Úderník Stachanov se dostal dokonce na titulní stranu časopisu Time

Moskva - Alexej Stachanov, zakladatel údernického hnutí „Stachanovců“, rekordman – úderník úderníků, povinný vzor pracujících ze všech koutů sovětského impéria. Ve svých 29 letech, 31. srpna 1935, za směny dlouhé pět a tři čtvrtě hodiny narubal 102 tun uhlí a tím překonal normu o 1 400 procent. Světový rekord, který vyvolal vlnu úžasu a udělal ze Stachanova uctívanou celebritu. Teprve po dlouhých desetiletích sovětští představitelé přiznali, že Stachanov měl při svém historickém výkonu k ruce pomocníky i nejmodernější techniku.

Samotného Stachanova tento podvod trápit nemusel. Vstoupil do strany, v Moskvě vystudoval průmyslovou akademii a za války se uchytil jako ředitel dolů. Později působil na sovětském ministerstvu uhelného průmyslu a od roku 1957 pracoval dalších 17 let až do důchodu v podnikové sféře. Větší část důchodu pak strávil Stachanov v psychiatrické léčebně.

Získal celou řadu ocenění a v roce 1978, krátce po jeho smrti – 5. listopadu 1977 -, bylo na jeho počest přejmenováno město Kadijivka na Stachanov. Stachanovova tvář se dokonce v roce 1935 objevila i na titulní stránce amerického týdeníku Time.

Stachanův rekord překonal až v roce 2010 ukrajinský horník z Donbasu, který ruční sbíječkou za směnu vytěžil 170 tun uhlí, což je o 68 tun víc než Stachanov.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...