Zemřel spisovatel Rudolf Těsnohlídek

Brno - Pětačtyřicetiletý novinář, prozaik, básník a překladatel Rudolf Těsnohlídekse právě 12. ledna 1928 ve vyprázdněné redakci Lidových novin smrtelně postřelil. O pět hodin později tento zádumčivý a plachý muž, který celý svůj život trpěl těžkými depresemi, přes veškerou snahu lékařů v nemocnici zemřel. Těsnohlídka, který dnes žije v povědomí především jako autor příběhů Jana Eskimo Welzla či povídky o Lišce Bystroušce, zhudebněné Leošem Janáčkem, zakladatel tradice vánočních Stromů republiky pro opuštěné děti, provázel stín smrti jako červená nit. Ještě za gymnaziálních studií, v septimě, mu zemřela matka, o rok později se mu před očima utopil spolužák, kterému nebyl s to pomoci. Přímo před očima mu zemřela i jeho první manželka Jindra - ranou z vlastního revolveru v červenci 1905 na jejich svatební cestě v Norsku. Rudolfa Těsnohlídka zároveň po celý život osudově ovlivňoval pocit sociální podřazenosti, který si jako syn čáslavského pohodného nesl od dětství.

Narodil se v Čáslavi 7. června 1882, kde započal svá gymnaziální studia, ale po čtyřech letech odešel do Hradce Králové, kde tato studia dokončil. Poté se zapsal ke studiu na pražskou filozofickou fakultu, ale tato studia nedokončil. V roce 1906 odešel do Brna, kde chvíli pracoval v redakci Moravského kraje a po jeho zániku přešel v roce 1908 do redakce Lidových novin. Nejdříve zde pracoval jako soudní referent, psal tzv. soudničky, ale přispíval také svými články, sloupky, fejetony a reportážemi. Později se stal válečným dopisovatelem v Srbsku a Albánii informujícím o tamnější válce s Tureckem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...