Zemřel závodník Graham Hill

Elstrée - Jeden z nejlepších automobilových závodníků všech dob Angličan Graham Hill byl jediným mužem, který exceloval ve třech tolik odlišných soutěžích: dvakrát zvítězil v mistrovství světa formule 1, vyhrál americký závod 500 mil v Indianapolisu i čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans. Zahynul 29. listopadu 1975, když se letadlo, které pilotoval, zřítilo nedaleko Londýna. Hill se narodil 15. února 1929 v londýnském Hampsteadu. Na začátku jeho jezdecké kariéry byl obyčejný inzerát v novinách, že za určitý obnos si lze vyzkoušet kokpit F3. Hill si toho dopřál, a když z vozu vystupoval, bylo mu jasné, že nic jiného dělat nechce. Přihlásil se tedy do školy pro piloty F3 jako dobrovolný mechanik. Posléze se stal instruktorem.

Zlomový byl rok 1954. Pomineme-li sňatek s kajakářkou Betty, stala se jiná zásadní událost. Při testech nového Lotusu si mohl Hill sednout za volant. A přestože byl zaměstnán jako technik, zajel druhý nejlepší čas z celé stáje. Skutečně závodit ale začal až v roce 1957. Brzy dostává nabídku jezdit F1, F2 a sportovní vozy.

Král Monaka

V roce 1962 se stal poprvé šampionem F1. Následující rok Hill také poprvé vyhrál „monackou ruletu“, aby se v příštích letech proslavil jako „Král Monaka“. V roce 1966 se mu podařilo vyhrát legendární americký závod 500 mil v Indianapolisu. Sezónu 1968 završil ziskem druhého titulu mistra světa

Ačkoliv v roce 1969 vyhrál popáté „Monako“, nastal pomalý ústup ze slávy. To bylo způsobeno i děsivou nehodou, po které bylo mnoho lidí přesvědčeno, že do smrti zůstane na vozíku. Jenže už roku 1970 se objevil na startu Grand Prix Jižní Afriky s berlemi a vsoukal se do kokpitu a roku 1972 dokonce zvítězil ve slavné čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans. Postupně bylo ale zjevné, že jeho výkonnost už na špičku nestačí. V roce 1974 si vyjel poslední bod za šesté místo.

Graham Hill zemřel 29. listopadu 1975 při letecké nehodě pár set metrů od letiště v Elstrée u Londýna. Jednoznačně není dodnes vyřešeno, zda byl příčinou Hillův navigační omyl, námraza na letadle či špatná viditelnost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...