají,“ cituje eurokomisařku Radiožurnál.

Brusel proto chce tuto praxi změnit, ovšem nikoli vybavením laboratoří nebo pracoven – na ty mohou členské země podle komise dosáhnout z jiných evropských fondů. Podpořit nyní chce unie vlastní platy vědeckých kapacit. Když univerzita nebo výzkumný ústav uspěje a získá evropský grant, bude mít dost peněz na zaplacení světově uznávané kapacity z jakékoliv země. Tento vědec si kolem sebe může vybudovat tým z domácích i zahraničních odborníků. Náklady na jejich platy pokryje Evropská unie. 

Češi možnost vítají, podle Pačese ale ke změně nepovede

Čeští vědci tuto možnost vítají, k jejím dopadům jsou ale spíše skeptičtí. „Šedesát milionů je na platy deseti skvělých vědců na deset let. Je to dobré, bylo by to fajn, ale vědu v České republice to nijak zásadně neovlivní,“ uvedl někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes.

Případný zisk 60 milionů korun by podle něj ovšem vědě prospěl, a to i v té rovině, že by mohla podpořit nejen domácí pracovníky, ale také „vědce-migranty“. „Migrace vědců je celkem dobrá, je to normální stav. Je pravda, že ti nejlepší často v zahraničí dostávají takové podmínky, že se jim nedá odolat. A my bychom rádi vytvořili u nás takové podmínky nejen pro cizince, ale i pro naše vědce, pokud si je tu budeme chtít udržet,“ dodal Pačes.

9 minut
Rozhovor s Václavem Pačesem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 1 hhodinou

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 9 hhodinami

Podvodníci udeřili na WhatsAppu. Napálení lidé jim poslali i statisíce

Objevuje se nový typ podvodů využívající aplikaci WhatsApp. Její uživatelé po kliknutí na příslušný odkaz poskytnou útočníkům do aplikace přístup. Podvodníci pak jejich jménem žádají uložené kontakty o peníze. Policie eviduje hned několik případů, kdy lidé finanční obnos odeslali.
před 11 hhodinami

Závody ve zbrojení dávají jistotu míru, řekla Černochová

Lidé po sametové revoluci nepočítali s tím, že by mohly přijít větší konflikty, takže Česko a další země zaspaly a ruský vpád na Ukrajinu je zastihl nepřipravené. V Interview ČT24 předtočeném ke čtvrtečnímu 80. výročí konce druhé světové války v Evropě to uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Politici podle ní pořádají závody ve zbrojení, protože to dává určitou jistotu bezpečí a míru. Že se neválčí i v tuzemsku, je podle Černochové jen proto, že Ukrajina Rusko zadržela. Rozhovor vedl Daniel Takáč.
před 12 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 19 hhodinami

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
včera v 07:23
Načítání...