V Jestřabí jestřáby nepotkáte

Jestřabí - Obec se nachází v severní části CHKO Bílé Karpaty na území o rozloze 389 hektarů. Najdete ji mezi Slavičínem a Brumovem-Bylnicí. Žije v ní kolem 300 obyvatel. Jestřabí je poprvé uváděno v historických písemných pramenech z roku 1503. Od roku 1850 je Jestřabí samostatnou obcí s vlastní samosprávou, avšak s výjimkou let 1976–1991, kdy byla integrována společně se Štítnou nad Vláří a Popovem. K 1. 1. 2003 byla začleněna pod pravomoce tzv. malého okresu ve Valašských Kloboukách.

Školu děti navštěvují v sousední Štítné nad Vláří. V letech 1893–1974 mělo Jestřabí školu vlastní. V její budově se v současnosti nachází mateřská škola. K místním památkám patří kaple zasvěcená Panně Marii Svatohostýnské (1927). Je to venkovská sakrální stavba napodobující novorománský sloh.

4 minuty
Týden v regionech (Brno)
Zdroj: ČT24

V obci je obchod se smíšeným zbožím, hostinec a kulturní dům. Přes katastr obce je plánována cyklostezka na trase Luhačovice – Vlárský průsmyk. Nedaleko Jestřabí vede železniční dráha Brno – Vlárský průsmyk s nejbližší zastávkou v Popově.

Kolem Jestřabí protéká řeka Vlára a právě zde se dochoval její přirozený meandrující charakter.

Od roku 2001 používá obec Jestřabí vlastní symboly obce – znak a prapor. Do dnešních dnů se dochovaly staré místní tradice – masopustní obchůzka maškar – „fašanky“ nebo velikonoční zvyk – „tragačování“ (klepání), které je předáváno z generace na generaci spolu s „tragači“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...