Uplynulo 65 let od největší tankové bitvy v dějinách lidstva

Praha - 12. července uplynulo již 65 let od bitvy u ruské vesnice Prochorovka. Jednalo se o největší tankovou bitvu v dějinách, účastnilo se jí na 1500 německých a ruských tanků. Bitva byla součástí padesátidenních bojů o kurský výběžek.

V roce 1942 provedli Němci rozsáhlou ofenzivu, díky které se dostali až k podhůří Kavkazu. Po porážce u Stalingradu se ale nacisté museli stáhnout a stabilizovat frontu. U města Kursk vzniknul výběžek, na který chtěl Hitler zaútočit a odříznout tak sovětské síly.

V německém generálním štábu ale nebyla shoda v otázce kurské operace - někteří generálové byli pro rozsáhlejší útok, jiní byli spíše pro defenzivní strategii. Hitler nakonec rozhodl šalamounsky - zaútočil, aby se mohl poté snadněji bránit. Jenže se dopustil několika chyb, operace byla špatně načasovaná a navíc byly některé důležité jednotky rozptýleny.

Sověti navíc byli na německý útok velice dobře připraveni - od britských spojenců měli přesné špionážní informace o síle německých jednotek, věděli dokonce den i hodinu, kdy bude operace zahájena.

Bitva u Prochorovky byla unikátní nejen počtem tanků, které se zde střetly, ale i způsobem boje - tanky bojovaly na velmi malém prostoru, docházelo dokonce i ke kolizím mezi jednotlivými stroji.

V bitvě u Kurska padlo čtvrt milionu ruských vojáků, Němci však definitivně příšli o iniciativu na ruské frontě, tanky, které ztratili již do konce války nedokázali nahradit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...