Ostrava chce po kraji 106 milionů na městskou dopravu

Ostrava - Ostrava žádá Moravskoslezský kraj o dotaci na městskou dopravu. Město totiž od ledna kvůli zákonu o rozpočtovém určení daní přijde o část svých příjmů. Po kraji proto požaduje příspěvek zhruba 106 milionů korun. Některé linky MHD, kterou město výrazně dotuje, totiž zajíždějí i za hranice krajského města.

Se svou žádostí však město u kraje zřejmě neuspěje. Primátor Petr Kajnar z ČSSD připomněl, že kraj na dopravní obslužnost přispívá stovky milionů korun a Ostrava je součástí kraje.

„Pokud jsme měli na jednoho obyvatele více peněz než ostatní obce, tak jsme nikdy nežádali. Ale v téhle chvíli, kdy přicházíme o peníze z rozpočtového určení daní a obce naopak dostávají přidáno, tak se domnívám, že by bylo spravedlivé, kdybychom se o dotace z kraje s těmi obcemi rozdělili,“ míní Kajnar.

Ostrava se na financování dopravní obslužnosti podílí více než miliardou korun ročně. Dotuje nejen linky provozované Dopravním podnikem Ostrava, ale i některé linky příměstské dopravy. Město nyní kraji navrhuje, aby například plně financoval příměstskou autobusovou dopravu na území Ostravy i mimo ni nebo převzal financování tramvajové linky číslo 5 mimo území statutárního města.

Ostrava navíc požaduje, aby kraj hradil ztrátu z provozu tramvajové linky 5 a všech spojů autobusových linek dopravního podniku vyjíždějících z území města. Tato a další opatření město vyčíslilo právě na téměř 106 milionů korun.

„Nedovedu si představit, že by kraj rozhodl diskriminačně a některé obci dal (peníze) a některé ne,“ podotkl Kajnar, který věří, že město s žádostí uspěje.

Méně optimistický je náměstek hejtmana a zřejmě budoucí hejtman Miroslav Novák (ČSSD). Kraj podle něj na tyto výdaje nemá peníze. „Veřejné rozpočty chudnou díky vládní politice, takže na to kraj rozhodně prostředky nemá,“ podotkl. Podle něj má kraj historicky nejnižší příjem na obyvatele ze všech krajů. „Vím, jak vypadá rozpočet kraje a ta rezerva tam skutečně není,“ uvedl Novák. Krajské zastupitelstvo by se podle něj mohlo žádostí města zabývat v prosinci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...