Jak zemřel Glenn Miller

Londýn - Glenn Miller, trombonista, skladatel a dirigent, zahynul při letu z Londýna do Paříže. Dopravní letoun, ve kterém cestoval, zmizel nad kanálem La Manche. Pátrání po stroji započalo ihned poté, co spojenci odrazili německou ofenzivu. Millerův jednomotorový letoun Noorduyn C-64 Norseman však nenašli. Svět tak přišel o skvělého swingaře a autora takových šlágrů, jakými byly například In The Mood či Chatanooga Choo Choo.

Hudební kariéra Glenna Millera začala v Chicagu. Nadějný muzikant zde založil roku 1937 vlastní orchestr. O pět let později se rozhodl dobrovolně vstoupit již jako slavný muzikant do amerických ozbrojených složek. Nejprve se pokoušel stát členem námořnictva, ale nebyl přijat. Posléze začal pracovat ve službách amerického letectva.

Dosáhl hodnosti majora a jeho orchestr se stal téměř okamžitě jedním z nejoblíbenějších nejen pro letce, ale také pro civilisty. Miller odehrál v Anglii až 35 koncertů měsíčně, některé odvysílal dokonce britský rozhlas. Jeho život skončil 15. prosince 1944.

Nad jižní Anglií se tehdy vznášela hustá mlha. Teploty v ranních hodinách se pohybovaly pod nulou. Rychlost větru přesahovala povolené normy. Miller měl ale naplánován koncert v Paříži, kde na něj už čekali členové jeho big bandu. Hudební vystoupení ve městě umělců pro něj bylo důležitější než předpověď počasí.

Miller se svým letounem odstartoval z letiště Twinwood nedaleko Bedfordu a vydal se směrem na Paříž. Do francouzské metropole ale nikdy nedorazil. Jednomotorové letadlo zmizelo kdesi nad Lamanšským průlivem. Těla obětí a trosky stroje se nikdy nenalezly. Havárie byla přičítána špatným povětrnostním podmínkám.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...