Brněnská muzea se už posedmé otevřou návštěvníkům v noci

Brno - Šestnáct pořadatelů a stovky míst k navštívění. Tak by se dal ve stručnosti charakterizovat sedmý ročník Brněnské muzejní noci. V sobotu 14. května totiž většina muzeí a kulturních institucí v Brně nezavře své brány se západem slunce, ale výstavy, výtvarné dílny, přednášky, koncerty, divadelní představní, různé ochutnávky a mnoho dalšího bude pokračovat do pozdních večerních hodin. Vše je pro návštěvníky zdarma, stejně jako doprava mezi jednotlivými muzei ležícími třeba i mimo Brno.

Organizátoři letošního ročníku Brněnské muzejní noci si vzali za úkol nesnadný cíl. Díky popularitě akce, kterou každoročně navštíví až padesát tisíc lidí, chtějí lákat návštěvníky na výstavy a expozice i v průběhu celého roku.

„Každý rok se během muzejní noci snažíme ukázat, že máme lidem co nabídnout nejenom jednou v roce, ale téměř každý den. Pravidelných návštěvníků výstavních institucí však bohužel příliš nepřibývá a rádi bychom zjistili proč,“ vysvětluje ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný.

1 minuta
NO COMMENT: Muzejní noc 2010
Zdroj: ČT24

I proto je letošní rok zaměřen hlavně na zpětnou vazbu od účastníků.  Muzea a galerie proto v rámci sloganu jednohlasně volají: „Povídejte, zajímáte nás! Díky vám můžeme být lepší!“

Organizátory letešního ročníku je šestnáct kulturních instutucí, které mají připraveny výstavy nebo program nejrůznějšího druhu na více než sto místech v Brně a na Brněnsku. Letos se nově do muzejní noci zapojilo i Národní divadlo v Brně.

„Ve všech našich divadlech se budeme snažit seznámit návštěvníky se ztichlou atmosférou, která následuje po konci představení. V Janáčkově divadle jsme navíc připravili horizontální divadlo, kde se diváci můžou po práci prospat a odpočinout si. Pro většinu lidí je totiž divadlo místo, kde se dupe a dokonce i zpívá,“ zažertoval ředitel ND Daniel Dvořák.

Brněnská muzejní noc vstupuje i do nejnovějších informačních technologií. Pokud jste tedy vlastníkem „chytrých“ mobilních telefonů s datovým připojením, můžete v průběhu celé noci sdílet své postřehy a fotografie pomocí geolokačních her Foursquare a Gowalla. Ostatní si budou muset vystačit s Facebookem a internetovými stránkami.

Program je také připraven v tištěné brožuře už nyní v autobuse, který je přistaven na náměstí Svobody. Stáhnout si jej můžete i zde v článku.

  • Dům umění autor: Dům umění, zdroj: Dům umění http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2541/254065.jpg
  • Mendlovo muzeum autor: Mendlovo muzeum, zdroj: Mendlovo muzeum http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2541/254068.jpg
  • Hvězdárna autor: Hvězdárna, zdroj: Hvězdárna http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2541/254067.jpg
  • Brněnská muzejní noc autor: brnenskamuzejninoc.cz, zdroj: brnenskamuzejninoc.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2541/254089.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...