Kaddáfí se chystá zahájit proti povstalcům partyzánskou válku

Tripolis – Ve své druhé čtvrteční zvukové nahrávce se nechal svržený libyjský vůdce Muammar Kaddáfí slyšet, že hodlá zahájit partyzánskou válku proti povstalcům a vyhnat takzvané kolonizátory. Zároveň v ní obvinil zahraniční síly, že chtějí okupovat Libyi. V prvním poselství vybídl své stoupence, aby nepřestali klást odpor, a prohlásil, že mezi povstalci usilujícími o pád jeho režimu a Severoatlantickou aliancí jsou rozpory. Televize Al-Džazíra dnes uvedla, že nejméně do pádu Tripolisu měl Kaddáfí špiony i mezi nejvyššími představiteli vzbouřeneckého hnutí v zemi.

„Připravte se na válku gangů a partyzánů, válku ve městech, na občanský odpor v každém městě, aby byl nepřítel všude poražen,“ zněla slova Muammara Kaddáfího, o kterých informovala katarská televizní stanice Al-Džazíra. Kaddáfí rovněž uvedl, že se Libye nevzdá, a pokud bude muset, spálí zemi pod povstaleckýma nohama.

Jednalo se o druhou čtvrteční nahrávku. Výňatky hledaného libyjského vůdce z první nahrávky odvysílaly televize Al-Arabíja a syrská TV Al-Raj, která posléze zveřejnila i zvukový záznam. Podle anglického webu televize Al-Arabíja šlo o čtvrtý audiosnímek Kaddáfího od jeho vyhnání z metropole minulý týden. Povstalce v něm podle tohoto zdroje obvinil, že se spoléhají na najaté žoldáky.

Některé Kaddáfího výroky:

„I když neslyšíte můj hlas, pokračujte v odboji.“   

„Nevzdáme se. Nejsme ženy. Budeme pokračovat v bojích.“   

„Když chtějí dlouhou bitvu, mají ji mít. Když Libye shoří, kdo jí bude moci vládnout? Ať shoří.“

Podle agentury DPA se Kaddáfí rovněž nechal slyšet, že kmeny ve městech Syrta a Bání Valíd nepřestanou klást odpor a jsou prý těžce vyzbrojené. Obě města jsou uváděna jako možná Kaddáfího útočiště poté, co povstalci minulý týden dobyli Kaddáfího pevnost v hlavním městě Tripolisu.

Televize zveřejnily Kaddáfího první poselství několik desítek minut před začátkem dnešní mezinárodní konference o budoucnosti Libye v Paříži. Druhý projev se objevil po skončení zasedání.

Kaddáfí měl mezi představiteli vzbouřenců své špiony

Jeden z těchto špionů například poskytl Kaddáfího jednotkám mapy s rozmístěním a vyzbrojením vzbouřeneckých sil při jejich ofenzivě k metropoli přes město Azízíja, citovala televize z dokumentu, který údajně našla v sídle zpravodajských služeb v opuštěné kanceláři šéfa úřadu.  

Agent, jehož jméno Al-Džazíra nezveřejnila, také vypracoval seznam vedoucích představitelů povstalecké Přechodné národní rady (NTC) a navrhl jejich zabití. „Vyvolá to strach a spory v jejich řadách,“ vysvětlil v dokumentu špion.

Dokument také tvrdí, že libyjští rebelové používali k dovozu zbraní a aut uprchlické tábory, které na libyjské hranici vybudovaly Katar, Spojené arabské emiráty a Kuvajt. Se souhlasem tuniské vlády vzbouřenci podle jednoho špiona používali tyto tábory i jako své základny. Jeden z Kaddáfího dvojitých agentů očekával podle Al-Džazíry od libyjské vlády výměnou za své služby luxusní auto, nejlépe bílé BMW, vysokou finanční částku a speciální satelitní telefon.

Kaddáfí chce zahájit povstaleckou válku (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...