Loštický dřevěný betlém se 154 figurkami bude znovu k vidění

Loštice (Olomoucko) – Už třináctým rokem se loštický řezbář a dřevorytec Jaroslav Beneš připravuje na tradiční předvánoční rituál. Od prvního prosince do Tří králů, tedy do šestého ledna, otevře svůj dům veřejnosti, aby zájemcům ukázal vlastnoručně vyřezaný dřevěný betlém, na kterém pracuje již třináct let. Mezi původně anonymními 154 figurkami je možné vidět například slavného zápasníka Gustava Frištenského nebo Jiřího Kajínka prchajícího z mírovského vězení, společnost jim dělá obr Drásal.

Každým rokem řezbář betlém obohatí o tři nové postavy, letos dodal lišku Bystroušku, svého kamaráda malíře Libora Vojkůvku a sebe. „Již třetí rok sem někteří moji známí odmítají jezdit, pokud tam nebudu jako autor. Udělal jsem si kratší vousy, říkala to moje žena. Musel jsem si potom kus dolepovat,“ vysvětlil autor vyřezávaného betlému Jaroslav Beneš.

Mezi vyřezávanými postavičkami jsou nejen známí lidé, či osoby, které pro Moravu něco udělaly, ale i obyčejní loštičtí občané. Chybět tak nesmí ani současný nebo bývalý starosta. „Drží dva klíče od města, protože byl zvolený už podruhé. Potom mu klíče odeberu a dám dalšímu starostovi. Kolik starostů zažiji, tolik jich tam bude,“ dodal řezbář. Starosta města Ctirad Lolek (nez.) doplnil: „Jsem na to patřičně hrdý, málokomu se totiž stane, aby byl zaživa vyřezaný. Betlém přitahuje poměrně dost lidí, je stále známější nejen v regionu, hosté k nám jezdí i zdaleka.“

2 minuty
Reportáž Svatavy Měrkové
Zdroj: ČT24

Jaroslav Beneš si zřídil i speciální relikviář, do něhož vkládá předměty, které patřily lidem, které vyřezal do betlému. Například neteř od Gustava Frištenského mu poslala zápasníkovo oblíbené mýdlo, Jaroslav Wykrent věnoval kytarovou strunu, mykolog Bronislav Hlůza sáček sušených hřibů a malíř Adolf Kašpar štětiny ze svého štětce.

Už třináctým rokem loštický řezbář Jaroslav Beneš otvírá pro zájemce vlastnoručně vyřezaný dřevěný betlém.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...