Chovanec: Musí si uvědomit, že jsou tu na návštěvě

„Požadují okamžité propuštění, odchod do Německa, navrácení mobilních telefonů a peněz – a to odporuje českému právnímu řádu,“ prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který se vydal do Bělé pod Bezdězem, kde se ve čtvrtek večer pokusilo zhruba 50 až 60 běženců utéct ze zařízení pro cizince. Po jeho odjezdu začali uprchlíci bělské zařízení demolovat, policie už situaci uklidnila.

„Ti lidé, kteří tady jsou, si musí uvědomit, že přišli do cizí země, jsou tu na návštěvě a musí dodržovat zákony České republiky,“ dodal ministr. Mluvčí cizinecké policie Rendlová nicméně prohlásila, že cizinci v zařízení nijak nestrádají, mají možnost si zatelefonovat i nakoupit.

Po jednání s místními zaměstnanci a policisty Chovanec nakonec prohlásil, že je potřeba posílit policejní ochranu zařízení. Policisté kvůli tomu budou staženi z jiných krajů. Měla by vznikat také nová zařízení pro uprchlíky, do konce roku by pro ně mělo být v Česku vytvořeno 1200 míst. „Dnes jsme se seznámili s rozhodnutím Ústavního soudu, které by v budoucnu mohlo znamenat, že migranty, kteří jsou registrováni v některé z členských zemí při vstupu do Schengenu, bychom v budoucnu už nemohli zadržovat,“ řekl Chovanec. Některé kapacity by se tak podle něj výrazně uvolnily.

Chovancova návštěva uprchlíky příliš neuspokojila

Po odjezdu ministra a policejního prezidenta Tomáše Tuhého ale začali uprchlíci demolovat místní zařízení a opět se pokusili o útek. „Krátce po 14. hodině během krátkého časového sledu dorazilo asi sedm policejních dodávek,“ uvedla redaktorka České televize Michaela Vašinová přímo z Bělé. Na místo rovněž vyrazil policejní vrtulník. „Dokonce je slyšet hlasité skandování. Říkají různá hesla jako 'Freedom' čili 'Svoboda' a podobně,“ dodala Vašinová. Policii se podařilo po několika desítkách minut situaci uklidnit.

Otázkou je, zda je to reakce na ministrovu návštěvu. „Je to pravděpodobné, i uprchlíci určitě viděli kamery, které byly uvnitř areálu, a když slyšeli od ministra Chovance, že všechny jejich požadavky zamítá, že jsou v rozporu s českými zákony, je možné, že v souvislosti s touto situací takto reagují,“ uvedla Vašinová.

Uprchlíci v Bělé vědí, že je čeká vyhoštění

„Cizinci standardně a běžně protestují. Věci jako hladovky, sebepoškozování nebo i demonstrativní sebevraždy se v těchto zařízeních dějí,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Areál v Bělé totiž slouží k zajištění cizinců, kterým cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění ze země. „Jsou to lidé, u kterých se bude zjišťovat totožnost, nebo se budou vracet do domovského státu, nebo se budou vracet na Dublinskou dohodu a tak dále,“ dodala Rendlová.

Takovéto zařízení je v Česku pouze jedno. Jelikož ale nestačily kapacity, tak se před dvěma týdny provizorně otevřel ještě areál v Zastávce u Brna. V Bělé je momentálně asi 380 uprchlíků, v zastávce 120. Všechna ostatní zařízení v tuzemsku jsou určena pro žadatele o azyl, kde je jiný režim. Tyto žadatele o azyl nestřeží policisté a mohou ze zařízení volně odcházet.

Branky vytrhli, zastavil je ale plot

Běženci se vzbouřili ve čtvrtek, když v bělském areálu v prostoru pro vycházky vytrhli dvě branky. Nepodařilo se jim ale poškodit oplocení areálu a nikdo neuprchl. „V noci se nic nestalo, ani teď ráno. Je tam klid, v pohotovosti je zásahová jednotka. Včera tam bylo domluveno, že dnes s nimi bude nějak diskutováno. Chtějí, aby je někdo vyslechnul a vysvětlil, proč tam jsou tak dlouho, a nějakým způsobem s nimi diskutoval,“ řekla Rendlová.

  • Ještě dnes by do Bělé mělo dorazit i 76 cizinců, které policie zadržela na Tachovsku v nákladním prostoru auta. Podle dostupných informací jsou to občané Pákistánu, Afghánistánu a Sýrie.
  • Podle ministra vnitra Milana Chovance uvažuje resort kvůli přílivu běženců o zpřísnění kontrol na hranicích. "Připravujeme se i na možné nasazení druhého stupně ochrany hranic, téměř 100 migrantů za jeden den už je poměrně vysoké číslo, může se stát, že vláda 20. srpna dostane od ministerstva vnitra návrh, aby se zpřísnily kontroly na hranicích České republiky, což bude vázat kapacity policie. A my vedle toho potřebujeme finanční prostředky," doplnil Chovanec.

„Myslím, že to nebylo nějak zásadně dramatické. Byli tady kolegové vyjednavači, kteří cizincům vysvětlili situaci, mluvili s nimi a oni situaci pochopili,“ dodal po pokusu o útěk ředitel cizinecké policie Milan Majer. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že do Bělé přijelo pro jistotu ještě několiko desítek policistů z Prahy.

Místní byli v klidu, pak podle starosty pocítili nervozitu

 Radnice v Bělé zprvu žádné obavy obyvatel ani větší reakce na čtvrteční situaci neuváděla. "Samozřejmě obyvatelé zaregistrovali větší pohyb policejních vozů, když přijížděly posily, ale jinak se to města vůbec nedotklo," řekl starosta Milan Lomoz.

Později už ale mluvil o nervozitě mezi místními. "To je asi zcela pochopitelné, i když zatím se ten problém fakticky do města nepřelil. Jednak díky naší dohodě s ministrem, jednak i díky tomu, že policie to zatím zvládá a opravdu to drží v areálu Jezové... V momentě, kdy by se na situaci začalo něco měnit, začalo by se to promítat do života města, pak bychom museli hledat další řešení," prohlásil.

Ještě dnes by do Bělé mělo dorazit i 76 cizinců, které policie zadržela na Tachovsku v nákladním prostoru auta. Podle dostupných informací jsou to občané Pákistánu, Afghánistánu a Sýrie.

  • Areál v Bělé na Mladoboleslavsku je v lese asi pět kilometrů od města Bělá pod Bezdězem.
  • Zařízení pro uprchlíky vzniklo počátkem 90. let v objektech, které předtím používala sovětská armáda.
  • Vláda v polovině července rozhodla, že kapacita střediska bude kvůli současné uprchlické krizi navýšena. Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra už dříve řekla, že do konce roku 2016 by v něm mělo být přibližně 400 míst.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 52 mminutami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 1 hhodinou

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 14 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
včera v 21:30

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
včera v 19:58

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
včera v 19:55

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
včera v 19:28
Načítání...